Országos „radar” kéne az invazív növényfajok ellen

Országos „radar” kéne az invazív növényfajok ellen

Irtani kéne. Hiába egy-egy intézkedés, a gyakorlatban nincs akarat az inváziós fajok megfékezésére

Fotó: MTI

A nyár végén megjelenő, allergiás panaszokért felelős parlagfű csak egyike a több tucat, kártékony hatású inváziós növényfajoknak. Fenesi Annamária kolozsvári biológus hároméves kutatás eredményeire alapozva beszélt lapunknak az özönnövények megfékezési lehetőségeiről.

Oláh Eszter

2021. szeptember 27., 08:252021. szeptember 27., 08:25

Számos növényfaj rengeteg bosszúságot okoz az arra érzékeny embereknek. Például az özönnövényként vagy inváziós fajként számontartott ürömlevelű parlagfű Észak-Amerikából származik, amely vetőmagvak közé keveredve érkezett Európába már a 19. században. Az európai klíma megfelelőnek bizonyult számára, ezért könnyen megtelepedett, újabb és újabb területeken jelent meg. Magyarországon 1920 óta terjed fokozatosan, az ezredfordulóra pedig már szinte minden település határában ott volt.

Romániában csak a rendszerváltást követően kezdett megjelenni, a határok megnyitása után, és egyértelműen nyugatról keleti irányba terjeszkedett.

Jelenleg a legtöbb megyében nagy valószínűséggel már jelen van a parlagfű, és évről évre egyre nagyobb populációkkal jelentkezik. A fokozatos terjedésnek köszönhetően Temesváron már évekkel ezelőtt tematizálták a parlagfűproblémát, de Bukarestben is felfigyeltek az allergiát okozó növény megjelenésére. „A parlagfű egy nagyon szívós gyomnövény: magjai hosszan életképesek és nagyon jól csíráznak, a növény bírja a zavarást, még többszöri kaszálás után is képes virágozni, és szél által terjedő, rengeteg pollenszemet termel” – ismertette lapunknak Fenesi Annamária kolozsvári biológus.

Felbecsülhetetlen az ökológiai és természetvédelmi kár

A szakember elmondta, hogy özön- vagy inváziós fajoknak az idegenhonos, más földrészről érkező fajokat nevezzük, amelyek megtelepednek nálunk, majd terjedni kezdenek, és nagy állományokat hoznak létre. Az utóbbi pár száz évben több ezer, más földrészről származó növény- és állatfajt hoztak be szándékosan vagy véletlenül Európába. Ezek közül azonban csak az a néhány tucat vált igazán veszélyessé, amely hatalmas populációkat képes létrehozni, elfoglalja az értékes élőhelyeket, kiszorítja az őshonos fajokat, jellegtelen közösségeket alakítva így ki.

Kiemelte, hogy ökológiai és természetvédelmi káruk ezért sok helyen óriási fejtörést okoz gazdasági, egészségügyi és egyéb szempontokból is.

Eközben szakemberek nyár elején sok városban felfigyeltek a csipkéspoloskák – az apró termetű, kisebb csípést ejtő rovarok – inváziójára, melyek hirtelen és tömegesen jelentek meg. Mint elmondta, a megfigyelésekből kiderült, hogy nem is egy, hanem két fajról van szó: a tölgy- és platán-csipkéspoloskáról, melyek szintén Észak-Amerikából származnak, és gyorsan terjedő inváziós fajok. Az előbbit Európában legelőször 2000-ben észlelték Olaszországban, de a dél-európai országokban egyaránt félelmetes ütemben terjed, pár éve pedig már Romániában is jelen van. Tömeges jelenlétük legyengíti a tápnövényként használt fafajok egyedeit, már nyár közepére lombelszíneződést okozva – figyelmeztetett.

Három éven át tizenkét inváziós növényfajt vizsgáltak

Az inváziós fajok és az általuk okozott károk nagyon változatosak. A magyarországi és kolozsvári biológusokból álló kutatócsoport, melynek Fenesi Annamária is tagja, egy nemrég befejezett vizsgálatban azt kutatta, mennyire egyöntetűek a leggyakoribb, legtömegesebb inváziós növényfajok által okozott hatások. Arra voltak kíváncsiak, hogy minden esetben csökken-e az őshonos fajok száma az elözönlött területeken, és hogy mindig hasonló őshonos fajok szorulnak-e ki. A három évig tartó kutatás során a biológusok tizenkét inváziós növényfaj – köztük a parlagfű, a csicsóka, a kúpvirág, a bíbor nebáncsvirág, a selyemkóró – őshonos növényekre és beporzókra kifejtett hatását vizsgálták.

