Péter bácsi kertjében nemcsak bogarakat és állatokat figyelhetnek meg a gyerekek, hanem a nyári baracklekvár-főzést is megtanulhatják
Fotó: Grund School / Facebook
„Zöldebbre” nevelnek, közösségi kertet működtetnek, megtanítanak okosan barangolni a virtuális térben diákokat és tanárokat a Grund School foglalkozásai. A nagyváradi egyesület számos táborral, programmal várja a gyerekeket és szüleiket a nyári vakációban is, ezenkívül, a háború elől elmenekült ukrajnai gyerekeknek is hirdet tevékenységeket, megkönnyítve számukra a beilleszkedést. Aczél Dóra, a Grund vezetője a Krónikának elmondta, közösségük oktatási-nevelési tér kíván lenni gyerekeknek-felnőtteknek egyaránt.
2022. július 02., 19:082022. július 02., 19:08
Közösségi kertet működtetnek, ahol most készülnek a gyümölcsérés szezonjára, táborokat és iskola utáni tevékenységeket szerveznek a zöld életmód jegyében, gyerekeket és tanárokat kalauzolnak a virtualitás világában a nagyváradi Grund Schoolban. Az egyesület a háború elől elmenekült ukrajnai gyerekeknek is tart foglalkozásokat, megkönnyítendő számukra a beilleszkedést.
Aczél Dóra, a közösségi egyesület egyik alapítója és vezetője a Krónikának elmondta, kezdeményezésük a Molnár Ferencnek A Pál utcai fiúk című regényéből ismert grundjához hasonlóan oktatási, közösségi tér kíván lenni.
„Hitünk szerint az oktatás nemcsak a gyerekeknek szól, hanem elsősorban a családoknak, a kisközösségnek. És nemcsak az iskolákban történik, hanem bárhol bármikor. Mi ezt a tanulási folyamatot támogatjuk, és ezért szervezzük a programjainkat. Ugyanakkor mi is tanulunk játszani, ezért a tevékenységeinket kellő lazasággal, komoly játékkal ötöljük ki, szervezzük meg, és vezetjük le” – fogalmazott az egyesület ötletgazdája.
Fotó: Grund School / Facebook
Az egyesület névválasztásáról elmondta, a Dés–Geszti-féle musical slágerré vált, Mi vagyunk a Grund… című dala inspirálta őket. „Évekkel korábban egy házibulin felcsendült ez a dal, és az ott lévő 7-8 éves gyerekek olyan átéléssel, belülről jövő hanggal és üzenettel énekelték, hogy akkor megfogalmazódott bennem, ha a gyerekeknek ekkora teremtő, mozgató, nyugtató erejük van, azt nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Építheti, szabályokat hozhat, élhet és belehalhat – remélem, mi nem leszünk ennyire drasztikusak –, egy játszótér, egy kísérleti terep, egy szellemileg és fizikailag is formálható tér” – mesélt a kezdeményezés ötletéről Aczél Dóra.
Az egyesületnél szerteágazó tevékenységek zajlanak egész évben. Szerveznek többek között táborokat, workshopokat, Grund-klubot, családi péntekeket és egyéb foglalkozásokat gyerekeknek és szüleiknek.
olyan műhelyeket és táborokat tartanak az egyesület keretében, amivel változást érhetnek el a gyerekek konfliktuskezelési megoldásaiban, az önállóságuk fejlesztésében, a véleményük kinyilvánításában, az önmaguk felvállalásában, a természethez való óvó-megőrző attitűdjük megerősítésében.
„Tapasztalatunk az, hogy nem mi fogjuk megváltani a világot, de láttunk igazán csodás átalakuláson végigmenni gyerekeket, ahol a Grund is egy kicsit hozzá tudott tenni a szülők kemény munkájához” – tette hozzá a Grund vezetője.
Ukrajnai fiatalok számára szerveznek varróműhelyt a Körös áruházban a nyáron több alkalommal is Nagyváradon
Fotó: Grund School / Facebook
Foglalkozásaik tematikájukban is a fenntartható, természetközeli életmódot, népszerűsítik, felhívják a fiatal korosztály figyelmét a biodiverzitásra, a fenntartható, zöld életmódra, a természetben töltött idő fontosságára. A programok nagy része a nagyváradi Posticum Kulturális Központ tanyáján zajlik, ezenkívül a Grund teret ad Péter bácsi kertjének is, amit a gyerekek művelnek, és ahol tanösvényt is létrehoztak.
