Kintlét. A cserkészek szerint fontos, hogy a 21. század embere is kimenjen a természetbe
Fotó: Romániai Magyar Cserkészszövetség
A cserkészet fő célja, hogy mindenki a legjobbat hozza ki magából, aki részese akar lenni ennek a mozgalomnak. Ebben segítenek a már veteránnak számító vezetők. Bálint Lajos Lóránt, a Romániai Magyar Cserkészszövetség elnöke nevelési módszerekről, cserkésztörvényről, célokról beszélt a Krónikának.
2022. július 17., 09:002022. július 17., 09:00
2022. július 20., 15:352022. július 20., 15:35
A cserkészet egy életforma, melynek alakulása több mint 100 évre vezethető vissza. Önkéntes, pártpolitikától független ifjúságnevelő mozgalom, amely nyitott mindenki számára. Célját, alapelveit és nevelési módszereit alapítója, Lord Robert Stephenson Smyth Baden-Powell of Gilwell határozta meg a 20. század első évtizedében. A mozgalom fő célja az egyén önnevelése.
– fogalmazott lapunknak Bálint Lajos Lóránt. A Romániai Magyar Cserkészszövetség elnöke – akit arra kértünk, mutassa be a mozgalmat – kifejtette, a nevelési koncepciók alapja a cserkészmódszer. Kisközösségi (őrsi) rendszer, amely legalább 4, legfeljebb 15 cserkésznek közös célért létrehozott, hosszú távú együttműködésre kialakított nevelési közössége, és amelyet egy vezető irányít.
Fotó: Facebook/CSIT
A cserkésztörvényt valamennyi tagnak tudnia kell, és erre önszántából tesz fogadalmat. Van egy eszménykép, amelyet a cserkésztörvény ír le. Eszerint próbálnak élni, betartani ezt az irányvonalat. A fogadalommal kifejezik elköteleződésüket.
A cserkésztörvénynek 10 pontja van: a cserkész egyenes lelkű és feltétlenül igazat mond; a cserkész híven teljesíti kötelességeit, melyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik; a cserkész ahol tud, segít; a cserkész minden cserkészt testvérének tekint; a cserkész másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú; a cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket; a cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik; a cserkész vidám és meggondolt; a cserkész takarékos; a cserkész testben és lélekben tiszta.
– nyomatékosította Bálint Lajos Lóránt.
Fotó: Romániai Magyar Cserkészszövetség
Szintén cserkészmódszer a cselekedve tanulás. A feladatot megmutatják, elmagyarázzák, majd lehetőséget nyújtanak a gyerekeknek, hogy gyakorlással sajátítsák el a látottakat, mint például a tűzrakás, csomókötés, elsősegélynyújtás vagy bármi, amit a cserkészeknek jó tudni. Az átadott tudás már az alkalmazás képességével erősítve jelenik meg. Egy másik módszer az ösztönző, vonzó és hasznos programokon való részvétel főként a természetben. A folyamatos programok segítségével tudnak építkezni, közelebb kerülni a nevelési célhoz és eszményképhez.
„Csomózást is tanítunk a gyerekeknek. Van olyan, aki kioldott cipőfűzővel érkezik hozzánk. Vagy lusta, vagy nem tudja bekötni. Mi megmutatjuk hogyan kell, és utána arra biztatjuk, hogy próbálja meg, gyakorolja. Ez csak egy minimális példa a csomózásra. Vannak különböző csomómeséink, ami alapján elmondunk egy történetet, közben lerajzoljuk, vagy egy spárgával eljátsszuk, és kialakul egy csomó, amit a gyerekek gyakorolnak, és elsajátítják a tudást. Versenyeket is rendezünk, amivel motiváljuk őket” – tette hozzá Bálint Lajos Lóránt.
Vannak olyan fiatalok, akik náluk megtanulják a mentőcsomó kötését, majd barlangász vagy hegyimentő válik belőlük. Ha a gyereket érdekli, saját magát fogja továbbfejleszteni.
Fotó: Romániai Magyar Cserkészszövetség
„Digitális világot élünk, ezért a kiscsoportos foglalkozásokat szórakoztatóvá és élménydússá tesszük, mindezt lehetőleg a természetben. Megpróbáljuk a gyerekeket elmozdítani a készülékek elől. Tudjuk, hogy ezek a mai világ szükséges kellékei, viszont szeretnénk egy egészséges egyensúlyt kialakítani a gyerekekkel” – hangsúlyozta a Romániai Magyar Cserkészszövetség elnöke.
Igyekezzen megtalálni az egyensúlyt, hogy mi az a szükséges minimum, ami a megélhetéshez szükséges, és abból próbálja kihozni a legtöbbet.
Fotó: Romániai Magyar Cserkészszövetség
A folyamatos programok mellett hangsúlyt fektetnek a magyar kultúra ápolására, különös tekintettel a népi hagyományokra. Népdalokat és néptáncot használnak tábortüzeiknél. A népi kultúrára alapozzák a cserkészek nevelését. „Nálunk fontos a hozzáállás, az eszmeiség, miszerint jobb akarok lenni magamhoz képest. A gyerekek innen indulnak ki. Ez egy pluszmotiváció, hozzáállás” – fogalmazott Bálint Lajos Lóránt.
Az iskolai rendszer alapján cserkészévben gondolkodnak. Szeptemberben megkezdődnek a heti rendszerességgel megtartott foglalkozások az új jelentkezőkkel. Így a júliusban, augusztusban szervezett táborba a gyerekek már felkészülten érkeznek. Tudják, kivel fognak menni, mi fog történni ott. Ők is kiveszik részüket a tevékenységekből. Mindenki próbálja kihozni magából a legjobbat. Az éves program munkaterv szerint zajlik, amit a csapatvezető a csapatvezetőséggel egyeztet.
Fotó: Romániai Magyar Cserkészszövetség
A programok között van téli tanyázás, ami 3–4 napos kintlétet igényel a vadonban. Ez sízéssel, szánkózással, hógolyózással egybekötött együttlét. Emellett részt vesznek különféle ünnepeken, például március 15-én vagy az adott település ünnepein. De iskolai rendezvényeken, foglalkozásokon is.
Az éves fő táborok általában tíz napot vagy két hetet tartanak, annak függvényében, hogy a csapat mit tud megengedni magának. Emellett vannak szövetségi rendezvények is, regös (énekmondós) alkalmak, népdalversenyek, sportvetélkedők – rengeteg olyan program, amelyeken a fiatalok találkozhatnak egymással.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
szóljon hozzá!