Galéria

Otthon érzi magát. Az allergiásokat kínzó parlagfű a rendszerváltást követően jelent meg Romániában

Fotó: Farkas Antal

A szakember elmondta, a vizsgálat végén arra a következtetésre jutottak, hogy az elözönlött közösségek mindenképpen megváltoznak, azt viszont, hogy mely fajcsoportok sínylik meg leginkább a változást, és milyen mértékben, nagyon nehéz megjósolni.

Idézet
A beporzó rovarok közül a vadméhek faj- és egyedszáma is jelentősen csökken az elözönlött területeken, de a zengőlegyeket például sokszor pozitívan érinti egy sok virággal rendelkező inváziós faj megjelenése”

– tudtuk meg a biológustól.

Védekezés és megelőzés

Az inváziós növények elleni fellépés lehetőségeit boncolgatva, két szükséges lépést vázolt fel: egyrészt fontos a már megtelepedett és gondot okozó inváziós fajok elleni védekezés, másrészt viszont elengedhetetlennek találja az új, potenciálisan inváziós fajok szűrését még a kártétel előtt. Véleménye szerint ez utóbbira kiemelt figyelmet kellene fordítani, mert

a szerteágazó emberi tevékenységek és a klímaváltozás miatt újabb és újabb fajok érkeznek Európába, ezáltal pedig újabb és talán még veszélyesebb inváziós fajok várhatók.

„Akárcsak a gyógyászatban, itt is érvényes, hogy jobb megelőzni a bajt, mint utólagosan kezelni. Elméletben fel tudom vázolni, hogyan kellene az országos »radarnak« működnie, melynek feladata az új inváziós fajok kiszűrése: ennek fontos eleme lenne, hogy folyamatosan figyeljük a szomszédos országok inváziós fajainak listáját, így ha nálunk is feltűnnek, azonnali kiszűrésre, eltávolításra lenne lehetőségünk. A határokat, kikötőket, reptereket folyamatosan monitorozni kellene, mert sokszor ezeken keresztül érkeznek az új fajok. Az új fajokat továbbá tesztelni kéne, hogy megállapítsuk terjedési potenciáljukat, illetve esetleges hatásukat az őshonos közösségekre” – hívta fel a figyelmet a szakember.

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kolozsvári Növényökológiai Kutatócsoportja – egy pályázat keretén belül – jelenleg is az új, potenciális inváziós fajok azonosítási módszertanának kidolgozásán ügyködik. „A módszer lényege, hogy összehasonlítunk nagyon sok sikeres, azaz inváziós idegenhonos növényfajt nem sikeres idegenhonos fajokkal, és különbséget keresünk közöttük. Összesen 100 növényfaj magjait gyűjtöttük be, ebből 40 fajt tekintünk sikeres inváziós fajnak. Vizsgáltuk a csírázáshoz szükséges feltételeket, a növények növekedési rátáját, figyeltük fejlődésüket megemelt hőmérséklet mellett, és sokféle biológiai jelleget rögzítettünk esetükben – vázolta a szakember. – Jelenleg az adatgyűjtési fázis végén járunk, az elemzés és kiértékelés ezután következik. Abban bízunk, hogy találunk olyan jellegeket, melyek az inváziós fajok sajátjai, és a sikeresség kulcsai. Ha így van, akkor ezeket a jellegegyütteseket kell majd keresnünk az új idegenhonos fajok esetén is.”

Emlékeztetett, hogy Romániában létezik parlagfűtörvény (2018/62-es számú jogszabály), amely kötelezi a parlagfűvel fertőzött területek tulajdonosait, hogy megfelelő módszerekkel távolítsák el a növényt területeikről, még virágzás előtt.

Ezenkívül létezik az Európai Parlament és Tanács 2014/1143-as rendelete is, amely az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének és terjedésének megelőzésére és kezelésére vonatkozik. A szakember azonban úgy látja, hogy a gyakorlatban nincs akarat az inváziós fajok megfékezésére, ez pedig egy újabb, megoldásra váró természetvédelmi probléma.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 25., csütörtök

Gyönyörűen megújult a mezőségi Harcó középkori református temploma a magyar kormány jóvoltából

Kívül-belül gyönyörűen megújult a Maros megyei Harcó középkori református temploma.

