Bőrápolás tudatosan. A környezettudatos, natúrtermékekkel történő arcápolást ajánlja a szakember
Fotó: pixabay.com
Egy nő átlagosan napi 300 különböző mérgező anyagot visz fel bőrére arcápolás során – tudtuk meg Fazakas Katalin sepsiszentgyörgyi gyógyszerésztől, aki a natúrkészítmények egészségre és környezetre gyakorolt jótékony hatásairól beszélt lapunknak.
2021. november 07., 09:452021. november 07., 09:45
2021. november 07., 19:512021. november 07., 19:51
A natúrkozmetikumok világában jártas sepsiszentgyörgyi Fazakas Kata a marosvásárhelyi gyógyszerészeti egyetemen tanult, majd a dermato-kozmetikai mesterképzésen tökéletesítette tudását. Gyerekkorában cserkészként közvetlen kapcsolatban állt a természettel, így az egyetem elvégzése után szinte adta magát egy natúrkozmetikumokat előállító vállalkozás létrehozása. Mint mesélte,
A koronavírus-járvány alatt bőrbarát kézfertőtlenítőt is kifejlesztett, ezenfelül változatos arcápolási termékek előállításával is kísérletezik. Jelenleg egy saját laboratóriumot szeretne létrehozni Sepsiszentgyörgyön, ahol a tudatos arcápolást népszerűsítő workshopokat is tartana az érdeklődőknek.
A természetes összetevők gondos kiválasztásán kívül a szakember a környezettudatosságra is különös figyelmet fordít termékei előállításánál.
Ha természetes összetevőkből álló kozmetikumot választunk, máris tettünk egy lépést a tudatosság felé” – hívta fel a figyelmet. A lejárt kozmetikumok veszélyes hulladéknak számítanak, amelyek jobb megoldás hiányában a hagyományos hulladéktárolókba kerülnek. Fazakas Kata amellett, hogy újrahasznosított csomagolásban forgalmazza termékeit, olyan gyűjtőpontokat hozna létre a Kovászna megyei városban, ahol a vásárlók a kiürült kozmetikai tégelyeiket levásárolható utalványokért cserébe leadhatják.
Fazakas Kata természetes hozzávalókból készíti el kozmetikumait
Fotó: Facebook/Fazakas Kata
Fazakas Katalin úgy látja, az emberek egyre nyitottabbak a tudatos bőrápolásra. Tapasztalata szerint a 18 és 40 közötti nők generációja már odafigyel a megvásárolt termékre, ha szépségápolásról van szó. Elmondta,
Ezekre érdemes odafigyelni, mivel a legtöbb kozmetikumban megtalálható szintetikus anyagok kellemetlen reakciókat idézhetnek elő – jegyezte meg a szakember. Hozzátette, ha nem tudatosan választunk kozmetikai termékeket, szinte biztosak lehetünk abban, hogy több olyan összetevőt is fog tartalmazni, ami károsítja a bőrt.
„Nem állíthatom, hogy a natúrtermékek nem okozhatnak allergiás reakciót. Egy száraz, ekcémás bőrnél például kifejezetten figyelni kell, hogy a termék teljesen illóolajmentes legyen” – tette hozzá. A tudatos bőrápolási rutinnal kapcsolatosan kiemelte, hogy a hozzávalók kiválasztásán kívül jelentős szereppel bír a tisztítás, a hidratálás és a fényvédelem, ezeknek ugyanis a bőrápolási szokásaink alapját kellene képezniük.
Megjegyezte, a natúrkozmetikumok ideális esetben természetes, gyógyszerészeti tisztaságú, bio háztartásból származó alapanyagokból készülnek, amelyekhez oldószer- és szennyezésmentes növényi olajokat adnak hozzá. Ezekben a termékekben nemcsak a génmanipulált, de általában az állatokon kipróbált anyagok sem találhatóak meg. A gyógyszerész elmondta, a kémiailag előállított vegyületektől sem kell minden esetben tartani: a napfényvédők esetében például, amelyek a bőr öregedését lassítják, elengedhetetlen a szintetikus összetevők használata. Hozzátette,
Ezzel szemben a natúrkészítmények szavatossági ideje akár a kilenc hónapot is elérheti, ebben a tekintetben is fel tudják venni a versenyt az iparilag előállított termékekkel – fejtette ki.
Számos egyéb összetevő mellett ma már a natúrkozmetikumok legnépszerűbb összetevői, mint a sheavaj, a jojobaolaj, az E-vitamin, a Q10 koenzim, a hialuronsav vagy az avokádó különböző bioboltokból könnyen beszerezhetőek, ezért sokan kedvet kaphatnak az otthoni krémkészítéshez.
A vállalkozó kedvűeknek egy viszonylag egyszerűen elkészíthető kézfertőtlenítőt ajánlott, amelyhez nem kell más, mint alkohol, tisztított víz, aloe vera gél, illetve ízlés szerint választott illóolaj.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói tepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
szóljon hozzá!