Kintlét. A cserkészek szerint fontos, hogy a 21. század embere is kimenjen a természetbe
Fotó: Romániai Magyar Cserkészszövetség
A cserkészet fő célja, hogy mindenki a legjobbat hozza ki magából, aki részese akar lenni ennek a mozgalomnak. Ebben segítenek a már veteránnak számító vezetők. Bálint Lajos Lóránt, a Romániai Magyar Cserkészszövetség elnöke nevelési módszerekről, cserkésztörvényről, célokról beszélt a Krónikának.
2022. július 17., 09:002022. július 17., 09:00
2022. július 20., 15:352022. július 20., 15:35
A cserkészet egy életforma, melynek alakulása több mint 100 évre vezethető vissza. Önkéntes, pártpolitikától független ifjúságnevelő mozgalom, amely nyitott mindenki számára. Célját, alapelveit és nevelési módszereit alapítója, Lord Robert Stephenson Smyth Baden-Powell of Gilwell határozta meg a 20. század első évtizedében. A mozgalom fő célja az egyén önnevelése.
– fogalmazott lapunknak Bálint Lajos Lóránt. A Romániai Magyar Cserkészszövetség elnöke – akit arra kértünk, mutassa be a mozgalmat – kifejtette, a nevelési koncepciók alapja a cserkészmódszer. Kisközösségi (őrsi) rendszer, amely legalább 4, legfeljebb 15 cserkésznek közös célért létrehozott, hosszú távú együttműködésre kialakított nevelési közössége, és amelyet egy vezető irányít.
Fotó: Facebook/CSIT
A cserkésztörvényt valamennyi tagnak tudnia kell, és erre önszántából tesz fogadalmat. Van egy eszménykép, amelyet a cserkésztörvény ír le. Eszerint próbálnak élni, betartani ezt az irányvonalat. A fogadalommal kifejezik elköteleződésüket.
A cserkésztörvénynek 10 pontja van: a cserkész egyenes lelkű és feltétlenül igazat mond; a cserkész híven teljesíti kötelességeit, melyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik; a cserkész ahol tud, segít; a cserkész minden cserkészt testvérének tekint; a cserkész másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú; a cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket; a cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik; a cserkész vidám és meggondolt; a cserkész takarékos; a cserkész testben és lélekben tiszta.
– nyomatékosította Bálint Lajos Lóránt.
Fotó: Romániai Magyar Cserkészszövetség
Szintén cserkészmódszer a cselekedve tanulás. A feladatot megmutatják, elmagyarázzák, majd lehetőséget nyújtanak a gyerekeknek, hogy gyakorlással sajátítsák el a látottakat, mint például a tűzrakás, csomókötés, elsősegélynyújtás vagy bármi, amit a cserkészeknek jó tudni. Az átadott tudás már az alkalmazás képességével erősítve jelenik meg. Egy másik módszer az ösztönző, vonzó és hasznos programokon való részvétel főként a természetben. A folyamatos programok segítségével tudnak építkezni, közelebb kerülni a nevelési célhoz és eszményképhez.
„Csomózást is tanítunk a gyerekeknek. Van olyan, aki kioldott cipőfűzővel érkezik hozzánk. Vagy lusta, vagy nem tudja bekötni. Mi megmutatjuk hogyan kell, és utána arra biztatjuk, hogy próbálja meg, gyakorolja. Ez csak egy minimális példa a csomózásra. Vannak különböző csomómeséink, ami alapján elmondunk egy történetet, közben lerajzoljuk, vagy egy spárgával eljátsszuk, és kialakul egy csomó, amit a gyerekek gyakorolnak, és elsajátítják a tudást. Versenyeket is rendezünk, amivel motiváljuk őket” – tette hozzá Bálint Lajos Lóránt.
Vannak olyan fiatalok, akik náluk megtanulják a mentőcsomó kötését, majd barlangász vagy hegyimentő válik belőlük. Ha a gyereket érdekli, saját magát fogja továbbfejleszteni.
Fotó: Romániai Magyar Cserkészszövetség
„Digitális világot élünk, ezért a kiscsoportos foglalkozásokat szórakoztatóvá és élménydússá tesszük, mindezt lehetőleg a természetben. Megpróbáljuk a gyerekeket elmozdítani a készülékek elől. Tudjuk, hogy ezek a mai világ szükséges kellékei, viszont szeretnénk egy egészséges egyensúlyt kialakítani a gyerekekkel” – hangsúlyozta a Romániai Magyar Cserkészszövetség elnöke.
Igyekezzen megtalálni az egyensúlyt, hogy mi az a szükséges minimum, ami a megélhetéshez szükséges, és abból próbálja kihozni a legtöbbet.
Fotó: Romániai Magyar Cserkészszövetség
A folyamatos programok mellett hangsúlyt fektetnek a magyar kultúra ápolására, különös tekintettel a népi hagyományokra. Népdalokat és néptáncot használnak tábortüzeiknél. A népi kultúrára alapozzák a cserkészek nevelését. „Nálunk fontos a hozzáállás, az eszmeiség, miszerint jobb akarok lenni magamhoz képest. A gyerekek innen indulnak ki. Ez egy pluszmotiváció, hozzáállás” – fogalmazott Bálint Lajos Lóránt.
Az iskolai rendszer alapján cserkészévben gondolkodnak. Szeptemberben megkezdődnek a heti rendszerességgel megtartott foglalkozások az új jelentkezőkkel. Így a júliusban, augusztusban szervezett táborba a gyerekek már felkészülten érkeznek. Tudják, kivel fognak menni, mi fog történni ott. Ők is kiveszik részüket a tevékenységekből. Mindenki próbálja kihozni magából a legjobbat. Az éves program munkaterv szerint zajlik, amit a csapatvezető a csapatvezetőséggel egyeztet.
Fotó: Romániai Magyar Cserkészszövetség
A programok között van téli tanyázás, ami 3–4 napos kintlétet igényel a vadonban. Ez sízéssel, szánkózással, hógolyózással egybekötött együttlét. Emellett részt vesznek különféle ünnepeken, például március 15-én vagy az adott település ünnepein. De iskolai rendezvényeken, foglalkozásokon is.
Az éves fő táborok általában tíz napot vagy két hetet tartanak, annak függvényében, hogy a csapat mit tud megengedni magának. Emellett vannak szövetségi rendezvények is, regös (énekmondós) alkalmak, népdalversenyek, sportvetélkedők – rengeteg olyan program, amelyeken a fiatalok találkozhatnak egymással.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
szóljon hozzá!