Fotó: Krónika
A sepsiszentgyörgyi Míves Házban tizenkét éve működik gyermektáncház. Melkuhn Róbert tizenkét éve minden héten lelkesen fújja a talpalávalót az apróságoknak. Az alig kétévesek is csetlenek-botlanak a nagyobbak mellett, és gyakran jobban leköti őket a sarokban furulyáló szakállas-bajuszos zenész, mint a tánclépések. Melkuhn Róbert szabadúszó zenész, több együttest alapított, több együttesben zenél, filmzenét, színpadi zenét is szerzett, mégis amikor rákérdezek, azt mondja, a gyermektáncházra a legbüszkébb. Arra, hogy felnőtt egy generáció, és a fiatalok, akiket évekkel ezelőtt szüleik vittek minden héten táncházba – ahol botladoztak, szaladgáltak, nagyokat kacagtak, és közben persze hallgatták a népzenét, tanulgatták a lépéseket, népi-játékokon szórakoztak –, felnőttként rendszeresen látogatják a táncházat.
Gyimesi csángómagyar zene
A gyermektáncházban a kicsik megtanulják az alapokat, amire építeni lehet majd a táncrendek oktatását, magyarázza Melkuhn, aki a furulya, a kaval, a gardony megszólaltatója. Fiatalon, csekély zenei tudással jelentkezett a Háromszék Táncegyütteshez, ahonnan Budapestre irányították, hogy pallérozza tudását. A táncegyüttes zenekarában dolgozott néhány évig, de már időtlen idők óta szabadúszó zenész. „Mindig hívnak, és ha hívnak, megyünk és zenélünk” – mondja Melkuhn, aki 17 esztendővel ezelőtt alapította meg a Tilinkát – ez volt Erdélyben az első moldvai, gyimesi csángómagyar zenét játszó táncházzenekar. Hat év után az együttes Melkuhn Róbert és barátai néven a sepsiszentgyörgyi gyermek- és felnőtt-táncházak állandó zenekara, 2001-től Folker néven zenélnek.
Filmzenék
Melkuhn Róbert szívesebben beszél a Folkerről, mint saját magáról. Szinte lélegzetvétel nélkül sorolja, hogy a Folker részt vett a sepsiszentgyörgyi Mandala Színház A Menyegző című táncszínházi produkciójában, a válaszúti ifjúsági néptánctáborban több ízben játszottak moldvai csángó zenét. Lakatos Róbert Ördögtérgye című filmjének a zenéjét is ők szerezték, mint ahogy Szabó Zenkő és Balázs Zoltán A zöld emberke című animációs filmjéét is. 2005-ben Tony Gatlif, a neves francia filmrendező meghívására az együttes tagjaival a Transylvania című, legújabb filmjének forgatásán vettek részt. Amit még említésre méltónak tart, a tavaly őszi nyugat-európai turnéjuk, mely keretében többek közt felléptek a svédországi „AbunDance” elnevezésű rangos nemzetközi táncfesztiválon is. Tavaly adták ki a Folker együttes Kecsketánc című CD-lemezét. A gyerektáncházas anyag egy része moldvai csángó népzenére épül, gyimesi, felcsíki népdalokból, népi gyermekjátékokból áll össze, de néhány közismert gyermekdalt is tartalmaz. A CD-borító tulajdonképpen egy 80 oldalas könyvecske, amelyben elolvasható a keretmese, a játékok leírása, a dalok, csujogatások szövegei.
„Mesterséges lélegeztetés”
Melkuhn Róbert elismeri, hogy a népdal, a néptánc mesterséges lélegeztetésre szorul. A táncházak azonban éltető közegei a néphagyománynak. A táncházasok mindig elviszik gyerekeiket a gyerektáncházba, akik később szintén visszajárnak. Ez egy állandó körforgást biztosít, összetartó közösségek, baráti társaságok alakulnak így ki. Persze igyekezni kell, hogy a gyerek ne forduljon el a népzenétől és a tánctól, hanem szeresse azt. Ezért van a keretmese, a sok játék. Idén a Kovászna Megyei Művelődési Központ projektjében vesz részt: mesejátékkal próbálják népszerűsíteni a népzenét, a népi hangszereket. A Dorombszó című mesét, amelyben hangszerek szerepelnek, az a Csibi Szabolcs írta, aki a Kecsketánc keretmeséjét. A színpadra átdolgozott mesét a kovásznai Körösi Csoma Sándor Iskola diákszínpada mutatja be, az előadásban élő zene szól. Melkuhn Róbert azt mondja, szeret színházi előadásokban zenélni, mert ott végig figyelni kell, jó koncentrációs gyakorlat. Különben a táncházakban nagy a szabadság, sok lehetőség adódik az improvizációra. A zenész bevallja, a rengeteg tapasztalat és fellépés ellenére az utóbbi időben rendszeresen gyakorol, hiszen ettől az évtől a TransylMania együttesnek is tagja, pontosan kell ismerni a dalokat, bár a saját szólóiban ott is van lehetőség az önkifejezésre, az improvizációra. A zenekar harmadik, nemsokára megjelenő lemezén, melynek címe Mert tudnom kell, már az ő furulya-, kaval- és fuvolajátéka lesz hallható.
(fotó: Barabás Zsolt)
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.