Hogy valóban kelljenek a kellékek. Rendkívül elővigyázatosan kell megszervezni a nyaralást
Fotó: Gecse Noémi
Nemcsak a pihenni vágyó vakációzók, hanem a kiberbűnözők kedvenc időszaka is a nyár, amikor a nagy utazásra készülő családok, baráti társaságok rengeteg pénzt költenek. Egy kiberbiztonsággal foglalkozó nemzetközi szoftvercég szakemberei összegyűjtötték, milyen veszélyek leselkednek az online világban a nyaralókra az utazás tervezése folyamán, illetve kirándulás közben. Az átverések kitalált ingyenes vakációktól nem létező szálláshelyeken át egészen klónozott turisztikai honlapokig, wifikémkedésig terjedhetnek.
2023. július 30., 11:122023. július 30., 11:12
Ahogy elindul felfelé a hőmérő higanyszála, máris a nyaraláson jár az eszünk, viszont a türelmetlen várakozás közepette nem szabad figyelmen kívül hagyni a ránk leselkedő internetes átveréseket, kiberfenyegetéseket – olvasható az Eset szoftvercég által, a világ számos pontján dolgozó szakemberek segítségével működtetett kiberbiztonsági blog romániai oldalán. Az ebben az időszakban elkövetett visszaélések ugyanis a legjövedelmezőbbek a bűnözők számára. Tavaly csaknem 63 ezer „digitális áldozat” tett panaszt csak az Amerikai Egyesült Államok illetékes hatóságánál. A kárvallottaktól átlagosan 1259 amerikai dollárt csaltak ki, tehát összesen 104 millió dollárt loptak – és ezek csupán a jelentett esetek.
A hasonló jellegű kiberbűnözés áldozatai számára létrehozott nagy-britanniai panaszközpont, az Action Fraud jelentése szerint náluk mintegy 15 millió font veszett el így, ami 41 százalékos növekedést jelent a megelőző évhez képest.
Ezek repülőjegyekkel, szállással kecsegtetnek, sport vagy vallás tematikájú kirándulásokkal, vakációs klubokkal. A kiberbűnözők hamis honlapokat hoznak létre, kitalált reklámokat közölnek web- és közösségi oldalakon, amelyeket feltört bankszámlákról vagy bankkártyákról származó pénzből finanszíroznak.
A Blog.eset.ro oldalon olvasható elemzésben nyolc pontban sorolják fel a legelterjedtebb csalásokat. Az első pontban a hamis ingyenes vakációkat említik. Az áldozatot e-mailben, telefonos vagy szöveges üzenetben arról értesítik, hogy ingyenes utazást nyert egy – természetesen nem létező – tombolán. Ha a kipécézett személyek válaszolnak és bedőlnek a bűnözőknek, utóbbiak bizonyos adatkezelési díj kifizetését kérik a „szerencsés kiválasztottaktól”, mielőtt hozzájuthatnak „nyereményükhöz”. Persze utóbbi nem létezik, az áldozatok által kifizetett összegeket ellopják.
Az adathalász e-mailek, hívások, üzenetek, hamis reklámok ilyen weboldalra irányíthatják az érdeklődőt, amelyek légitársaságok, turisztikai irodák, ismert utazási ár-összehasonlító portálok másolataiként csalják tőrbe az áldozatokat. A bűnözők a „foglalások” után még visszaigazoló e-mailt is küldenek, hogy az átvert személyek mit sem sejtsenek.
Online foglalás esetén ellenőrizzük az interneten a kiszemelt turisztikai irodákat, hoteleket, szállásadókat, mielőtt fizetnénk
Fotó: 123RF
A csalók előszeretettel nyomulnak nagyon olcsó nyaralást, repülőjegyeket, szállást, turisztikai csomagokat kínáló ajánlatokkal, amelyek akár valósak is lehetnek, viszont azért annyira kedvező az áruk, mert lopott bankkártyákkal vagy feltört felhasználók hűségpontjaival vásárolták őket. A közösségi oldalakon, e-mailben vagy automatikus hívások által népszerűsített ajánlatokra „lecsapó” vétlen személyek bár valós jegyeket vásároltak, amint fény derül a csalásra, utazásuknak befellegzett.
