Dave Gahan énekes Kolozsváron is úgy pörgött, mint a nyolcvanas-kilencvenes években
Fotó: Biró István
A szintipopot a rockzenével sikerrel ötvöző, több generáció számára páratlan zenei élményt és életérzést nyújtó Depeche Mode ezúttal Erdély szívében mutatta meg, miért képes évtizedek óta stadionokat megtölteni bárhol a világon.
2017. július 24., 16:442017. július 24., 16:44
2017. július 24., 18:122017. július 24., 18:12
Hol vannak már azok az idők, amikor szalagos magnón hallgattuk a Photographicot és a Black celebationt, bámultuk a koromfekete szerkóba öltözött lányokat, a szobánk falán pedig méretes poszterekről néztek vissza az együttes újhullám-frizurás tagjai?
Bizony a tinédzser korát a nyolcvanas-kilencvenes években megélt nemzedék számára
azzal a különbséggel, hogy a nyolcvanas évek közepére kultikussá nőtt együttes muzsikája hosszan tartó szerelem.
Martin Gore (gitárral) a kincses városban ünnepelte 56. születésnapját
Fotó: Biró István
A basildoni fiúk többször is bebizonyították a banda immár közel negyvenéves fennállása során, hogy nagyon tudnak valamit, ez a valami pedig tömegeket képes felvillanyozni Nagyváradtól Buenos Airesig, Tokiótól Baltimore-ig. Pedig egyáltalán nem volt az sorsszerű, hogy a Depeche Mode – a nevéhez hű sietős divatként – nem tűnik el hamar a zeneipar süllyesztőjében.
Túl kellett élni Vince Clarke korai, majd az őt váltó, az együttesben közel másfél évtizedet lehúzó Alan Wilder kiválását, a két frontember, Martin L. Gore és Dave Gahan (kis híján halálos) szenvedélybetegségeit, az ideiglenes ihlettelenségeket.
Ezútal sem maradhatott el a búzamező-szerű karlengetés
Fotó: Biró István
A zenei stílusváltás kísérte egyéni újjászületéseknek köszönhetően azonban a DM sokkal több lett, mint múló üstökös a pop-rock világának egén. És erről most azok is megbizonyosodhattak, akik vasárnap este ellátogattak a banda kolozsvári, a Global Spirit turné európai sorozatát lezáró, jó negyvenezer fős koncertjére, amelyre nemcsak Románia legtávolabbi vidékeiről érkeztek rajongók, hanem külföldről is. (Például nagyon sokan Magyarországról, adott pillanatban a színpad előtti első sorokban egy magyar zászló is felbukkant).
Hogy számos mai tinédzser ugyanúgy repesve várja a DM-koncerteken hosszú ideje kihagyhatatlan, az 1987-es Music For The Masses album nyitódala, a Never Let Me Down Again közben produkált, búzamező látványát keltő karlengetést, mint a negyvenes-ötvenes nemzedék tagjai.
Egész nemzedékek számára nyújtanak zenei élményt a basildoni fiúk
Fotó: Biró István
Ugyancsak örvendetes volt látni, hogy a könnyűzenében műfajt és stílust teremtő Depeche Mode tagjai maguk is örökifjak. A zenei összhatáshoz a többieknél valamivel kisebb mértékben hozzájáruló, ám a bandából és történetéből kirobbanthatatlan, a szintetizátort hűségesen klimpírozó Andrew Fletcher ugyanúgy, mint a bálványnak és legendának számító Dave Gahan.
Bár nem mai gyerek, és szervezete sincs vasból (egy héttel ezelőtti minszki koncertjük Gahan ételmérgezése miatt elmaradt), az énekes 55 évesen is úgy pörgött a mikrofonállvánnyal a Kolozsvári Aréna színpadán, mint a 101 állomásos amerikai turnén a nyolcvanas évek végén, a különbség viszont annyi, hogy a hangja sokkal érettebb és markánsabb, mint akkor.
A Depeche Mode mindig adott a látványeffektusokra is
Fotó: Biró István
És ott van az együttes „agya”, a dalszövegeivel, szintetizátor- és gitárjátékával egyaránt kitűnő Martin Gore, aki éppen a kincses városi buli napján töltötte be 56. születésnapját, kora azonban legfeljebb arca mélyülő barázdáira nyomja rá a bélyegét. A DM másik ikonja vélhetően sokáig emlékezni fog arra, hogy egyszerre negyvenezren köszöntötték fel, ahogy az erdélyi közönség sohasem fogja elfelejteni a koncert során átélt páratlan élményt.
Szerb DM-rajongó köszönti a szülinapos Martint
Nem hagyható szó nélkül ugyanakkor a kolozsvári szinten kuriózumnak számító fellépés kapcsán, hogy miközben a szervezők többé-kevésbé a helyzet magaslatán álltak (mindössze az volt zavaró, hogy az aréna területén működő árusoknál adott pillanatban elfogyott az ivóvíz), a kincses városi hatóságok még nem szoktak hozzá a hasonló horderejű rendezvényhez.
A koncert 23 órás zárása után már nem volt tömegközlekedés, taxit csak a kiváltságosak találtak, aminek az ugyancsak tízezreket megmozgató Untold fesztivál közeledtével el kellene gondolkodtatnia az illetékeseket.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
szóljon hozzá!