„Úgy gondoljuk, hogy a gyerekeinknek már fontosabb és sajnos életbevágóbb kérdés a természettel együtt és azt tisztelve élni, mint ahogy még nekünk volt. De nem rakhatjuk az ő vállukra a felelősségét, hogy azonnali megoldást találjanak majd a problémákra, ha még élni akarnak ezen a Földön. A felnőttek dolga annak a keretnek a biztosítása, ahol megoldásokat mutatunk: így lehet kevés szemetet termelni, így érdemes újrahasznosítani, a fizika ekképp működik. Úgy látjuk, a gyerekekben sokkal inkább jelen van ez az igény, sokkal fogékonyabbak már a témára, mint a felnőttek” – fejtette ki az egyesület vezetője.
Hozzátette, a környezettudatosság nemcsak a természetvédelmet jelenti, hanem a saját környezet, élettér jobbá tételét is. Úgy gondolják, hogy csak a gyerekek hiteles képviselete által lehet elérni változást, ugyanis a legkisebbek is érzik és megértik már, hogy az irány, ami felé tartunk, csak közös erővel változtatható meg.
ugyanis úgy látják, hogy az iskolának esetleges és pedagógusfüggő megoldásai vannak például a konfliktuskezelésre, a bántalmazásra, a kamaszok testi és lelki fejlődésének a tematizálására. A közoktatásban nincs egy egységes kép, képzés, vízió és konkrét stratégia arra, hogyan küzdjenek meg ezekkel a kihívásokkal nap mint nap, és ezek olyan témák, amit egy osztályfőnöki órán ki lehet vesézni.
Fotó: Grund School / Facebook
„Napi, beépített gyakorlat kell, hogy hatást tudjunk elérni. A Grundban prioritásokat állítunk fel, minden programot felülír egy adott helyzet kezelése például. És minden tábori napunk szervezői megbeszéléssel zárul, ahol napi eseteket tárgyalunk végig, ezáltal tudunk konkrét megoldásokban gondolkodni” – vázolta a megoldásokat Aczél Dóra.
A koronavírus-járvány kihívások elé állította a Grund közösségét is, meg kellett tanulni „online-ul élni”: virtuális térbe szorult oktatás, és a munkahelyi vagy személyes kapcsolattartás is megváltozott a pandémia idején.
Az online térben való tudatos barangoláshoz nyújtanak kapaszkodót kamaszok számára az Onlány és Onlegény kalandjai programok, ahol útmutatót kapnak ahhoz is, hogy miként lehet jelen a személy, az individuum a virtualitásban.
Ezenkívül digitális detox (méregtelenítés – szerk. megj.) táborokat is tartanak, ahol a virtualitás helyett a szemtől szembeni találkozásokra összpontosítanak. Aczél Dóra elmondta, azért szervezik meg ezeket a programokat, mert úgy látják, hogy a Grund közössége saját bőrén tapasztalja meg az élet egyre több területén jelen lévő virtualitásból adódó problémákat, és igény van olyan jellegű tevékenységekre, amelyek segítenek eligazodni, a megváltozott helyzethez alkalmazkodni.
Fotó: Grund School / Facebook
A Grund a nyári vakációban is várja a gyerekeket, a közösségi kertben augusztusig tartanak a tanösvényen természetfigyelési programot integrált gyerekcsoportoknak a Mol gyermekgyógyító programjának és a Közösségért Alapítvány közreműködésével. Tevékenységeik kiegészülnek az ukrajnai háború elől Nagyváradra menekült gyerekek számára szervezett foglalkozásokkal is.
A legkisebbeket sétára várják Péter bácsi kertjébe , ahol játszótársakra lelhetnek, megtanulhatják a madarásztávcső és messzelátó használatának csínját-bínját, és megfigyelhetik a kertben élő állatokat, bogarakat. A Grund School nyári programjairól az egyesület honlapján és Facebook-oldalán tájékozódhatnak az érdeklődök.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!