Csipkebogyóból készült lekvárok versenyeznek ismét Kalotaszentkirályon
Fotó: Facebook.com/Lonay Arthur Photographer
Népművészeti vásárral, néptáncprogramokkal és kiállításokkal, csipkebogyóból készült finomságokkal várják a látogatókat hétvégén Kalotaszentkirály-Zentelkén. A faluturizmusáról ismert, nagyrészt magyarok lakta kalotaszegi településen tizenötödik alkalommal szervezik meg a csipkebogyó-fesztivált.
2022. október 21., 13:562022. október 21., 13:56
Két év kihagyás után hétvégén újra csipkebogyó-fesztiválra várják a hagyományos ízek kedvelőit a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon. A 15. alkalommal megtartandó kétnapos esemény gasztronómia, kulturális és szórakoztató programokat kínál az oda látogatóknak. Vincze Kecskés István szervező, a kalotaszegi vendéglátósok egyesületének elnöke a Krónikának elmondta,
„Kalotaszegen is, mint Erdély több más településén, az őszi munkák végeztével a helyiek kimentek a falu határába csipkét szedni. Ez adta annak idején az apropóját a rendezvényünknek is, amit az első két évben csak a falubelieknek szerveztünk meg, és fokozatosan nőtte ki magát turistákat a településre vonzó eseménnyé” – mondta a szervező.
Hozzátette,
ezért a számos egyéb programmal tarkított rendezvényt szándékosan kötik össze minden évben az október 23-i magyar nemzeti ünneppel, amikor rendszerint számos magyarországi turista keresi fel a tájegység gyöngyszemének tartott, hagyományaihoz ma is ragaszkodó községet.
Fotó: Lonay Arthur
Az idei rendezvény pénteken délután kezdődik az Ady Endre Iskola étkezdéjében, ahol Lonay Arthur bánffyhunyadi fotográfus kalotaszegi emberekről készült portréiból láthatnak válogatást az érdeklődők, továbbá megtekinthetik a Kalotaszentkirályiak régi festményeken, képeslapokon című kiállítást, melynek darabjai Győr László gyűjteményéből származnak.
Szombaton megtartják a hagyományos csipkeízfőző versenyt, ahol három csapat főzi üstökben a „csipkeízt”, ahogy Kalotaszentkirály-Zentelkén nevezik a csipkebogyóból készült lekvárt, a díjazásra délután négy órakor kerül sor – mondta a szervező. Az esemény kulturális és szórakoztató eseményeknek is teret ad, szombaton népzenei és néptánc-előadásokra is várják a folklór szerelmeseit, a néptánccsoportok felvonulása után a színpadra lép többek között a kalotaszentkirályi Felszeg Gyöngye néptánccsoport, valamint a magyarországi testvértelepülés, Kunadacs együttese. Este pedig a település kultúrotthonában a Titán zenekar csap a húrok közé.
A szervezők állandó programokat is kínálnak szombatra: a kalotaszegi tájház 10–16 óra között, az Ady Endre-emlékszoba 10–12 és 14–16 óra között, a református erődtemplom 10–12 és 14–16 óra között látogatható.
A szervezők különböző szörpökkel, bográcsgulyással, töltött káposztával, miccsel, sajttal, mézzel, lekvárokkal, süteményekkel, palacsintával, kürtőskaláccsal, különböző ízű gyümölcspálinkákkal is várják a vendégeket.
A csipkebogyó a vadrózsa és a japán rózsa gyógyhatású áltermése, népies nevei: csipke, hecsedli, hecserli, bicske, hecsempeccs A-, B1-, B2- és K-vitamin található benne, de legfontosabb hatóanyaga a természetes C-vitamin. A bogyót gyógytea, gyümölcsbor, szörp vagy lekvár, mártás, leves készítésére használjuk. A csipkebogyóból hideg eljárással készített italok nagyon sok C-vitamint tartalmaznak, ezért a napi fogyasztásával a szervezet ellenálló képességét növelik.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!