2007. április 16., 00:002007. április 16., 00:00
„Az űrutazás hamarosan már nem lesz különlegesség” – véli a cég elnöke, az amerikai Budget szállodaláncból meggazdagodott Robert Bigelow, aki emlékeztetett arra, hogy annak idején az első műhold felbocsátása is rendkívüli esemény volt, ma pedig már üzleti szükségszerűség. A nevadai vállalat úgy képzeli, hogy az amerikai űrkutatási hatóság, a NASA egy eredetileg a Nemzetközi Ûrállomás eléréséhez tervezett űrhajójával juttatja majd fel az utazni szándékozókat a felfújható űrállomásokra, ahová az űrkutatási programokban részt nem vevő országok polgárai is ellátogathatnának. A Bigelow Aerospace-nek a felfújható állomásból van már prototípusa az űrben, a Genesis I, és még áprilisban tervezik fellőni a másodikat, a Genesis II-t egy orosz rakétával. Ezen egy madagaszkári óriáscsótányt, skorpiókat és egy hangyatelepet is Föld körüli pályára állítanak, és kamerás megfigyelőrendszerrel fogják vizsgálni az állatok alkalmazkodását az űrbeli körülményekhez. Az első olyan űrállomást, amely már emberi személyzettel utazhat az űrbe, 2010 végéig tervezik felbocsátani. A Bigelow Aerospace saját rakétákat nem fejleszt ki, ehelyett olcsó szállítórakétákat fejlesztő magáncégekkel lépne kapcsolatba. A magát űrvállalkozónak nevező Robert Bigelow a napokban nyerte el az úgynevezett Ûrvívmány Díjat a Genesis I tavaly júniusi sikeres felbocsátásáért. Terve szerint 2013-ra pályára áll az első működő, lakható űrkomplexum, amelyet 2017-ig újabb három követ.
Bigelow elképzelése szerint az „űrhoteleknek” is nevezett felfújható állomásokra kikapcsolódni utaznának a tehetősek, de kutatásokat is lehetne rajtuk végezni. A vállalkozó cége a felfújható űrállomás tervét a NASA-tól vásárolta meg; az űrkutatási hivatal ezeket eredetileg a Nemzetközi Ûrállomáshoz csatlakozó „lakópavilonoknak” szánta. A rugalmas anyagból készülő állomások falát vízzel töltött párnákkal bélelnék ki, így hatékony védelmet alakíthatnának ki a veszélyes sugárzások kiszűrésére. Bigelow számításai szerint 15 millió dollárba fog kerülni egy négyhetes űrkaland, ami lényegesen kevesebb, mint a mai, orosz űrhajókkal utazó turisták által fizetett 20–25 millió dollár.
Többéves hagyományt követve idén is a szejkefürdői majális keretében nyitja meg kapuit a Hargita megyei településen található borvízmúzeum.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.