Az ütős hangszerekkel ismerkedtek a gyerekek a szatmári fi lharmónia leckekoncertjén
Fotó: Dinu Lipatti Állami Filharmónia / Facebook
Leckehangversenyeket szerveznek gyerekek számára a szatmárnémeti Dinu Lipatti Állami Filharmónia művészei. Kovács Emőke, a szatmári filharmónia vezetője lapunknak elmondta, az interaktív foglalkozásokon az ütős, fúvós és vonós hangszerek világával ismerkedhetnek az érdeklődők, a programsorozat célja, hogy megszerettesse a komolyzenét a fiatal korosztállyal.
2021. november 01., 20:592021. november 01., 20:59
A klasszikus zenét népszerűsítő leckehangversenyeket tartanak gyerekek számára a szatmárnémeti Dinu Lipatti Állami Filharmónia művészei. A programsorozat célja, hogy megszerettesse a fiatal korosztállyal a komolyzenét, felkeltse az érdeklődést a hangszertanulás iránt, valamint közönséget neveljen a szimfonikus zenei programokhoz – mondta el lapunknak Kovács Emőke, a szatmárnémeti filharmónia igazgatója. Hozzátette, az intézmény már tavaly is szervezett interaktív leckekoncerteket, a foglalkozások során óvodás gyerekektől középiskolás diákokig több korosztály ismerkedhetett az ütős, fúvós vagy vonós hangszerek csoportjával, valamint megfigyelhették milyen hangzást eredményez a zenészek közös játéka.
Az ütős hangszerek világába kalauzolta el a gyerekeket nemrég A kisdobos című interaktív leckekoncert is.
A zenészek megmutatták, hogy a hangszerek milyen szerepet kapnak a szimfonikus művekben, hogyan imitálja a vihart Beethoven 5. szimfóniájában az üstdob, vagy például a lóügetést a kókuszdióhéj Rossini Tell Vilmos-nyitányában. Ezenkívül bemutattak melodikus hangszereket is, mint a xilofont, a marimbofont vagy a harangokat. „Bizonyos dallamokat játszva a zenészek színeket, hanghatásokat és különös effektusokat mutatnak be a gyerekeknek, érzékeltetve a körülöttünk lévő világot, a lelkiállapotokat és nem utolsósorban a zene pulzusát, ritmusát, magával ragadva a hallgatóság képzeletét” – mondta el Kovács Emőke.
Fotó: Dinu Lipatti Állami Filharmónia / Facebook
Hozzátette, leckekoncertjeik nagy népszerűségnek örvendenek a diákok körében, a visszajelzések alapján többen érdeklődnek a filharmónia további zeneismertető foglalkozásai felől.
– jegyezte meg az intézmény vezetője. Megjegyezte, a szatmári filharmónia idén A kisdoboson kívül egy fúvós ötöst mutat be a A kiskakas gyémánt félkrajcárja című mesét feldolgozva, valamint Prokofjev orosz zeneszerző Péter és a farkas című, gyermekeknek írt szimfonikus meséjével is megismerkedhetnek. A darabban többek között a farkast megjelenítő kürtökről, a madárkát szimbolizáló klarinétról, a cicát jelképező csellóról tanulhatnak a diákok – tette hozzá.
Kovács Emőke elmondta, remélik, hogy a leckehangverseny-sorozat megszeretteti a gyerekekkel a klasszikus zenét, ugyanis tudományosan bizonyított, hogy a hangszeroktatásnak számos pozitív hozadéka van. A ritmusérzék, koncentrációs képesség fejlesztésén túl a kiskorban elkezdett zenetanulás nagymértékben befolyásolja a gyermek agyának azon részét, amely a nyelvérzék kialakulásáért, valamint a logikus gondolkodásért felelős. A legújabb kutatások szerint a zeneoktatás elősegíti a bal agyfélteke fejlődését, illetve a rendszeres muzsikálás hozzájárul más tantárgyak tanulásának sikerességéhez is – hívta fel a figyelmet a szatmári intézmény vezetője.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
szóljon hozzá!