Bőrápolás tudatosan. A környezettudatos, natúrtermékekkel történő arcápolást ajánlja a szakember
Fotó: pixabay.com
Egy nő átlagosan napi 300 különböző mérgező anyagot visz fel bőrére arcápolás során – tudtuk meg Fazakas Katalin sepsiszentgyörgyi gyógyszerésztől, aki a natúrkészítmények egészségre és környezetre gyakorolt jótékony hatásairól beszélt lapunknak.
2021. november 07., 09:452021. november 07., 09:45
2021. november 07., 19:512021. november 07., 19:51
A natúrkozmetikumok világában jártas sepsiszentgyörgyi Fazakas Kata a marosvásárhelyi gyógyszerészeti egyetemen tanult, majd a dermato-kozmetikai mesterképzésen tökéletesítette tudását. Gyerekkorában cserkészként közvetlen kapcsolatban állt a természettel, így az egyetem elvégzése után szinte adta magát egy natúrkozmetikumokat előállító vállalkozás létrehozása. Mint mesélte,
A koronavírus-járvány alatt bőrbarát kézfertőtlenítőt is kifejlesztett, ezenfelül változatos arcápolási termékek előállításával is kísérletezik. Jelenleg egy saját laboratóriumot szeretne létrehozni Sepsiszentgyörgyön, ahol a tudatos arcápolást népszerűsítő workshopokat is tartana az érdeklődőknek.
A természetes összetevők gondos kiválasztásán kívül a szakember a környezettudatosságra is különös figyelmet fordít termékei előállításánál.
Ha természetes összetevőkből álló kozmetikumot választunk, máris tettünk egy lépést a tudatosság felé” – hívta fel a figyelmet. A lejárt kozmetikumok veszélyes hulladéknak számítanak, amelyek jobb megoldás hiányában a hagyományos hulladéktárolókba kerülnek. Fazakas Kata amellett, hogy újrahasznosított csomagolásban forgalmazza termékeit, olyan gyűjtőpontokat hozna létre a Kovászna megyei városban, ahol a vásárlók a kiürült kozmetikai tégelyeiket levásárolható utalványokért cserébe leadhatják.
Fazakas Kata természetes hozzávalókból készíti el kozmetikumait
Fotó: Facebook/Fazakas Kata
Fazakas Katalin úgy látja, az emberek egyre nyitottabbak a tudatos bőrápolásra. Tapasztalata szerint a 18 és 40 közötti nők generációja már odafigyel a megvásárolt termékre, ha szépségápolásról van szó. Elmondta,
Ezekre érdemes odafigyelni, mivel a legtöbb kozmetikumban megtalálható szintetikus anyagok kellemetlen reakciókat idézhetnek elő – jegyezte meg a szakember. Hozzátette, ha nem tudatosan választunk kozmetikai termékeket, szinte biztosak lehetünk abban, hogy több olyan összetevőt is fog tartalmazni, ami károsítja a bőrt.
„Nem állíthatom, hogy a natúrtermékek nem okozhatnak allergiás reakciót. Egy száraz, ekcémás bőrnél például kifejezetten figyelni kell, hogy a termék teljesen illóolajmentes legyen” – tette hozzá. A tudatos bőrápolási rutinnal kapcsolatosan kiemelte, hogy a hozzávalók kiválasztásán kívül jelentős szereppel bír a tisztítás, a hidratálás és a fényvédelem, ezeknek ugyanis a bőrápolási szokásaink alapját kellene képezniük.
Megjegyezte, a natúrkozmetikumok ideális esetben természetes, gyógyszerészeti tisztaságú, bio háztartásból származó alapanyagokból készülnek, amelyekhez oldószer- és szennyezésmentes növényi olajokat adnak hozzá. Ezekben a termékekben nemcsak a génmanipulált, de általában az állatokon kipróbált anyagok sem találhatóak meg. A gyógyszerész elmondta, a kémiailag előállított vegyületektől sem kell minden esetben tartani: a napfényvédők esetében például, amelyek a bőr öregedését lassítják, elengedhetetlen a szintetikus összetevők használata. Hozzátette,
Ezzel szemben a natúrkészítmények szavatossági ideje akár a kilenc hónapot is elérheti, ebben a tekintetben is fel tudják venni a versenyt az iparilag előállított termékekkel – fejtette ki.
Számos egyéb összetevő mellett ma már a natúrkozmetikumok legnépszerűbb összetevői, mint a sheavaj, a jojobaolaj, az E-vitamin, a Q10 koenzim, a hialuronsav vagy az avokádó különböző bioboltokból könnyen beszerezhetőek, ezért sokan kedvet kaphatnak az otthoni krémkészítéshez.
A vállalkozó kedvűeknek egy viszonylag egyszerűen elkészíthető kézfertőtlenítőt ajánlott, amelyhez nem kell más, mint alkohol, tisztított víz, aloe vera gél, illetve ízlés szerint választott illóolaj.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
Az okostelefonok globális kiszállítása 4 százalékkal, 316,1 millióra nőtt az idei harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
Bereczki Zoltán a Duna Tv Csináljuk a fesztivált! című népszerű show-műsorának új ítésze. További újdonság, hogy négytagú zsűri értékeli a versenydalokat a stúdióban ülő közönséggel – jelentette be csütörtökön az MTVA.
Négy európai ország rendőrei felszámoltak egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett a skandináv országokba – közölte pénteken az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége, az Eurojust.
Keményen nekiment Donald Trump volt amerikai elnök, jelenlegi republikánius elnökjelölt a The Apprentice – A Trump-sztori című, a kampány finisében mozikba kerülő film stábjának az őt lejárató jelenetek miatt.
Betiltotta a turisták szervezett éjjeli sörtúráit (pub crawls) a prágai önkormányzat.
Szeptember-októberben figyelhető meg az erdőkben a szarvasbőgés, amely a szarvasok párzási időszakában zajlik.
Egy hét szabadsággal indulhat az új év a közalkalmazottak és a hivatalos munkaszüneti napokhoz igazodó magánvállalkozások dolgozói számára, ha elfogadják a 2025-re vonatkozó pluszszabadnapokat.
A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett.
szóljon hozzá!