2009. augusztus 05., 08:312009. augusztus 05., 08:31
A sepsiszentgyörgyi sZempöl együttes neve nem ismeretlen az elektronikus zenei alapokon nyugvó műfajok kedvelői körében. A fiatal muzsikusokból álló zenekar alig kétéves pályafutása alatt egyaránt sikert aratott a magyar és a román fővárosban, a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyban nemrég lezajlott Muuuvi Festen immár másodszor koncerteztek az idén, de komoly sikert arattak hazai pályán, szülővárosukban a Szent György-napokon is.
Koncert közben szemlélni az alig huszonéves fiatalemberekből álló zenekart elragadó élmény, hiszen az ismerős magyar népdalbetétekkel tűzdelt, olykor fülbemászó, máskor zavaróbb, kemény rockra emlékeztető dallamok kortól függetlenül magukkal ragadnak időst és fiatalt. A figyelem pillanatig sem lankad a nézőtéren, mert közönség és zenekar mindvégig egyfajta jó értelemben vett katartikus „zenei egyvelegben” együtt rezonál. Ugyanis az előadás alapjául szolgáló elektronikus zenei alapot hol Bocsárdi Magor virtuóz hegedűjátéka, hol Szabó Zsolt „dorombolása”, hol egy magyar lakodalmasból ismert csujjogtató vagy éppenséggel gyermekdalrészlet töri meg. Mindig a kellő pillanatban, éppen akkor, amikor a figyelem már lankadna, illetve a katartikus állapot megszűnőben lenne. Pedig a sepsiszentgyörgyi zenekar nem egy túlfizetett, impreszszáriók, producerek és menedzserek által körülzsongott együttes, ők egyszerűen a sZempöl.
„Az együttes neve az angol „simple” szó magyarul írt változatából ered, illetve a hajdani Szimpla nevű sepsiszentgyörgyi vendéglátó-ipari helyiség nevéből” – magyarázta Szabó Zsolt, az együttes dorombosa és mókamestere. Mint mesélte, az együttes neve azért kezdődik kisbetűvel, illetve a második betű azért nagy, hogy legyen valami figyelemfelkeltő „kanyar” a megnevezésükben. A héttagú együttes létezését egyébként 2007. július 7-től számítja hivatalosan, ezt megelőzően azonban volt egy sorsdöntő fellépésük, amely egy éjszaka alatt együttessé kovácsolta a hét zenélő fiatalembert.
„Éppen a Szimpla nevű vendéglátó-ipari egység megnyitója következett, amikor Magor találkozott a lokál tulajdonosával, aki megkérdezte: van-e együttese?” Magornak nem volt együttese, de azt válaszolta, hogy van. Aztán valahogyan összeverődött a társaság és egész éjszaka zenéltünk” – emlékszik a kezdetekre Szabó Zsolt, aki azt sem titkolja, hogy az első közös előadásuk nagyon rosszul indult, de nagyon jól végződött és összességében jónak volt minősíthető. A sepsiszentgyörgyi első fellépést rövid időn belül újabb követte, ezúttal a budapesti Szimpla nevű vendéglátó-ipari egység közönségét ragadták magukkal különleges zenei hangzásvilágú muzsikájukkal.
Egyébként a zenekar hét tagja hétféle zenei irányzatban zenélt mielőtt a sZempölben tömörültek volna, kezdve dzsessztől a metálig mindenféle stílusban. Ugyanilyen változatos az együttes tagjainak civil foglalkozása is, hiszen Ferencz Áron, a dobos egy év múlva készül egyetemre, a perkúciós Kovács Sándor Hunor egyetemista, az elektromos gitáros Bakk-Dávid László idén végzett a brassói zenekonzervatóriumban, az elektronikus mester Kónya Ütő Bence színész, a hegedűs és vokálos Bocsárdi Magor másodéves a kolozsvári zenekonzervatóriumban, a dorombos és vokálos Szabó Zsolt műsorvezető az Erdély Fm rádiónál, Váncsa Levente, a basszusgitáros szabadúszó.
„Mindig megkérdezik, milyen zenei műfajba sorolható a mi muzsikánk, és erre találtuk ki a saját műfajunkat, az infantilt” – magyarázza Szabó Zsolt, aki azt is elmondta, hogy azért találták ki ezt a műfajt, mert bonyolult volt megjegyezni, kimondani az előtte alkotott, szintén saját koncepciójú zenei műfajukat, a progr-etno-mondoka-drum and breakst.
„Jellemző ránk egyfajta blődség, ezért az infantil elnevezés. De a lényeg az, hogy bármilyen zenei műfajba is próbálnánk besorolni a muzsikánkat, leginkább az jellemző ránk, hogy örömzenét játszunk” – egészítette ki Bocsárdi Magor a zenésztársa által mondottakat. Az ifjú hegedűművész azt is kifejtette, hogy az együttesnek igazából nincs célközönsége, ugyanis meglehetősen széles skálán mozog az a „fogyasztói réteg”, amely az ő zenéjüket kedveli.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.