Fotó: Szabó Csaba
Mangalicaszalonna nyerte az első díjat a hétvégi Kalotaszegi Szalonnafesztiválon, amelyet első ízben tartottak meg. A Kolozs megyei Mákófalván szervezett egész napos rendezvényen több mint ezren vettek részt – mondta el a Krónikának Molnár Attila, a főszervező Erdélyi Kézműves Céh vezetője.
2020. február 02., 14:002020. február 02., 14:00
2020. február 02., 16:022020. február 02., 16:02
Nagy népszerűségnek örvendett a Kolozs megyei Mákófalván szombaton szervezett Kalotaszegi Szalonnafesztivál, amelyre több mint ezren voltak kíváncsiak – mondta el a Krónika megkeresésére Molnár Attila, a főszervező Erdélyi Kézműves Céh vezetője. Az egyesület kilenc éve szervez szalonnákat, húsfélékből készült finomságokat szemléző fesztiválokat Kolozsváron, most újdonságnak számított, hogy Mákófalván is megtartották a rendezvényt, de persze a kincses városban is lesz mustra február 14-16-án.
„Egyre többen szerették volna saját településükön is megszervezni, így alakult, hogy három éve Brassóban, idén Tusnádfürdőn is elkezdték megrendezni a szalonnaszemléket.
– mutatott rá Molnár Attila. Hozzátette, céljuk, hogy olyan partnereket keressenek, akik saját településükön meg tudják szervezni a szalonnafesztivált, hogy a tizedik kiadásra, jövőre legalább tíz helyszínen tarthassanak mustrát. A főszervező elmondta, a mákófalvi rendezvényre tizenheten neveztek be, ami meglepően sok ahhoz képest, hogy első alkalommal tartották Kalotaszegen.
„Az Erdélyi Kézmíves Céh Egyesület partnere volt a helyi polgármesteri hivatal. A zsűriben Sabin Gherman újságíró, Both György alpogármester, Vincze Péter, a mezőségi Szépkenyerűszentmártonból érkezett termelő, László Miklós mákófalvi lakos – aki már jó néhány díjat elnyert a korábbi szemléken, Szabó Csaba újságíró, Gábor Lali gábor cigány barátunk, és Mihai Cornea mészárszéktulajdonos foglalt helyet” – mondta el Molnár Attila.
Fotó: Szabó Csaba
A felhozatalról szólva kifejtette, annyira színes volt, hogy nemcsak egy-egy darabka szalonnát tettek le a versenyzők a lapítóra, hanem kolbászt, túrót is. Kolozsváron úgy történik, hogy egyik nap van a kolbászok, sonkák, más füstölmények versenye, másnap pedig a szalonnáké, Mákófalván viszont nem választották külön, az egynapos rendezvényen a versenyző minden termékét értékelték: körítésnek tekintették a kolbászt.
Mivel ez farsangi mulatság volt, poénokkal, humorosan kellett ismertetni a szalonnákat. Az elvárás az volt, hogy minél mókásabban mutassák be a termelők a finomságokat, nem akadémiai szigorral. A versenyző azt is elmesélte, hogy miben érlelte a szalonnát, mit adott enni, mit énekelt a disznónak, hányszor vakarta a hátát, engedte-e ki a napsütésre” – mesélte a szervező.
Fotó: Szabó Csaba
A nagydíjas a jegenyei Kerekes Antal lett, aki gyönyörű mangalicaszalonnával versenyzett. Molnár Attila rámutatott, jövőre alaposabban el kell gondolkodniuk a pontozási rendszeren, hiszen a mangalicaszalonnát nem lehet egyenes versenybe tenni egy házi disznónak a szalonnájával, mert eleve klasszisokkal másabb az íze: finomabb, puhább, porhanyósabb. Azt is elmondta,
A fesztiválon második helyezést ért el a búzai Szász György és a mákófalvi Mille Sándor, harmadik helyezést a gyerőmonostori Gansca Aurora és Kovács Mihók Zoltán. „A díjazás itt nem anyagi elismerésekből áll, inkább a dicsőség a fontos, a rendezvény maga is inkább farsangi mulatság, farsangi bohózat. Mindenkinek kézzel készített merített papírra készített oklevelet adtak, amelyen az áll: „az okiratot kiállító intézmény: Erdélyi Zamatológiai Népfőiskola (kalotaszegi kihelyezett fiókintézmény), Szalonnológiai tanszék” – mutatott rá a főszervező. A rendezvény keretében kézművesműhelyeket is tartottak, a gyerekek fazekaskodtak, Gábor Lali vezetésével rézüstöt lehetett készíteni, réztárgyakat kalapálni.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.
Több évnyi régészeti és építészeti kutatás, valamint helyreállítás után a hétvégén újra megnyílt a Tihanyi Királykripta. Magyarország egyetlen épségben fennmaradt Árpád-kori királyi temetkezőhelye található Tihanyban.
Erdély-szerte több városban lekapcsolják a világítást a március 22-én, szombat este fél 9 és fél 10 között. A korábbi évkehez hasonlóan idén is csatlakozik a Föld órája környezetvédelmi akcióhoz Marosvásárhely és Brassó is.
Több mint 170 ezren keresték fel az elmúlt két évben a kolozsvári Tűzoltótoronyot. A népszerű turisztikai látványosságot két éve, 2023 márciusában nyitották meg a látogatók előtt.
Amikor a japán gasztronómiára gondolunk, elsőként kétségtelenül a szusi jut mindenki eszébe. Ezúttal a felkelő nap országának nemzeti ételét készítjük el.
A következő héten debütál az EU-ban a Meta mesterséges intelligencia (AI/MI) chatbot szolgáltatása – jelentette be csütörtökön honlapján a Meta, a Facebook anyavállalata.
Erdélyi turnéra indulnak március 21–23. között a Stand-up Budapest fellépői, akik Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Székelyudvarhelyen nevettetik meg a közönséget.
Védőfaktor lehet a kiégés ellen, ha az ember azt érzi, van értelme annak, amit csinál – véli Szabó Krisztina Gabriella kolozsvári pszichoterapeuta, aki arról beszélt a Krónikának, mi válthat ki hosszan tartó elégedetlenséget, majd kiégést.
A tavaszi kertimunkálatok fontos része a gyümölcsfák metszése, hiszen az időzítés és az alkalmazott technikák meghatározhatják az évi termést. A különböző formák kialakításáról, a metszési időszakról Szabó Gergely-Loránd szakmérnök beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!