Művér előállításának receptjét dolgozták ki kolozsvári kutatók

Művér előállításának receptjét sikerült kidolgozniuk kolozsvári tudósoknak: a Bolyai Tudományegyetem Kémia és Vegyészmérnöki Karának szakembercsapata színtelen, a vért helyettesítő folyadékot talált fel, amelyet nagy sikerrel alkalmazhatnak majd sebészeti beavatkozások, illetve súlyos vérveszteség esetében.

Kiss Judit

2013. október 30., 16:242013. október 30., 16:24

A tengeri férgekből kivont anyagból előállított vegyületet sikerrel tesztelték már egereken, és a szakemberek véleménye szerint az eredmények biztatóak. A művérhez hemeritrin nevű fehérjét vontak ki a férgekből – ezen kívül vizet és sókat, valamint egy másik fehérjét, albumint tartalmaz az anyag. A művér előállítását hatévnyi kutatómunka előzte meg, a szakemberek tevékenységét Radu Silaghi-Dumitrescu egyetemi tanár vezette. A sajtónak elmondta: a színtelen művér sajátossága, hogy a tengeri férgekből nyert fehérje vasat tartalmaz, akárcsak az emberi vérben található hemoglobin, viszont sokkal ellenállóbb a stresszel szemben.

A szakember négy évet dolgozott kutatóként az Egyesült Államokban, ahol megszerezte második doktori fokozatát, ezt követően kezdett kísérletezni a művér létrehozásán. Szintén nagy előnye a művérnek, hogy sterilizálható, tehát nem áll fenn a hepatitisz B, C, vagy HIV-fertőzés veszélye – mutatott rá a kutató. Az állatokon végzett előzetes kísérletek nyomán úgy tűnik, hogy a művér alkalmazása során nem keletkeznek mérgező anyagok, amelyek más művér-előállítási kísérletek során megfigyelhetők voltak, vagyis az egerek szervezete nem utasította el a művért. Mint Silaghi-Dumitrescu mondta, az állatkísérletek teljes körű elvégzése után a tudósok megbizonyosodnak afelől, hogy nem keletkeznek a szervezetben mérgező anyagok, és csak ezt követően alkalmazhatják a embereken is – ez még beletelhet egy vagy két évbe.

A művért sebészeti beavatkozások, valamint balesetek nyomán alkalmazhatják, amikor a szervezet sok vért veszít és ezt rövid időn belül pótolni kell. A kutatók már azzal a gondolattal is foglalkoznak, hogy a művért por formájában lehetne tárolni, és nem kellene jégszekrényben tartani. Ily módon például az Afganisztánban harcoló katonák por formájában hordhatnák magukkal a művért, amelyet szükség esetén vízben feloldva lehetne alkalmazni. Mint a kolozsvári szakember rámutatott, a kísérletekben rejlő legnagyobb kihívás az, hogy olyasmit valósítanának meg, amely Romániában egyedülálló, ugyanakkor nem lehet tudni, honnan teremtik meg a kísérletezés anyagi hátterét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 29., kedd

Egy hónap múlva indul a világűrbe a második magyar űrhajós

Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.

Egy hónap múlva indul a világűrbe a második magyar űrhajós
2025. április 28., hétfő

Bor- és rózsafesztivált szerveznek Nagyenyeden

Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.

Bor- és rózsafesztivált szerveznek Nagyenyeden
2025. április 25., péntek

Még mindig a nyomtatott könyveket veszik többen

Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.

Még mindig a nyomtatott könyveket veszik többen
2025. április 25., péntek

Ízek a világ körül: jerk csirke

Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.

Ízek a világ körül: jerk csirke
Ízek a világ körül: jerk csirke
2025. április 25., péntek

Ízek a világ körül: jerk csirke

2025. április 23., szerda

Nyílnak a bazsarózsák a mezőzáhi rezervátumban, fesztiválra várják a vadvirágok szerelmeseit

Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.

Nyílnak a bazsarózsák a mezőzáhi rezervátumban, fesztiválra várják a vadvirágok szerelmeseit
2025. április 23., szerda

Hazalátogatott húsvétra egy magyarfenesi gólya, nem kértek belőle

Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.

Hazalátogatott húsvétra egy magyarfenesi gólya, nem kértek belőle
2025. április 23., szerda

Meghozta a pápás filmek iránti étvágyat Ferenc pápa halála: tarol a streamingszolgáltatóknál a Konklávé és A két pápa

Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.

Meghozta a pápás filmek iránti étvágyat Ferenc pápa halála: tarol a streamingszolgáltatóknál a Konklávé és A két pápa
2025. április 20., vasárnap

Medve sétált a hegyvidéki turistaparadicsomban

A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.

Medve sétált a hegyvidéki turistaparadicsomban
2025. április 19., szombat

Meghiúsult Varga Csaba csúcstámadása, a vásárhelyi Csomor Lászlóval együtt vissza kellett fordulniuk

Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.

Meghiúsult Varga Csaba csúcstámadása, a vásárhelyi Csomor Lászlóval együtt vissza kellett fordulniuk
2025. április 19., szombat

Csak óvatosan az eszem-iszommal – Húsvéti egészségügyi ajánlások

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.

Csak óvatosan az eszem-iszommal – Húsvéti egészségügyi ajánlások