Fotó: Balázs Anita/Facebook
Meséken keresztül közelíti meg napjaink problémáit Balázs Anita Meseköntösben a 21. század című kötete. A nagyszalontai első kötetes szerző olyan történeteket mesél a szerencsejáték-függőségről, a felelős állattartásról, a Facebookról és más közösségi oldalakról vagy éppen a globális felmelegedésről, amelyek mindegyike tanulsággal zárul, és a téma továbbgondolására késztet. Az írónővel a kötetről, ennek folytatásáról, a meseírás kihívásairól beszélgettünk.
2022. november 30., 14:162022. november 30., 14:16
– Többéves újságírói tapasztalat után gyerekek számára írt mesekönyvet, mely idén jelent meg a magyarországi Könyv Guru kiadó gondozásában. Mi adta a könyvírás ötletét, valamint honnan inspirálódott a történetek megírásához?
– A szikra tulajdonképpen egyik kedves barátnőm biztatása volt, aki néhány évvel ezelőtt hallott egy felmérésről, amiből kiderült, hogy hiánycikk a piacon az olyan típusú mesekönyv, ami a jelenkor témáit, problémáit járná körül. Arra biztatott, hogy ha már úgyis az írás a mindennapjaim része, próbáljam megfogalmazni a saját meséimet a mai világról. Ez késztetett arra, hogy megírjam a jelenkori meséimet,
Az inspiráció, a témák valahogy adták magukat, és egy belső hangot követve viszonylag gyorsan sikerült megtalálnom azokat a történeteket is, amelyekbe úgy éreztem, hogy jól beleilleszkedik a mondanivalóm. Valójában sok történet személyes tapasztalat is, ami gyereknyelvre fordítva, azt gondoltam, hatékony táptalaj lehet egy-egy nehéz téma feldolgozására.
Fotó: Balázs Anita/Facebook
– A mesegyűjtemény szokatlan témát jár körül, olyan 21. századi, kényes témákat közelít meg a mese eszközeivel, mint a játékfüggőség, klímakatasztrófa, felelős állattartás, közösségi oldalak. Ezt hangsúlyozzák a kötetben a nagyszalontai Buzgó Sándor grafikus, képzőművész illusztrációi is. Miért tartja fontosnak, hogy már egész kiskorban ráirányítsa a következő generáció figyelmét ezekre a problémákra?
– A gyerekek nagyon okosak, és sokszor csak mi, felnőttek, gondoljuk azt, hogy egy adott témát a gyerek nem ért, kicsi hozzá, nem érdekli, ráér még vele foglalkozni, és így tovább. Bár az én kislányom még csak két és fél éves, de már rajta is észrevettem, hogy mennyire látja az összefüggéseket, mindent megfigyel, lemásolja a szülői mintát, tudatosak a cselekvései. Azt gondolom, hogy a változtatás lehetősége, abban a tekintetben, hogy milyen irányba megy a világ, a felnőttek, szülők, pedagógusok kezében van.
De ugyanez elmondható a felelős állattartás kérdését illetően, hiszen ha gyermekként megtanulják, hogy minden állat egy érző lény, és mi, emberek, felelősek vagyunk értük, akkor talán 15–20 év múlva nem a szaporítótelepek, állatkínzók és gazdátlan kutyák hírével lesz tele a sajtó.
Fotó: Balázs Anita/Facebook
– Miként lehet közel hozni ezeket a témákat az 5–6 éves gyerekekhez? Mi jelentett kihívást a történeteknek a mese nyelvén történő tolmácsolásakor?
– Igyekeztem olyan meséket írni, amelyeket a gyerekek a magukénak érezhetnek, olyan helyzeteket bemutatni, amelyeket bárki átélhet a mindennapokban. A mesékben nagyon sok név jelenik meg, amivel az volt a célom, hogy a gyermekek magukra vagy egy barátjukra ismerjenek, s így közelebb érezzék magukhoz a szereplőket.
A legnagyobb kihívást a témák mélységének a megállapítása jelentette, hogy mennyire részletezzek a mesékben egy-egy problémát, mennyire szálazzam szét, vagy hogyan koncentráljak egyetlen aspektusra. A legtöbb esetben végül ez utóbbi verziót követtem, pontosan azért, hogy a fókusz a fő témán maradjon.
Fotó: Balázs Anita/Facebook
– A tíz mese mindegyike valamilyen tanulságot fogalmaz meg. Lehet-e értelmezni ezeket modern kori fabulaként?
– Abszolút, úgy érzem, ezek a mesék egyfajta modern kori fabulák, és a tanítói-nevelői szándék is volt velük a célom. Szerettem volna olyan meséket írni, amelyek nem direkt módon tanítanak, hanem sokkal inkább egyfajta megszívlelendő mondanivalót fogalmaznak meg a gyerekek számára.
Fotó: Balázs Anita/Facebook
– A kötetet bemutatták már több városban is. Milyen volt a fogadtatás?
– Eddig csupa pozitív visszajelzést kaptam az olvasóközönségtől. A nagyszalontai bemutatót külön kiemelném, mert ott hatalmas volt az érdeklődés. A következő időszakban szeretném minél több gyerekkel és felnőttel megismertetni a meséimet, legközelebb éppen most pénteken utazom Túrkevére, ahol a rajzfilmfesztivál keretében szerveznek könyvbemutatót.
Fotó: Balázs Anita/Facebook
– Tervezi-e a könyv folytatását? Megmarad-e a gyerekek számára írt mese műfajánál, vagy más korosztálynak is alkotna más műfajban?
– Szeretnék továbbhaladni az írói úton, és már tervezem a mesekönyv folytatását, a második kötetet, amelyben újabb tíz fontos témát öltöztetnék meseköntösbe. A célcsoport a mesekönyv tekintetében továbbra is a nagycsoportos óvodás és a kisiskolás korosztály, mert szerintem ők azok, akik már elég nagyok ahhoz, hogy érdemben beszélgetni lehessen velük fontos kérdésekről, de még elég „gyerekek” a meseolvasáshoz.
A mesei vonal mellett nyitni szeretnék más műfajok irányába is, felnőttek számára is írnék motivációs könyvet, amelyben olyan témákat érintenék, mint az önismeret, önmagunk fejlesztése, a munkahelyi és párkapcsolati nehézségek, egyfajta kapaszkodót adva számukra, hogy ne csak túléljék, hanem megéljék a mindennapokat. Jelenleg ebben a két könyvben gondolkodom, de a távolabbi jövőben az is elképzelhető, hogy regény vagy a házi kedvenc ihlette kötet is születik.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.
szóljon hozzá!