„Legyőzték” az angolokat a nagyváradi diáklányok a történelmi témájú problémamegoldó verseny online kiadásán

A nyertes HunyADYék  csapat tagjai: Debrenti Réka, Lajos Bernadett és Szilágyi Panna •  Fotó: Facebook/Problema Solvenda România

A nyertes HunyADYék csapat tagjai: Debrenti Réka, Lajos Bernadett és Szilágyi Panna

Fotó: Facebook/Problema Solvenda România

A Problema Solvenda România történelmi témájú problémamegoldó verseny keretében I. Napóleon francia császár „bőrébe bújva” teljesítettek a legjobban a nagyváradi Ady Endre Gimnázium diákjai. Szilágyi Panna, a HunyADYék nevű győztes csapat egyik tagja stratégiájukról, a megmérettetés nyújtotta élményről beszélt lapunknak.

Bede Laura

2021. május 24., 21:292021. május 24., 21:29

A nagyváradi Ady Endre Gimnázium diákjai nyerték nemrég a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a budapesti Case Solvers által hatodik alkalommal szervezett Problema Solvenda România történelmi témájú problémamegoldó versenyt. A HunyADYék nevű csapat tagjai – Debrenti Réka, Lajos Bernadett és Szilágyi Panna – első alkalommal vettek részt a járványhelyzet miatt idén is online rendezett megmérettetésen, és egyáltalán nem bánták meg, hogy jelentkeztek.

Szilágyi Panna a Krónika érdeklődésére elmondta, nagyon jól érezték magunkat, még ha nem is lehettek jelen személyesen Kolozsváron. Hozzátette, számukra nem jelentett nehézséget az, hogy minden forduló online zajlott, ugyanis a Zoom-platformról bejelentkezve problémamentesen be tudták mutatni prezentációjukat.

A versenyzőknek az volt a feladata, hogy I. Napóleon francia császár „bőrébe bújva” hozzanak döntést a portugálokkal kapcsolatban, és így gondolják át a kontinentális zárlat eredményeit, illetve a francia hegemóniát.

„Mikor elkezdtünk gondolkodni azon, hogyan lehetne térdre kényszeríteni az angolokat, arra összpontosítottunk, hogy tervünk valóságszerű, szolid legyen, illetve próbáltunk minden lehetőségre, felmerülő részletkérdésre megoldást találni. A zsűri is említette, hogy a mi tervünk volt a legrészletesebb, leginkább átgondolt” – fogalmazott a 11. osztályos diák. Hozzátette,

a többiek ötleteit sajnos nem hallhatták, de tisztában voltak vele, mennyire erős a mezőny, hiszen egy kétnyelvű versenyről van szó, és Románia egész területéről voltak csapatok, így az eredmény is meglepetésként érte őket.

Rámutatott, hihetetlen élmény volt, rengeteg tapasztalatot szereztek. „Arról még nem beszéltünk a csapattársaimmal, hogy részt veszünk-e majd a következő versenyen. Egyelőre szeretnénk élvezni a győzelmet, de szerintem mindannyian nagyon szívesen átélnénk újra a megpróbáltatások izgalmait” – hangsúlyozta a bio-kémia–intenzív angol szakos tanuló.

„Úgy gondolom a Problema Solvenda România verseny bebizonyította a középiskolásoknak szóló megmérettetések palettáján azt, hogy mind online szervezésben, mind pedig személyes találkozással lebonyolítva megállja a minőségi, kreatív és egyedi versenyek között a helyét.

Idézet
Az idei év esettanulmánya, amely I. Napóleon császárról szólt, az eddigi kiadások legkomplexebb feladata volt, és még így is a megadott 72 óra kidolgozási idő alatt alaposan felépített, átgondolt és valósághű alternatív múltat hoztak létre a csapatok”

– mondta Likker Zsuzsanna főszervező.

A verseny keretében egy online selejtező forduló után a legjobb 6 magyar és 6 román anyanyelvű csapat jutott be az elődöntőbe, majd onnan a 2-2 legjobb a döntőbe, ahol egy hosszabb és a megszokottnál komplexebb történelmi problémát elemeztek, majd megoldásukat a szakmai zsűrinek prezentálták. Lupescu Radu egyetemi docens, a Sapientia EMTE nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok tanszék vezetője és Mihai-Florin Hasan történelemtanár, történész tett fel kérdéseket a háromfős csapatoknak, és nehezen hozták meg a végső döntést.

A második díjat a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium Ant(dök)ant nevű csapata kapta Bartha Gréta, Ördög Kinga és Márton Krisztina részvételével.

Harmadik helyen végeztek a gyulafehérvári Mihai Viteazul Katonai Líceum diákjai: Popa Daniel Vasile, Tănase Mario és Tuță Dumitru Adi Gabriel. A különdíjat szintén a katonai líceum tanulói – Hartzos Călin Tiberius, Nicoara David Traian és Tudor Emanuel – vitték haza. A szervezők értékelve a diákok szorgalmát, idén is minden csapatnak nyereményekkel köszönték meg a befektetett munkát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 19., kedd

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni

Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni
2024. november 19., kedd

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon

Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon
2024. november 18., hétfő

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében

Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében
2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé
2024. november 12., kedd

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot

A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot