A töltött káposzta savassága miatt biztonsággal tárolható három napig is
Fotó: Freepik
Ünnepi előkészületekkor sokan hajlamosak a szükségesnél több fogást vagy nagyobb mennyiségű ételt, süteményt készíteni, mindez rendszerint nem fogy el mind karácsonykor. Okos-Rigó Dóra kolozsvári dietetikussal azt jártuk körül, hogyan tároljuk a maradékokat, illetve a száraz bejglit vagy kalácsot felhasználva hogyan készíthetünk új finomságokat.
2024. december 29., 08:412024. december 29., 08:41
2024. december 29., 10:582024. december 29., 10:58
A legfrissebb statisztikák szerint Romániában évente 2,5 millió tonna élelmiszert dobnak ki, az európai uniós tagországok közül itt a legmagasabb az ételpazarlás aránya. Sok háztartásban a bőségesen megterített ünnepi asztalról nem fogy el minden karácsonykor, a helytelen tárolás következtében pedig megromolhatnak az ételmaradékok. Okos-Rigó Dóra dietetikus a Krónika megkeresésre elmondta, hogy
„Mínusz 17,6 fokon már nem élnek a baktériumok, úgyhogy lefagyaszthatjuk ezeket a maradékokat. Akinek pedig van otthon vákuumfóliázó gépe, szintén hasznos lehet a még elkészítetlen húsokat levegőmentesen tárolni” – magyarázta a kincses városban praktizáló szakember.
A hal fogyasztása két nap után már nem ajánlott
Fotó: Pixabay
A Greendex magazin cikkében ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy az elkészült ételt mihamarabb takarjuk le, és a hűtőbe is lefedve, dobozolva tegyük, mivel a levegőből mikrobák kerülnek bele, amelyek szobahőmérsékleten gyorsabban szaporodnak. Az egyik legjellegzetesebb karácsonyi eledel, a töltött káposzta savassága miatt biztonsággal tárolható három napig is. A másik jellegzetes ünnepi étellel, a hallal már sokkal jobban kell vigyázni, mivel puha, magas nedvesség- és alacsony savtartalmú, így gyorsan romlik – két nap után már nem ajánlott a fogyasztása.
Az összefoglaló alapján a sülteket, pörkölteket, halászlevet bátran lefagyaszthatjuk, de vigyázzunk arra, hogy ne tároljuk a hűtőben napokig, mielőtt a fagyasztóba tennénk, mert ugyanúgy megjelenhetnek a mikrobák, és az étel veszít az értékéből. Arra is felhívják a figyelmet, újrafeldolgozáskor fontos, hogy alaposan forrósítsuk fel az ételt, hiszen a megbetegedéseket okozó legtöbb mikroba 75 °C-on elpusztul. Ugyanakkor ha az étel alkalmas arra, hogy felforraljuk, ezzel még biztosabbra mehetünk.
A maradék bejgliből szórhatunk joghurtba vagy gubát is készíthetünk belőle
Fotó: László Ildikó
Olykor a süteményekből is több készül a kelleténél, netán a vendégek, családtagok a krémes finomságokat részesítik előnyben, így ránk marad a napról-napra száradó kalács és bejgli. Okos-Rigó Dóra szerint utóbbit akár összemorzsolva és joghurtba szórva is újrahasznosíthatjuk. A gubához hasonló desszertet is varázsolhatunk belőle, ha egy margarinnal kikent tepsibe vagdossuk bele, meglocsoljuk vaníliás tejjel, rétegezzük, és pár percig sütjük. A dietetikus a kalácsokat is tejbe áztatná, vagy megpirítaná és lekvárral fogyasztaná. Egyfajta pudingot is lehet belőlük készíteni, tojás, tej és tejföl hozzáadásával, szintén megsütve.
Rendkívül egyszerű olaszországi recepttel jelentkezik Ízek a világ körül című sorozatunk. A szalámis tésztához csak néhány könnyen beszerezhető alapanyag kell.
Az előző évekhez képest a 2025-ös év kissé szegényesebbnek ígérkezik a koncertekre vágyó erdélyiek, romániaiak számára.
Diós vagy mákos? Évente felmerül ez a kérdés, amikor bejglikészítésről esik szó, ugyanakkor a megfelelő összetevők, kelesztés is okozhat némi fejtörést azoknak, akik a karácsonyi finomság házi elkészítésére vállalkoznak.
Az Országgyűlés Hivatala és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) a hagyományos Országházi Gyermekkarácsonyi ünnepségen nyolcszáz, nehéz anyagi körülmények között élő gyermeket látott vendégül Magyarországról és határon túlról.
A magyar közmédia kulturális csatornája idén is gazdag műsorkínálattal varázsol ünnepi hangulatot a nézők otthonába. A karácsonyi időszakban még inkább a művészetek kerülnek fókuszba, és a Librettó az év utolsó adásában különkiadással készül.
A Z generációhoz tartozó diákok és munkavállalók sem „születtek” a mesterséges intelligenciára, hanem meg kell tanítani őket annak használatára – állapítja meg az EY friss jelentése.
Pettyes szarvas született a Marosvásárhelyi Állatkertben – közölte Facebook-oldalán az intézmény.
Noha egyszerű ételnek számít a klasszikus osztrák specialitás, a Tafelspitz – tányérhús –, meglepően kevés helyen készül valóban jól. Ez azért sem meglepő, mert jó marhahúslevessel is csak kevés helyen találkozhatunk.
Călin Georgescu volt államfőjelölt olyan magvas inspirációforrásokból merített ihletet beszédeihez, mint például a Jégvarázs (eredeti címén Frozen) című rajzfilm, vagy a Híradósok (The Newsroom) című amerikai sorozat.
Emlékkoncerttel tisztelegnek Ráduly Béla, a Metropol erdélyi rockegyüttes egykori dobosa előtt halálának harmincadik évfordulóján Nagyváradon.
szóljon hozzá!