Elterjedt visszaélés a külföldi utazásokhoz szükséges iratok, vízumok, úti okmányok, jogosítványok megszerzését, az iratcsomó összeállítását ígérő „segítség”. A csalók hatósági honlapok, kormányoldalak álcája mögé bújva is képesek pénzt elszívni, bizonyos – általában gyanúsan magas – díjak felszámolásával. Bizonyos esetekben az átvert személy meg is kapja az igényelt, ám hamis iratot.
Kiszűrésüket megnehezíti, hogy a szélhámosok létező szállásközvetítők felületein is képesek megjelentetni hirdetésüket. A felkínált ingatlan általában nem létezik, vagy nem kiadó, esetleg már ki van adva. Szakemberek azt ajánlják, hogy ismert és elismert gyújtőportálokon keresgéljünk, amelyek garantálják az álhirdetések kiszűrését. De ugyanilyen átverések tárgya lehet egy-egy turisztikai „csomagban” kínált, azonban a valóságban nem létező charter járat is.
Az Eset kiberbiztonsági szakemberei arra is felhívják a figyelmet, hogy a már megvalósult utazás során is érhetnek kellemetlen meglepetések.
Ugyanis a kiberbűnözők előszeretettel hoznak létre hamis hotspotokat, hogy miközben mi mit sem sejtve böngészgetünk, megszerezzék fontos adatainkat, jelszavainkat. Valós kábel nélküli internetes közszolgáltatás esetén is képesek „kémkedni”, illetve rosszindulatú szoftvereket (malware) terjeszteni. Szintén veszélyes lehet a közterületen elhelyezett akkumulátortöltő állomások használata, hiszen ezekre is malware-t képesek tölteni a szélhámosok, vagy akár töltőkábelekre is, amelyeket szándékosan a konnektorban hagynak, hogy így „halásszanak” áldozatokat.
Személyes utánajárással biztosra mehet a nyaraló
Fotó: 123RF
Összefoglalóként, védekezési kisokosként a Blog.eset.ro oldalon azt tanácsolják, ellenőrizzük az interneten a kiszemelt turisztikai irodákat, hoteleket, szállásadókat; ne válaszoljunk ismeretlen eredetű megkeresésekre, ajánlatokra, ha pedig ismert cégtől származik a hirdetés, akkor ne a mailben-üzenetben kapott címeken, hanem a fő elérhetőségeken vegyük fel vele a kapcsolatot.
Ne fizessünk banki átutalással, ajándékkártyákkal, vagy olyan (kriptovalutás) applikációkon keresztül, amelyek nem biztosítanak védelmet. Ugyanis ha az utólag nem kívánt tranzakció megtörténik, nincs mód visszaszerezni a pénzt.
Mindig le kell ellenőrizni egy-egy honlap internetes címét, nincs-e benne betűeltérés azzal szemben, amit ismerünk, ez ugyanis hamis, klónozott webhelyre utalhat. Érdemes utánanézni, hogy a repülőjegy-értékesítő rendelkezik-e az illető ország hatóságainak engedélyével.
– tanácsolják a kiberbiztonsági elemzésben, amelyben a nyilvános wifi és töltőállomások használatának mellőzését is ajánlják.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.
Ínycsiklandozó vegán finomság Egyiptom – és úgy általában a közel-keleti országok – nemzeti étele, a csicseriborsóból készült falafel.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját, amelynek keretében 2026. június 11-én és 13-án is fellép a Puskás Arénában, ugyanakkor Bukarestben is koncertezik.
A Sorbonne Egyetem, valamint az Amerikai Matematikai Társaság (AMS) is gratulált Nicușor Dan államfőnek, aki Párizsban szerzett doktori fokozatot matematikából.
A januárban debütált Bennem él című dal után most egy újabb szerzeménnyel rukkolt elő a NÉKED zenekar, mely az Új vágy címet viseli.
A romániai lakosság csaknem fele nem mer munkahelyén a többséggel, vagy a főnökével ellentétes véleményének hangot adni – állapította meg az Open Minds Egyesület legújabb felmérése.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
szóljon hozzá!