Bőrápolás tudatosan. A környezettudatos, natúrtermékekkel történő arcápolást ajánlja a szakember
Fotó: pixabay.com
Egy nő átlagosan napi 300 különböző mérgező anyagot visz fel bőrére arcápolás során – tudtuk meg Fazakas Katalin sepsiszentgyörgyi gyógyszerésztől, aki a natúrkészítmények egészségre és környezetre gyakorolt jótékony hatásairól beszélt lapunknak.
2021. november 07., 09:452021. november 07., 09:45
2021. november 07., 19:512021. november 07., 19:51
A natúrkozmetikumok világában jártas sepsiszentgyörgyi Fazakas Kata a marosvásárhelyi gyógyszerészeti egyetemen tanult, majd a dermato-kozmetikai mesterképzésen tökéletesítette tudását. Gyerekkorában cserkészként közvetlen kapcsolatban állt a természettel, így az egyetem elvégzése után szinte adta magát egy natúrkozmetikumokat előállító vállalkozás létrehozása. Mint mesélte,
A koronavírus-járvány alatt bőrbarát kézfertőtlenítőt is kifejlesztett, ezenfelül változatos arcápolási termékek előállításával is kísérletezik. Jelenleg egy saját laboratóriumot szeretne létrehozni Sepsiszentgyörgyön, ahol a tudatos arcápolást népszerűsítő workshopokat is tartana az érdeklődőknek.
A természetes összetevők gondos kiválasztásán kívül a szakember a környezettudatosságra is különös figyelmet fordít termékei előállításánál.
Ha természetes összetevőkből álló kozmetikumot választunk, máris tettünk egy lépést a tudatosság felé” – hívta fel a figyelmet. A lejárt kozmetikumok veszélyes hulladéknak számítanak, amelyek jobb megoldás hiányában a hagyományos hulladéktárolókba kerülnek. Fazakas Kata amellett, hogy újrahasznosított csomagolásban forgalmazza termékeit, olyan gyűjtőpontokat hozna létre a Kovászna megyei városban, ahol a vásárlók a kiürült kozmetikai tégelyeiket levásárolható utalványokért cserébe leadhatják.
Fazakas Kata természetes hozzávalókból készíti el kozmetikumait
Fotó: Facebook/Fazakas Kata
Fazakas Katalin úgy látja, az emberek egyre nyitottabbak a tudatos bőrápolásra. Tapasztalata szerint a 18 és 40 közötti nők generációja már odafigyel a megvásárolt termékre, ha szépségápolásról van szó. Elmondta,
Ezekre érdemes odafigyelni, mivel a legtöbb kozmetikumban megtalálható szintetikus anyagok kellemetlen reakciókat idézhetnek elő – jegyezte meg a szakember. Hozzátette, ha nem tudatosan választunk kozmetikai termékeket, szinte biztosak lehetünk abban, hogy több olyan összetevőt is fog tartalmazni, ami károsítja a bőrt.
„Nem állíthatom, hogy a natúrtermékek nem okozhatnak allergiás reakciót. Egy száraz, ekcémás bőrnél például kifejezetten figyelni kell, hogy a termék teljesen illóolajmentes legyen” – tette hozzá. A tudatos bőrápolási rutinnal kapcsolatosan kiemelte, hogy a hozzávalók kiválasztásán kívül jelentős szereppel bír a tisztítás, a hidratálás és a fényvédelem, ezeknek ugyanis a bőrápolási szokásaink alapját kellene képezniük.
Megjegyezte, a natúrkozmetikumok ideális esetben természetes, gyógyszerészeti tisztaságú, bio háztartásból származó alapanyagokból készülnek, amelyekhez oldószer- és szennyezésmentes növényi olajokat adnak hozzá. Ezekben a termékekben nemcsak a génmanipulált, de általában az állatokon kipróbált anyagok sem találhatóak meg. A gyógyszerész elmondta, a kémiailag előállított vegyületektől sem kell minden esetben tartani: a napfényvédők esetében például, amelyek a bőr öregedését lassítják, elengedhetetlen a szintetikus összetevők használata. Hozzátette,
Ezzel szemben a natúrkészítmények szavatossági ideje akár a kilenc hónapot is elérheti, ebben a tekintetben is fel tudják venni a versenyt az iparilag előállított termékekkel – fejtette ki.
Számos egyéb összetevő mellett ma már a natúrkozmetikumok legnépszerűbb összetevői, mint a sheavaj, a jojobaolaj, az E-vitamin, a Q10 koenzim, a hialuronsav vagy az avokádó különböző bioboltokból könnyen beszerezhetőek, ezért sokan kedvet kaphatnak az otthoni krémkészítéshez.
A vállalkozó kedvűeknek egy viszonylag egyszerűen elkészíthető kézfertőtlenítőt ajánlott, amelyhez nem kell más, mint alkohol, tisztított víz, aloe vera gél, illetve ízlés szerint választott illóolaj.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!