Mali Lőrinc szerszám- és késkovács: „nem hagyom kihalni a szakmát, mert kevesen vagyunk”
Fotó: Facebook/Mali Lőrinc
Mára már kevesen űzik a kovácsmesterséget, de az emberiség egyik legősibb foglalkozásának azért még akadnak szerelmesei: ilyen a Szatmár megyei Vámfaluból származó, Spanyolországban élő Mali Lőrinc. A fiatal szerszám- és késkovács munkájának szépségéről, kihívásairól beszélt a Krónikának.
2022. augusztus 27., 19:352022. augusztus 27., 19:35
Mali Lőrinc fiatal kovács a Szatmár megyei Vámfaluban töltötte gyermekkorát, itt ismerkedett meg a kovácsmesterséggel, amelyet a mai napig gyakorol. Jelenleg Spanyolországban él és dolgozik. A kevés idő és a műhelyhiány miatt egy ideig eltávolodott a szakmától, de nem vonult vissza. Mint a Krónikának mesélte, gyerekként került kapcsolatba a kovácsmesterséggel, édesapjával és nagyapjával számtalan alkalommal ellátogattak a falu kovácsához.
Mali Lőrinc már gyerekként kezdett a „tűzben piszkálni”, de rendszeresen 14–15 éves kora óta dolgozik izzó vassal. A szakmát leginkább autodidakta módon sajátította el. Mivel nem volt mestere, egyedül kellett megismerkednie a kovácsmesterséggel. Internetről, könyvekből, videókból szerezte meg a tudást, amit napokon át tartó kísérletezéssel fejlesztett. Sokat merített a kovácstalálkozókon az idősebb és tapasztaltabb mesterek munkáiból, akik segítették technikája csiszolásában.
Fotó: Facebook/Mali Lőrinc
– mondta Mali Lőrinc. Kifejtette, a munka szépségéhez hozzátartozik a fáradtság, ami közben összegyűl. Az izzó vas alakítgatása teljes odafigyelést, jelenlétet igényel, „máshogy nem lehet”. A kovácsmesterség az emberiség legősibb foglalkozása, amit nem sokan űznek, viszont akik igen, azok „valahol összetartoznak”. Mali Lőrinc úgy fogalmazott, ez a közösség erős, összeszedett és tapasztalt, a mesterség anyagi része is eléggé kecsegtető, ha megfelelő mennyiségű és minőségű munkát végez az ember.
„Másoknak is ajánlom ezt a szakmát. Stabilitást, erőt, céltudatosságot tanít és anyagi biztonságot ad. Aki kovácsolással foglalkozik, érezheti, hogy kiegyensúlyoz, szépérzéket ad ez a munka” – mondta Mali Lőrinc. Hozzátette, a kovácsmesterség a sok pozitívum ellenére rengeteg kihívással jár. Amellett, hogy be kell szerezni és elkészíteni a felszerelést, a lexikális tudás folyamatos bővítésére is szükség van. „A tudás sose elég, mindig tanulni kell, képezni magunkat, készülni a jobb s szebb munkára” – hangsúlyozta a kovácsmester.
Fotó: Facebook/Mali Lőrinc
Sokféle módon el lehet helyezkedni ebben a szakmában és sokszínűsége miatt másokat is kreativitásra sarkall, mivel a kovácsok mindent megjavítanak, amit tudnak, ami fémből van. „Engem nem vonzott annyira a díszműkovácsolás, így szerszám- és késkovács lettem. A legtöbb embernek a ház körüli tárgyak, szerszámok javításában tudok segíteni. Idővel szeretném megszerezni a kovácsmester címet, viszont addig még sokat kell tanulnom. Igyekszem továbbadni az eddig megszerzett tudást. Ezt kötelességemnek érzem, nem hagyom kihalni ezt a szakmát, mert kevesen vagyunk” – tette hozzá a kovácsmester.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!