A másikra való odafigyelés nem a kapcsolati státustól függ
Fotó: Gábos Albin
Bálint-nap, a szerelmesek „ünnepe” apropóján Deme Ilona kolozsvári pszichológussal, párterápiával foglalkozó szakemberrel beszélgettünk arról, hogy a járványhelyzet okozta új szituációk, a kényszerű összezártság, az anyagi nehézségek mennyire viselik meg a párkapcsolatokat, házasságokat, és mit lehet tenni a felmerülő gondok ellensúlyozása, megoldása érdekében.
2021. február 14., 08:462021. február 14., 08:46
Nagyon megterhelő a járványhelyzet időszaka az összeszokott, harmonikus kapcsolatban élők számára is – jelentette ki a Krónikának Deme Ilona. A kolozsvári pszichológust Bálint-nap kapcsán, valamint a most zajló házasság hete alkalmából faggattuk.
A párterápiával foglalkozó szakember szerint nagy a nyomás, ami a családokra, párokra nehezedik. Ennek okozója egyrészt a bizonytalanság, aggodalom, akár a saját magunk, akár a családtagjaink egészsége miatt.
Új munkamegosztást feltételezett a gyerekneveléssel, illetve a gyerekfelügyelettel kapcsolatban, legfőképpen azoknál a családoknál, ahol még óvodás- vagy iskoláskorú a gyermek. Az új párkapcsolatok esetében pedig nagyon sok esetben ez egy vízválasztónak bizonyult.
„Bizonyos esetekben a sok együttlét vagy akár kényszerű együttlét, összezártság összekovácsolódást és a párkapcsolat megerősítését eredményezte, vagy ennek az ellentétét.
– fejtette ki lapunknak a szakember. Emellett az is látható, hogy a családon belüli bántalmazások gyakorisága és súlyossága is nőtt. Ez nemcsak a párkapcsolati bántalmazásokra vonatkozik, hanem a kiskorúak, gyermekek, vagy idős családtagok ellen elkövetettekre is.
Fotó: 123RF
Deme Ilona kiemelte, egy kapcsolat minősége nem feltétlenül áll összefüggésben a kapcsolat státusával, sem annak időtartamával. Ezen állítását konkrét esetekkel példázza. „Láttam szétesni negyvenéves házasságot, annyira megterhelte a párkapcsolatokat ez az időszak. Illetve láttam olyat is, hogy élettársi kapcsolat nagyon szépen, nagyon harmonikusan, dinamikusan fejlődött. Tehát az elköteleződés, hűség, felelősségvállalás vagy a másikra való odafigyelés nem feltétlenül a kapcsolati státustól vagy úgymond annak a hivatalosságától függ” – mutatott rá a terapeuta.
Külön említette azokat a párkapcsolatokat, ahol a feleknek szülőként is helyt kell állniuk. Megterhelőbb volt ez az időszak, át kellett szervezni a családi időbeosztást, munkaidőt, ki, mikor, mennyit maradjon otthon a gyerekkel. Ez sokkal nagyobb rugalmasságot, kompromisszumkészséget, problémamegoldást igényelt, mint általában.
„Konkrétan felmerültek olyan helyzetek is, hogy ki adja fel a munkáját vagy karrierjét. Nem beszélve arról, hogy az otthon tanuló gyerekekkel még egy új státus is bekerült a szülők életébe, úgymond egyfajta pedagógusi szerep is a nyakukba zuhant” – részletezte a pszichológus.
Megemlítette azt is, hogy a saját munkára, házimunkára, kapcsolatra, az „énidőre” lényegesen kevesebb fizikai idő jut. Ez nagyon megterhelő volt még azoknál a szülőpároknál is, ahol relatív teljesen egyenlően, vagy az egyenlőt megközelítő mértékben tudták leosztani, megosztani a feladatokat.
„Hitelesség, őszinteség, rugalmasság, nyitottság kell a másik nézőpontja, szubjektív valósága felé, ugyanakkor sok minőségi időt igényel egy párkapcsolat” – válaszolta a szakember arra a kérdésre, hogyan előzhetjük meg vagy minimalizálhatjuk a konfliktusok mértékét. Kiemelte,
és hogy nagyon sok őszinte kommunikálással, a változtatásra való hajlandósággal, elköteleződéssel lehet ezeket a konfliktusokat kezelni.
„Mert konfliktusok állandóan vannak egy pár, család vagy akár egy személy életében, és ha ezekről nem beszélünk, nem foglalkozunk vele, nem hozunk kompromisszumokat, nem osztjuk meg egymással akár az aggodalmainkat, akár ennek a felelősségét, úgy ezek nem oldódnak meg maguktól. Hanem gyűlnek a sérelmek, és akár odáig is vezethet, hogy nem lehet feloldani vagy megjavítani a párkapcsolatot, akármennyire szeretné a pár.
– figyelmeztetett Deme Ilona. Azt tanácsolta: amint látjuk, hogy szaporodnak a konfliktusok, vagy előfordulnak visszatérő gondok, amelyet valami miatt nem tudtunk megoldani, nem kell megvárni, amíg ezek vészesen felgyűlnek. A párterápiát javasolja, amely nagyon sokat tud segíteni egy adott pontig.
Fotó: Pixabay
Háromgyermekes anyaként elismerte, nemhogy pluszideje lenne, hanem éppen annak az ellenkezője. Azonban fontosnak tartotta megjegyezni, hogy vannak olyanok, akiknek sokkal több szabad-
idejük lett a vírushelyzet miatt. Szerinte a felgyülemlő energiák egyik legjobb és legegészségesebb ellenszere a rendszeres testmozgás, sportolás. Ez egy nagyon jó lehetőség az egészséges „ventilálásra”, feszültségek kioldására, levezetésére. „Most már reméljük, hogy jön a tavasz: szabadban történő családi kirándulásokra, a párunkkal való sétákra, minőségi időtöltésre, nagy, őszinte, jó hangulatú beszélgetésekre is jó lehetőség az az idő, amikor egy kicsit több szabadidőnk van – jelezte a pszichológus.
Mindezek mellett azonban fokozottan hangsúlyozza, hogy nem lehet általánosítani. Minden kapcsolat másképp működik.
Viszont tényleg úgy gondolom, hogy ha a bezártságból csak az első, tavaszi időszak marad, az nagyon sok jó dolgot hozott volna a családok életébe” – summázott a pszichológus.
Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy a járvány sok családot megviselt anyagilag, sokan elvesztették munkájukat. Ez esetben igen problémás a minőségi időről való beszélgetés, amikor azt sem tudják, hogy miből adjanak kenyeret a gyereknek, vagy miből vegyenek egy liter tejet. Ebből is látszik, hogy minden konfliktus másban gyökerezik, és személyre szabott megoldást igényel.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!