Országos „radar” kéne az invazív növényfajok ellen

Irtani kéne. Hiába egy-egy intézkedés, a gyakorlatban nincs akarat az inváziós fajok megfékezésére •  Fotó: MTI

Irtani kéne. Hiába egy-egy intézkedés, a gyakorlatban nincs akarat az inváziós fajok megfékezésére

Fotó: MTI

A nyár végén megjelenő, allergiás panaszokért felelős parlagfű csak egyike a több tucat, kártékony hatású inváziós növényfajoknak. Fenesi Annamária kolozsvári biológus hároméves kutatás eredményeire alapozva beszélt lapunknak az özönnövények megfékezési lehetőségeiről.

Oláh Eszter

2021. szeptember 27., 08:252021. szeptember 27., 08:25

Számos növényfaj rengeteg bosszúságot okoz az arra érzékeny embereknek. Például az özönnövényként vagy inváziós fajként számontartott ürömlevelű parlagfű Észak-Amerikából származik, amely vetőmagvak közé keveredve érkezett Európába már a 19. században. Az európai klíma megfelelőnek bizonyult számára, ezért könnyen megtelepedett, újabb és újabb területeken jelent meg. Magyarországon 1920 óta terjed fokozatosan, az ezredfordulóra pedig már szinte minden település határában ott volt.

Romániában csak a rendszerváltást követően kezdett megjelenni, a határok megnyitása után, és egyértelműen nyugatról keleti irányba terjeszkedett.

Jelenleg a legtöbb megyében nagy valószínűséggel már jelen van a parlagfű, és évről évre egyre nagyobb populációkkal jelentkezik. A fokozatos terjedésnek köszönhetően Temesváron már évekkel ezelőtt tematizálták a parlagfűproblémát, de Bukarestben is felfigyeltek az allergiát okozó növény megjelenésére. „A parlagfű egy nagyon szívós gyomnövény: magjai hosszan életképesek és nagyon jól csíráznak, a növény bírja a zavarást, még többszöri kaszálás után is képes virágozni, és szél által terjedő, rengeteg pollenszemet termel” – ismertette lapunknak Fenesi Annamária kolozsvári biológus.

Felbecsülhetetlen az ökológiai és természetvédelmi kár

A szakember elmondta, hogy özön- vagy inváziós fajoknak az idegenhonos, más földrészről érkező fajokat nevezzük, amelyek megtelepednek nálunk, majd terjedni kezdenek, és nagy állományokat hoznak létre. Az utóbbi pár száz évben több ezer, más földrészről származó növény- és állatfajt hoztak be szándékosan vagy véletlenül Európába. Ezek közül azonban csak az a néhány tucat vált igazán veszélyessé, amely hatalmas populációkat képes létrehozni, elfoglalja az értékes élőhelyeket, kiszorítja az őshonos fajokat, jellegtelen közösségeket alakítva így ki.

Kiemelte, hogy ökológiai és természetvédelmi káruk ezért sok helyen óriási fejtörést okoz gazdasági, egészségügyi és egyéb szempontokból is.

Eközben szakemberek nyár elején sok városban felfigyeltek a csipkéspoloskák – az apró termetű, kisebb csípést ejtő rovarok – inváziójára, melyek hirtelen és tömegesen jelentek meg. Mint elmondta, a megfigyelésekből kiderült, hogy nem is egy, hanem két fajról van szó: a tölgy- és platán-csipkéspoloskáról, melyek szintén Észak-Amerikából származnak, és gyorsan terjedő inváziós fajok. Az előbbit Európában legelőször 2000-ben észlelték Olaszországban, de a dél-európai országokban egyaránt félelmetes ütemben terjed, pár éve pedig már Romániában is jelen van. Tömeges jelenlétük legyengíti a tápnövényként használt fafajok egyedeit, már nyár közepére lombelszíneződést okozva – figyelmeztetett.

Három éven át tizenkét inváziós növényfajt vizsgáltak

Az inváziós fajok és az általuk okozott károk nagyon változatosak. A magyarországi és kolozsvári biológusokból álló kutatócsoport, melynek Fenesi Annamária is tagja, egy nemrég befejezett vizsgálatban azt kutatta, mennyire egyöntetűek a leggyakoribb, legtömegesebb inváziós növényfajok által okozott hatások. Arra voltak kíváncsiak, hogy minden esetben csökken-e az őshonos fajok száma az elözönlött területeken, és hogy mindig hasonló őshonos fajok szorulnak-e ki. A három évig tartó kutatás során a biológusok tizenkét inváziós növényfaj – köztük a parlagfű, a csicsóka, a kúpvirág, a bíbor nebáncsvirág, a selyemkóró – őshonos növényekre és beporzókra kifejtett hatását vizsgálták.

Otthon érzi magát. Az allergiásokat kínzó parlagfű a rendszerváltást követően jelent meg Romániában •  Fotó: Farkas Antal Galéria

Otthon érzi magát. Az allergiásokat kínzó parlagfű a rendszerváltást követően jelent meg Romániában

Fotó: Farkas Antal

A szakember elmondta, a vizsgálat végén arra a következtetésre jutottak, hogy az elözönlött közösségek mindenképpen megváltoznak, azt viszont, hogy mely fajcsoportok sínylik meg leginkább a változást, és milyen mértékben, nagyon nehéz megjósolni.

Idézet
A beporzó rovarok közül a vadméhek faj- és egyedszáma is jelentősen csökken az elözönlött területeken, de a zengőlegyeket például sokszor pozitívan érinti egy sok virággal rendelkező inváziós faj megjelenése”

– tudtuk meg a biológustól.

