Perelik a Facebookot

Összesen huszonötezer európai netező vonná kérdőre a Facebook közösségi oldalt egy megszállott osztrák jogász kezdeményezésére – számolt be róla az Origó hírportál.

Hírösszefoglaló

2014. augusztus 07., 20:232014. augusztus 07., 20:23

Max Schrems már évek óta küzd a Facebook – szerinte – nem megfelelő adatkezelési gyakorlata ellen: az idén 26 éves osztrák aktivista már három éve próbál nyomást gyakorolni az amerikai közösségi oldalra. Szerinte a Facebook nem kér engedélyt a személyes adatok felhasználása előtt.

A portál önként hozzájárult az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) Prism nevű hírszerzői programjához, melynek keretében adatokat adott át a hivatalnak felhasználóiról, így üzenetekhez, fotókhoz, videókhoz, elküldött fájlokhoz és közösségi tevékenységhez adtak hozzáférést. A közösségi oldal külső honlapon keresztül is adatokat gyűjt lájkgombja segítségével, emellett a felhasználói szokásokat megfigyelik és elemzik.

Az osztrák jogász szerint az adatvédelmi szabályzat nem felel meg az uniós jogszabályoknak sem. Pénteken a Europe vs. Facebook nevű adatvédelmi szervezet csoportos keresetet nyújtott be a közösségi oldal ellen a bécsi kereskedelmi bíróságon. Már 25 ezren csatlakoztak az indítványhoz. Elsősorban európai állampolgárok – németek, osztrákok, hollandok, britek és finnek –, illetve dél-amerikaiak csatlakoztak nagy számban az eljáráshoz.

Azért ilyen magas a sértettek száma, mert interneten is lehet regisztrálni. Az űrlap kitöltését PC-n vagy mobil­eszközön is könnyedén elvégezheti bárki: meg kell jelölni, melyik országból származunk, hogy elmúltunk-e 18 évesek, majd a Facebook-profillal és a személyi igazolvány szkennelt változatával igazoljuk magunkat. Nevünk és adataink a peranyagban jelennek meg, a tárgyaláson nem kell részt venni, ahogy költségeink sem lesznek – magyarázta Schrems az Origónak.

Az első meghallgatás az idei év végén várható az aktivista szerint, viszont az utolsó tárgyalási napig csatlakozhatnak a keresethez az Egyesült Államokon és Kanadán kívül élő felnőtt magánszemélyek, akiket a közösségi oldal írországi központja szolgál ki. Az ír adatparkban tárolják az európai, ázsiai, afrikai és ausztrál facebookozók adatait is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 12., kedd

Tánc és dallamok kavalkádja: öt ország hagyományai találkoznak Kolozsvár főterén

A magyar napok nyitányaként idén augusztus 15–19. között szervezik meg a 27. Szent István-napi Nemzetközi Kisebbségi Néptánctalálkozót Kolozsváron. A rendezvényen Görögországtól Kárpátaljáig 17 együttes mutatja be tánchagyományait.

Tánc és dallamok kavalkádja: öt ország hagyományai találkoznak Kolozsvár főterén
2025. augusztus 11., hétfő

Untold X: csaknem félmillióan buliztak Kolozsváron

A világ több mint 470 000 rajongója vett részt négy napon át a kolozsvári Untold fesztivál jubileumi kiadásán, amelyet világpremierek, világsztár előadók és megható pillanatok jellemeztek – közölték hétfőn a szervezők.

Untold X: csaknem félmillióan buliztak Kolozsváron
2025. augusztus 10., vasárnap

Tonnaszámra ömlik a kábítószer Romániába

Az idei év első hét hónapjában a rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai 538 drogkereskedelem elleni akciót hajtottak végre, amelyek során közel két tonna kábítószert koboztak el – számolt be vasárnap a Román Rendőrség.

Tonnaszámra ömlik a kábítószer Romániába
Tonnaszámra ömlik a kábítószer Romániába
2025. augusztus 10., vasárnap

Tonnaszámra ömlik a kábítószer Romániába

2025. augusztus 10., vasárnap

Alkohol, az úszni tudás hiánya, felelőtlenség – miért fulladnak vízbe ilyen sokan Romániában?

Románia a vízbe fulladás miatti elhalálozások terén pár éve élen állt az EU-n belül, és bár a legfrissebb adatok szerint már „csak” a 4. helyen szerepel, ez is azt jelenti, hogy az ország jóval az EU-átlag felett veszít embereket fulladás következtében.

Alkohol, az úszni tudás hiánya, felelőtlenség – miért fulladnak vízbe ilyen sokan Romániában?
2025. augusztus 09., szombat

Hullócsillag-vizsgáló: augusztusban láthatunk a legtöbbet Szent Lőrinc könnyeiből

Az egyik legismertebb, fényes meteorokat és sűrű, óránként 60-70 hullást produkáló meteorraj a Perseidák, de ezenkívül is sok más üstökösraj van még, amelyek hullócsillagoknak nevezett por- és törmelékfelhőt hagynak maguk után.

Hullócsillag-vizsgáló: augusztusban láthatunk a legtöbbet Szent Lőrinc könnyeiből
2025. augusztus 08., péntek

Így buliznak ők. Már az első napon több mint 100 ezren lépték át az Untold kapuit

Fesztiválhangulat lengi be ezekben a napokban Kolozsvárt, ahol csütörtökön délután megkezdődött Kelet-Közép-Európa legnagyobb, az egész kincses városra, sőt a környékére is kihatással bíró elektronikus zenei fesztiválja.

Így buliznak ők. Már az első napon több mint 100 ezren lépték át az Untold kapuit
2025. augusztus 08., péntek

Nem hőst várnak, csak egy barátot – állami gondozásban élő gyermekek mellé keresnek önkénteseket

Több mint 3500 állami gondozásban élő gyermeket és fiatalt támogat jelenleg Románia legnagyobb oktatási programja, az Ajungem MARI (Nagyokká válunk), amely most új toborzási kampányt indított: legalább 1000 önkéntest keresnek.

Nem hőst várnak, csak egy barátot – állami gondozásban élő gyermekek mellé keresnek önkénteseket
2025. augusztus 08., péntek

Mesepark is segítheti a turizmus újratervezését a bányakatasztrófa után Parajdon

A Sóvidék legenda- és mondavilágából inspirálódó tematikus meseparkot hoznának létre Parajdon. A közösségi összefogással létrehozandó, turistacsalogató kezdeményezésről Fazakas Szabolcs ötletgazda beszélt a Krónikának.

Mesepark is segítheti a turizmus újratervezését a bányakatasztrófa után Parajdon
2025. augusztus 06., szerda

Római istenek és katonák „elevenednek meg” Mikházán

Egy közel kétezer éves világ kapui nyílnak meg a látogatók előtt augusztus 9-én a Maros megyei Mikházán. Az itt megrendezett eseményen az érdeklődők megismerhetik az egykor a környéken tartózkodó rómaiak mindennapjait, szokásait és hiedelmeit.

Római istenek és katonák „elevenednek meg” Mikházán
2025. augusztus 05., kedd

Nem a család, közösségi nyomás határozza meg a csángó gyerekek nyelvhasználatát egy friss tanulmány szerint

Az egyéni törekvéseknél sokkal nagyobb szerepet játszik a helyi közösség a moldvai csángók nyelvhasználatában, mint a Föld északi országaiban – állapítja meg egy friss, a Budapesti Corvinus Egyetem bevonásával készült finn–magyar kutatás.

Nem a család, közösségi nyomás határozza meg a csángó gyerekek nyelvhasználatát egy friss tanulmány szerint