Kolozsváron növekvő tendenciát mutat a társastánc iránti érdeklődés
Fotó: Facebook/Tánc.ro
A főként elektronikus zenét játszó klubok számos fiatalnak kínálnak lehetőséget a szórakozásra, mégis sokan választják azokat az eseményeket, ahol társas táncolhatnak. Szegi Márkkal, a Tánc.ro oktatójával azt jártuk körül, hogy mekkora érdeklődés övezi manapság a társasági táncokat Erdélyben, Kolozsváron, illetve változott-e a viszonyulás a pandémia után. A kincses városi végzős magyar diákok ugyanakkor már több mint tíz éve tanulnak keringőzni, a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban elsőként szervezett szalagavató udvari bál hagyományáról Kovács Gyula táncoktató beszélt a Krónikának.
2024. január 12., 09:482024. január 12., 09:48
Az elektronikus zene korszakával párhuzamosan Európa-szerte mindig népszerűek maradtak a páros táncstílusok, legyenek azok klasszikusak vagy modernebbek – magyarázta a Krónika érdeklődésére Szegi Márk. Kolozsvár legrégebbi magyar nyelvű tánciskolájának oktatója szerint a klasszikus standard stílusok (keringő, tangó, foxtrott, stb.) időtlen eleganciát jelentenek már 100 éve, a klasszikus latin (cha-cha, rumba, jive, stb.) pedig kifinomult ritmikát és életörömöt az utóbbi 60 évben – és ezekre mindig igény volt és lesz. Mint kifejtette, modern zenei stílusokat követve új irányzatok is születtek (német nyelvterületen a discofox, blues, Amerikában a mambo/salsa), de sok régióban a klasszikusokat részesítik előnyben a mai napig (pl. Olaszországban a „liscio” táncok).
Szegi Márk szerint a társasági tánc a zene és mozgás legjobb kombinációja
Fotó: Facebook/Tánc.ro
A társasági tánc előnyeivel kapcsolatban kiemelte, kellemes kikapcsolódást jelent a mindennapok folyamán, a zene és mozgás legjobb kombinációja. Segít a testtartáson, jó közérzetet biztosít. Javítja az önbizalmat, és számos módon serkenti az agyműködést is. És legfőképpen megtanít párban bulizni, ez akkor is igaz, ha a lépéseket kezdetben egyedül kell elsajátítani – magyarázta a Kolozsvári Társastánc Egyesület, vagy ahogy helyi a köznyelvben ismertté vált: a Tánc.ro oktatója.
Rámutatott, a magyar nyelvű oktatással egy kisebb, de összetartó, több generációs közösség jött létre Kolozsváron.
A 2003 óta működő tánciskolában a kezdő tanfolyamokon 8 hét alatt fektetik le a társastánc alapjait. Ezeken a kurzusokon az angol keringő, foxtrott, cha-cha, discofox, blues alapjait tanulják meg az érdeklődők táncparkett-etikettel fűszerezve. Ezek a stílusok betekintést nyújtanak a latin-amerikai, standard és retro táncok világába és általános tudnivalóiba, vagyis átfogó képet adnak a társastánc jelenlegi formájáról, és alapszintű boldogulást jelentenek bálokon, bulikon, esküvőkön.
A kincses városban egyre fiatalabb a társastánc közösség
Fotó: Facebook/Tánc.ro
A Tánc.ro tanfolyamok programja elérhető az iskola honlapján vagy Facebook-oldalán. Az első lépéseiket megtenni kívánó érdeklődők január 8-tól vehetnek részt a kezdő társasági tánc tanfolyamon, amelyet a János Zsigmond Unitárius Kollégium tornatermében tartanak az oktatók.
Szegi Márk arról is beszélt lapunknak, hogy igyekszenek táncesteket és bálokat is szervezni, ezáltal táncosaik „élesben”, kötetlen körülmények között élvezhetik, gyakorolhatják a tanultakat, és így fejlődhetnek, még kíváncsibbá válhatnak. Legközelebbi nagy eseményük az Álarcos bál lesz február 17-én, amely előtt gyorstalpalót tartanak annak érdekében, hogy bárki előzetes tudás nélkül is élvezettel részt tudjon venni a sétatéri Kaszinóban szervezett rendezvényen.
Évről-évre többen vesznek részt a JZSUK maturandusz bálján
Fotó: Facebook/János Zsigmond Unitárius Kollégium
A társasági tánc, különösen a keringő már több éve része a kolozsvári végzős diákok életének, ugyanis a kincses városban a János Zsigmond Unitárius Kollégium teremtett hagyományt a szalagavató udvari bállal, majd számos oktatási intézmény ennek mintájára kezdte el szervezni a nagykorúsítási eseményeket. Kovács Gyula, a JZSUK végzős diákjainak egyik táncoktatója a kezdetekre visszaemlékezve elmondta, 2011-ben még csak 18 pár vett részt a bálon, idén már 32 pár keringőzik a belvárosi iskola udvarán.
Mint kifejtette, az évek során voltak visszatérő diákok, olyan is volt, hogy valaki ötször táncolt. „A 12. osztályosok közül sokszor nincs mindenkinek párja, ezért régebben a már elballagott diákokat hívtuk meg, de mostanában a tizenegyedik osztályból egészítjük ki a párokat, így könnyebb egyeztetni a próbaprogramot” – részletezte a Krónika megkeresésére a táncoktató. Hozzátette, általában október-novemberben kezdődik az oktatás és egész karácsonyig heti egyszer találkoznak, majd február közepétől már heti két alkalommal, és persze a májusi bál előtt még többször.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!