Csapatban ezüstérmes lett az Erdélyi Szakácsok Egyesülete (ABT) a regionális konyhák versenyében a november végén szervezett luxemburgi kulináris világbajnokságon hidegkonyha kategóriában.
2014. december 01., 19:502014. december 01., 19:50
A csapat egyik tagja, a kolozsvári, egy dél-tiroli 5 csillagos szállodában dolgozó Székely Csaba Levente (képünkön) a Krónikának elmondta, nyerőnek bizonyult az erdélyi pikáns kolbásszal töltött tintahal, ezenkívül rizsspagetti-golyót készítettek füstölt lazaccal töltött garnélarákkal. Hozzáfűzte, először indult erdélyi regionális csapat a világversenyen.
„A nyáron létrehoztuk az Erdélyi Szakácsok Egyesületét (ABT), mert a központi, Turizmusban Dolgozó Szakácsok és Cukrászok Országos Egyesülete eddig háttérbe szorított minket. Most bánkódnak, mert nekik csak két bronzot sikerült összeszedniük” – fejtette ki Székely Csaba Levente.
Elmondta, a korábbi versenyek tapasztalataiból kiindulva most inkább a tengeri halakra összpontosítottak, mert azt sokkal könynyebb feldolgozni, ráadásul szebb a színárnyalata. „A zsűri minden apró hibát észrevesz és lepontoz, 100 pontból indulnak ki és onnan kezdve csak a levonások jönnek” – mondta a szakács.
A szakácsművészetnek ezen a szintjén elsősorban az ételek esztétikája számít, ezt értékeli inkább a zsűri. „A lényeg, hogy minél jobban legyen megmunkálva az anyag. Nagyon magas az igényszint, rengeteg Michelin-csillagos étterem vesz részt a vetélkedőn. Az ételeket az öt kontinenst képviselő nemzetközi zsűri bírálta el” – mondta Székely. Rámutatott, a zsűritagok meg se kóstolták az ételeket, csak megnézték az alkotóelemeket, arra ugyanis odafigyelnek, hogy minél természetesebb anyagokból készüljön az étel. Azt is kifejtette, a menü két előételből, két főfogásból és egy desszertből állt.
Másfél hónappal a világverseny kezdete előtt már elkezdték a felkészülést: előre megírták a recepteket, a munka 70 százalékával már Kolozsváron elkészültek, a helyszínen csak vágni, zselatinozni, meg díszíteni kellett. Kérdésünkre elmondta, számos érdekességet is lehetett látni, elsősorban az ázsiaiak rukkolnak elő meglepő újdonságokkal. „Amit eddig még nem láttam, egy honkongi kiállítási darab volt: egy egész festmény volt egyetlen rizsszemen. Ez már kissé túlhaladja a szakácsmesterséget, ez már képzőművészet” – mesélte.
Székely Csaba Levente arra is kitért, keveset tartózkodik itthon, hiszen évente 7-8 hónapot az olaszországi Dél-Tirolban dolgozik. Kérdésünkre elárulta: nagyon erős az autonóm tartományban a regionális öntudat, előfordul ugyanis, hogy nem kap kávét az a vendég, aki olaszul kéri – Dél-Tirolban a német is hivatalos nyelv.
A gasztronómiai vb-t négyévente rendezik meg, közel 50 nemzet több mint 1600 versenyzője mutatja be tudását. Az első versenyt több mint 40 éve hívták életre, az öt napig tartó rendezvénysorozaton közel 45 000 látogató fordul meg a világ minden részéről. A versenyen nemzeti szakács-cukrász, nemzeti katonai, nemzeti ifjúsági válogatottak, valamint közétkeztetési regionális csapatok és egyéni versenyzők mérik össze tudásukat.
Egész napos programokkal, koncertekkel és színpadi előadásokkal várja a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) az érdeklődőket június 1-én a Kolozsvári Majális ingyenes rendezvényére, a Colina Parkba.
Jazzdallamoktól lesz hangos június első hétvégéje Kolozsváron, ugyanis a Hója-erdő melletti Romulus Vuia Néprajzi Park skanzenje ad otthont a Jazz in the Park fesztiválnak.
Újfajta zenei élménnyel készül meglepni székelyföldi közönségét a Bagossy Brothers Company, amely Csillag az égen című műsorával lép színpadra a csíksomlyói Nyeregben. A produkcióról Tatár Attila, a formáció gitárosa, énekese beszélt a Krónikának.
Ütőshangszerek és a zene történetén keresztül mutatja be gyerekeknek az emberiség fejlődéstörténetét a Dobbanó Hangok interaktív előadás, amelyet Ferencz Áron álmodott meg. A sepsiszentgyörgyi születésű zenész a kezdeményezés céljáról beszélt.
A városi kertészkedést népszerűsítő oktatási és szemléletformáló programot indított a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület a temesvári Szórvány Alapítvánnyal együttműködve, uniós támogatással.
Hagyományteremtő szándékkal szervezi meg idén júniusban az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHH) és a Mikházi Csűrszínházi Egyesület a Galambos–Józsa Hagyományőrző és Ifjúsági Folklórfesztivált.
Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját, amelynek keretében 2026. június 11-én és 13-án is fellép a Puskás Arénában, ugyanakkor Bukarestben is koncertezik.
szóljon hozzá!