A szerbiai Párdány lakói szerint a román–szerb határhoz közeli településen született Tarzan világhírű megformálója, az olimpiai bajnok úszó és filmszínész Johnny Weissmüller, holott hivatalosnak tekintett életrajza szerint Temesvár egyik negyedében, Freidorfban látott napvilágot 1904-ben.
2016. március 31., 12:462016. március 31., 12:46
A filmszínész származását hosszú időn keresztül homály fedte, hiszen meghamisította iratait, hogy úgy tűnjön, az amerikai Pennsylvania állambeli Windberben született, azért, hogy beválogassák az Egyesült Államok úszóválogatottjába.
Pontosabban Amerikában született fivére iratait használta, így a windberiek sokáig városuk szülöttének tekintették a világsztárt, fesztiválokat és ünnepségeket szerveztek a tiszteletére. Johnny Weissmüller öregkorában elismerte, hogy az Osztrák–Magyar Monarchia területén született, amit különben a ma Temesvárhoz tartozó Freidorf római katolikus anyakönyve is bizonyít. A bánáti sváb szülők, Petrus és Elisabeth a hét hónapos Johnnyval emigráltak Amerikába.
„Nevetséges: a románok és szerbek maguknak akarják”
A Tarzant alakító színész származása körüli homály nem oszlott szét, hiszen Windber és Temesvár után a szerbiai Párdány is „magáénak” tartja Weissmüllert. Az ezerlakosú, a határtól öt kilométerre található településen a helybéliek úgy tartják, hogy a hajón, amely 1905-ben érkezett Amerikába, Weissmüller adatainál az szerepelt, Párdányban született. A Weissmüller nagyon gyakori névnek számít a Bánságban, így sok temesvári, párdányi, valamint a Bánságból Németországba emigrált sváb tartja magát Weissmüller rokonának.
Vitomir Denda helyi lakos azt mondta az Adevărul című lapnak, hogy a párdányiak úgy tudják, falujukban látott napvilágot Weissmüller. A helybéli Sztojadin Sztojanovics szerint a faluban élő Weissmüllerek a filmszínész rokonai, mint mondta, korábban a helyi öregek is így tartották. Sztojanovics, aki lakásában egy Tarzan-fejet ábrázoló bronzszobrot őriz, azt mondta, szobrot akartak állítani a falu parkjában Weissmüllernek, viszont a polgármesteri hivatalnak nem volt elég pénze befejezni.
Korábban is cikkezett a sajtó arról, hogy a filmszínész Párdányban született, 2004 júniusában a belgrádi Kurir napilap is írt erről. Florin Iepan temesvári rendező, a 2004-es Az egyetlen igazi Tarzan (The One, the Only, the Real Tarzan) című dokumentumfilm készítője úgy nyilatkozott, újdonság számára, hogy Szerbiában is „igényt tartanak Tarzanra”.
„Nagyon érdekes, ugyanakkor kicsit nevetséges a helyzet, hiszen álságos dolog, hogy akár a románok, akár a szerbek „magukénak” tartják Tarzant, közben amikor multikulturalitásról van szó, egyik nép sem ért egyet vele. Annál is visszásabb a helyzet, hogy amikor Weissmüller Amerikába került, csecsemő volt, így szülőhelyének semmi jelentősége nincs karrierje alakulása szempontjából” – fogalmazott Florin Iepan. Hozzátette, az 1980-as években Weissmüller elismerte, hogy az Osztrák–Magyar Monarchiában született, ebben pedig, ha úgy vesszük, sem a románoknak, sem a szerbeknek nincs semmi „érdemük”.
Tarzan-rendezvények Temesváron
Weissmüller alakját idén megidézik Temesváron: a filmszínész és olimpiai bajnok emlékére turisztikai rendezvényeket, különféle versenyeket szerveznek nyáron. Weissmüller neve márkanév lehet, amely turistákat vonzana a városba és a környékre – vélik az ötletgazdák, akik Tarzaniáda elnevezésű eseménysorozatot és biatlont szerveznének a Bega-csatornán.
„Nemcsak színházi előadás, hanem sportesemény is lesz, amelyet diákokkal és diákok számára szervezünk. Június elején tartjuk a rendezvényeket, hiszen Weissmüller 1904. június 4-én született a ma Temesvárhoz tartozó Freidorfban. Nyíllövő vetélkedő, medence fölötti, liánon való himbálózás, Miss Jane törzsitánc-verseny, nonverbális színházi előadás szerepel a programban, sőt Tarzan-kiáltásban is versenyt hirdetünk” – mondta korábban Vlad Gârboni szervező, a temesvári diákház munkatársa. Johnny Weissmüller családja az Amerikai Egyesült Államokba vándorolt 1905-ben.
A gyerekkorában sokat betegeskedő, légzési problémákkal küszködő, vézna kisfiú orvosai javaslatára kezdett el úszni, majd 190 centis, 95 kilós daliává nőtt. 1918-ban az apa elhagyta a családot, s a fiú a Michigan-tó partján úszómesternek állt. Ekkor kezdődött úszópályafutása, amely öt olimpiai aranyéremmel fejeződött be. Húszévesen a párizsi nyári olimpián három aranyérmet szerzett úszásban, valamint tagja volt a harmadik helyen végzett amerikai vízilabdacsapatnak; négy évvel később további két aranyérmet szerzett. 1922–1928 között 67 világrekordot állított fel.
Ezt követően Hollywood sztárja lett mint Tarzan megszemélyesítője. Inkább úszónak és nem színésznek tartotta magát, 11 ember életét sikerült megmentenie. 1932-ben kezdett Tarzan-filmekben szerepelni, 1948-ban jelent meg az utolsó, Tarzan és a sellők című film. Ötször házasodott, harmadik feleségétől 3 gyermeke született.
A hetvenes években folyamatosan romlott az egészségi állapota. 1977-től élt a mexikói Acapulcóban. Az 1984 januárjában bekövetkezett halála előtt teljesen elszegényedett rossz üzleti döntései és fényűző életmódja miatt; utolsó éveiben segédmunkákat végzett. Halála után még egyszer felidézték régi dicsőségét: amikor koporsóját a mélybe engedték, magnóról háromszor felhangzott legendás Tarzan-kiáltása.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.
szóljon hozzá!