Védekezés és megelőzés

Az inváziós növények elleni fellépés lehetőségeit boncolgatva, két szükséges lépést vázolt fel: egyrészt fontos a már megtelepedett és gondot okozó inváziós fajok elleni védekezés, másrészt viszont elengedhetetlennek találja az új, potenciálisan inváziós fajok szűrését még a kártétel előtt. Véleménye szerint ez utóbbira kiemelt figyelmet kellene fordítani, mert

a szerteágazó emberi tevékenységek és a klímaváltozás miatt újabb és újabb fajok érkeznek Európába, ezáltal pedig újabb és talán még veszélyesebb inváziós fajok várhatók.

„Akárcsak a gyógyászatban, itt is érvényes, hogy jobb megelőzni a bajt, mint utólagosan kezelni. Elméletben fel tudom vázolni, hogyan kellene az országos »radarnak« működnie, melynek feladata az új inváziós fajok kiszűrése: ennek fontos eleme lenne, hogy folyamatosan figyeljük a szomszédos országok inváziós fajainak listáját, így ha nálunk is feltűnnek, azonnali kiszűrésre, eltávolításra lenne lehetőségünk. A határokat, kikötőket, reptereket folyamatosan monitorozni kellene, mert sokszor ezeken keresztül érkeznek az új fajok. Az új fajokat továbbá tesztelni kéne, hogy megállapítsuk terjedési potenciáljukat, illetve esetleges hatásukat az őshonos közösségekre” – hívta fel a figyelmet a szakember.

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kolozsvári Növényökológiai Kutatócsoportja – egy pályázat keretén belül – jelenleg is az új, potenciális inváziós fajok azonosítási módszertanának kidolgozásán ügyködik. „A módszer lényege, hogy összehasonlítunk nagyon sok sikeres, azaz inváziós idegenhonos növényfajt nem sikeres idegenhonos fajokkal, és különbséget keresünk közöttük. Összesen 100 növényfaj magjait gyűjtöttük be, ebből 40 fajt tekintünk sikeres inváziós fajnak. Vizsgáltuk a csírázáshoz szükséges feltételeket, a növények növekedési rátáját, figyeltük fejlődésüket megemelt hőmérséklet mellett, és sokféle biológiai jelleget rögzítettünk esetükben – vázolta a szakember. – Jelenleg az adatgyűjtési fázis végén járunk, az elemzés és kiértékelés ezután következik. Abban bízunk, hogy találunk olyan jellegeket, melyek az inváziós fajok sajátjai, és a sikeresség kulcsai. Ha így van, akkor ezeket a jellegegyütteseket kell majd keresnünk az új idegenhonos fajok esetén is.”

Emlékeztetett, hogy Romániában létezik parlagfűtörvény (2018/62-es számú jogszabály), amely kötelezi a parlagfűvel fertőzött területek tulajdonosait, hogy megfelelő módszerekkel távolítsák el a növényt területeikről, még virágzás előtt.

Ezenkívül létezik az Európai Parlament és Tanács 2014/1143-as rendelete is, amely az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének és terjedésének megelőzésére és kezelésére vonatkozik. A szakember azonban úgy látja, hogy a gyakorlatban nincs akarat az inváziós fajok megfékezésére, ez pedig egy újabb, megoldásra váró természetvédelmi probléma.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Romániai magyar egyházfők: teljes létszámban vegyünk részt az államelnök-választáson

Közös felhívást tettek közzé az államelnök-választás tárgyában a romániai magyar egyházak főpásztorai. Az egyházfők arra kérik a romániai magyar választópolgárokat, azt a jelöltet támogassák, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.

Romániai magyar egyházfők: teljes létszámban vegyünk részt az államelnök-választáson
2025. május 08., csütörtök

Sokkoló kisfilm világít rá újra a George Simion vezette AUR magyarellenességére

A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.

Sokkoló kisfilm világít rá újra a George Simion vezette AUR magyarellenességére
2025. május 08., csütörtök

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon

Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon
2025. május 08., csütörtök

Vészhelyzet: két hétig biztosan nem látogatható a parajdi sóbánya

A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.

Vészhelyzet: két hétig biztosan nem látogatható a parajdi sóbánya
2025. május 08., csütörtök

Kutyafalka támadt egy férfira és kislányára Szászfenesen

Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.

Kutyafalka támadt egy férfira és kislányára Szászfenesen
2025. május 08., csütörtök

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia
2025. május 08., csütörtök

Kelemen Hunor a Krónikának: Simion magyargyűlöletből táplálkozik, Nicușor Dan sosem volt ellenséges a magyarokkal

Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.

Kelemen Hunor a Krónikának: Simion magyargyűlöletből táplálkozik, Nicușor Dan sosem volt ellenséges a magyarokkal
2025. május 08., csütörtök

Beindult az élet a nagyváradi repülőtér cargo-termináljában

A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.

Beindult az élet a nagyváradi repülőtér cargo-termináljában
2025. május 08., csütörtök

Kutyagyilkosság miatt keres a rendőrség egy férfit

Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.

Kutyagyilkosság miatt keres a rendőrség egy férfit
2025. május 08., csütörtök

Parajdi sóbánya: éjjel-nappal dolgoznak a beszivárgott víz eltávolításán

A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.

Parajdi sóbánya: éjjel-nappal dolgoznak a beszivárgott víz eltávolításán