Az ütős hangszerekkel ismerkedtek a gyerekek a szatmári fi lharmónia leckekoncertjén
Fotó: Dinu Lipatti Állami Filharmónia / Facebook
Leckehangversenyeket szerveznek gyerekek számára a szatmárnémeti Dinu Lipatti Állami Filharmónia művészei. Kovács Emőke, a szatmári filharmónia vezetője lapunknak elmondta, az interaktív foglalkozásokon az ütős, fúvós és vonós hangszerek világával ismerkedhetnek az érdeklődők, a programsorozat célja, hogy megszerettesse a komolyzenét a fiatal korosztállyal.
2021. november 01., 20:592021. november 01., 20:59
A klasszikus zenét népszerűsítő leckehangversenyeket tartanak gyerekek számára a szatmárnémeti Dinu Lipatti Állami Filharmónia művészei. A programsorozat célja, hogy megszerettesse a fiatal korosztállyal a komolyzenét, felkeltse az érdeklődést a hangszertanulás iránt, valamint közönséget neveljen a szimfonikus zenei programokhoz – mondta el lapunknak Kovács Emőke, a szatmárnémeti filharmónia igazgatója. Hozzátette, az intézmény már tavaly is szervezett interaktív leckekoncerteket, a foglalkozások során óvodás gyerekektől középiskolás diákokig több korosztály ismerkedhetett az ütős, fúvós vagy vonós hangszerek csoportjával, valamint megfigyelhették milyen hangzást eredményez a zenészek közös játéka.
Az ütős hangszerek világába kalauzolta el a gyerekeket nemrég A kisdobos című interaktív leckekoncert is.
A zenészek megmutatták, hogy a hangszerek milyen szerepet kapnak a szimfonikus művekben, hogyan imitálja a vihart Beethoven 5. szimfóniájában az üstdob, vagy például a lóügetést a kókuszdióhéj Rossini Tell Vilmos-nyitányában. Ezenkívül bemutattak melodikus hangszereket is, mint a xilofont, a marimbofont vagy a harangokat. „Bizonyos dallamokat játszva a zenészek színeket, hanghatásokat és különös effektusokat mutatnak be a gyerekeknek, érzékeltetve a körülöttünk lévő világot, a lelkiállapotokat és nem utolsósorban a zene pulzusát, ritmusát, magával ragadva a hallgatóság képzeletét” – mondta el Kovács Emőke.
Fotó: Dinu Lipatti Állami Filharmónia / Facebook
Hozzátette, leckekoncertjeik nagy népszerűségnek örvendenek a diákok körében, a visszajelzések alapján többen érdeklődnek a filharmónia további zeneismertető foglalkozásai felől.
– jegyezte meg az intézmény vezetője. Megjegyezte, a szatmári filharmónia idén A kisdoboson kívül egy fúvós ötöst mutat be a A kiskakas gyémánt félkrajcárja című mesét feldolgozva, valamint Prokofjev orosz zeneszerző Péter és a farkas című, gyermekeknek írt szimfonikus meséjével is megismerkedhetnek. A darabban többek között a farkast megjelenítő kürtökről, a madárkát szimbolizáló klarinétról, a cicát jelképező csellóról tanulhatnak a diákok – tette hozzá.
Kovács Emőke elmondta, remélik, hogy a leckehangverseny-sorozat megszeretteti a gyerekekkel a klasszikus zenét, ugyanis tudományosan bizonyított, hogy a hangszeroktatásnak számos pozitív hozadéka van. A ritmusérzék, koncentrációs képesség fejlesztésén túl a kiskorban elkezdett zenetanulás nagymértékben befolyásolja a gyermek agyának azon részét, amely a nyelvérzék kialakulásáért, valamint a logikus gondolkodásért felelős. A legújabb kutatások szerint a zeneoktatás elősegíti a bal agyfélteke fejlődését, illetve a rendszeres muzsikálás hozzájárul más tantárgyak tanulásának sikerességéhez is – hívta fel a figyelmet a szatmári intézmény vezetője.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.
A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
szóljon hozzá!