Gyönyörűen megújult a mezőségi Harcó középkori református temploma a magyar kormány jóvoltából
2024. július 25., csütörtök

Jelentősen nőtt a BBTE-re iratkozó magyar hallgatók száma, a legkeresettebbek közt a mesterséges intelligencia szak

Jelentősen nőtt az érdeklődés tavalyhoz képest a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) a magyar tagozatos szakok iránt is.

Jelentősen nőtt a BBTE-re iratkozó magyar hallgatók száma, a legkeresettebbek közt a mesterséges intelligencia szak
2024. július 25., csütörtök

Századvég: kimagasló az európai projekt támogatása, de nagy az elégedetlenség a brüsszeli bürokráciával szemben

Az Európai Unió lakosságának 72 százaléka bízik az EU-ban, ugyanakkor a brüsszeli bürokráciával szemben nagy az elégedetlenség – hangzott el a Századvég Európa-projekt 2024-es felméréséről tartott kerekasztal-beszélgetésen csütörtökön Tusnádfürdőn.

Századvég: kimagasló az európai projekt támogatása, de nagy az elégedetlenség a brüsszeli bürokráciával szemben
2024. július 24., szerda

Szili Katalin a Tusványoson: a magyar állam számára már 800 éve is fontos volt a nemzeti kisebbségekkel való jó együttélés

A magyar uniós elnökség alatt is napirenden kell tartani az őshonos európai kisebbségek kérdését, az Andreanum pedig egy olyan jó példa, melyet a mostani politikai közegben is meg kell ismerjen mindenki.

Szili Katalin a Tusványoson: a magyar állam számára már 800 éve is fontos volt a nemzeti kisebbségekkel való jó együttélés
2024. július 24., szerda

Csigaként a szeretkező vagy harcoló elefántok között: geopolitikai kérdésekről beszéltek Tusványoson magyar, román politikusok

Fajsúlyos témákat érintő előadásokkal indult a 33. Tusványos szerdai napja, Háború és béke címmel aktuális geopolitikai kérdésekről beszélgettek romániai és magyarországi politikusok a párbeszéd fontosságát hangsúlyozva.

Csigaként a szeretkező vagy harcoló elefántok között: geopolitikai kérdésekről beszéltek Tusványoson magyar, román politikusok
2024. július 24., szerda

Szinte az összes, nyolcadik osztályt végzett diák kilencedik osztályos helyhez jutott a számítógépes elosztás alapján

A képességfelmérő vizsgán részt vevő tanulók számítógépes elosztását követően a felvételire beiratkozott összesen 113 567 diák közül 111 960 (98,58 százalék) jutott kilencedik osztályos helyhez a megjelölt opciók alapján.

Szinte az összes, nyolcadik osztályt végzett diák kilencedik osztályos helyhez jutott a számítógépes elosztás alapján
2024. július 24., szerda

Kolozsvár 11 templomában csendül fel a Magyar Egyházzenei Biennálé muzsikája

Kolozsvár 11 templomában tartják a Magyar Egyházzenei Biennálét a Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt, augusztus 16. és 21. között – közölték a szervezők.

Kolozsvár 11 templomában csendül fel a Magyar Egyházzenei Biennálé muzsikája
2024. július 24., szerda

A szárazság és a perzselő hőség miatt a kukoricatermés nyolcvan százaléka kárba vész Arad megyében

Nyolcvan százalékosra becsülik az aszálykárt a Nagylak környéki kukoricatermesztők, akik szerint jó, ha hektáronként 2,5 tonna termést tudnak majd betakarítani idén.

A szárazság és a perzselő hőség miatt a kukoricatermés nyolcvan százaléka kárba vész Arad megyében
2024. július 24., szerda

Vízbe fulladt egy férfi az egyik erdélyi településen

Egy 37 éves férfi belefulladt egy tóba a Maros megyei Hármasfalu határában.

Vízbe fulladt egy férfi az egyik erdélyi településen
2024. július 24., szerda

Az erőszak és az agresszivitás elleni fellépés fontosságának jegyében rajtolt el az idei Tusványos

Tiltakozni kell az erőszak és az agresszivitás eszkalációja ellen – mondta Németh Zsolt szerdán Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor közéleti programjainak megnyitóján.

Az erőszak és az agresszivitás elleni fellépés fontosságának jegyében rajtolt el az idei Tusványos