Vörös almandint és sárga grosszulárt is láthatnak az ásványtani kiállítűs látogatói
Fotó: Wikipedia.hu
Kristályokból, drága- és féldrágakövekből nyílik kiállítás Marosvásárhelyen. A Toldalagi-palotában a Maros Megyei Múzeum Néprajzi és népművészeti osztályán április 29. és május 1. között ingyenesen látogatható Mineralia elnevezésű ásványtani kiállítás a gránátok családját ismerteti, ezenkívül az érdeklődők betekintést kaphatnak az ékszerkészítés világába is.
2022. április 23., 17:552022. április 23., 17:55
A gránátok szilikátot tartalmazó, több változatban előforduló, kristályos, színes ásványok. Az áttetszőn (hibschit), a sárgán (grosszulár), barnán (andradit), zöldön (uvarovit) át a vörösig (almandin) számtalan árnyalatban fellelhető gránátok egyedi részei mind az ásványtan általános, mind az ékszerkészítés történetének.
A gránát viszonylag nagy keménységű ásvány, és a színek sokoldalúsága teszi különlegessé. Az apró szeműek járulékos kőzetalkotók, nagyobb és szebb kristályai szkarnosodásban keletkeznek, gyakran metamorf kőzetekben találhatók. Átlátszó nagyobb kristályaikat drágakövekként tartják számon. Elemi összetételüktől függetlenül azonos formájúak és kristályalakúak, megkülönböztetésük csak kémiai analízis alapján lehetséges.
Fotó: Wikipedia.hu
A középkorban gyógyhatást tulajdonítottak a gránátnak, nagyobb példányai megbecsült drágakövek voltak, több uralkodói jelképen és császári koronánál díszítő elemként alkalmazták. A magyar Szent Korona kilenc függőláncán is megtalálható ez a féldrágakő.
A leggyakrabban csillámpalákban előforduló ásvány Európában a csehországi Érchegységben, Szlovákiában Rozsnyó környékén. Németország területén a Harz-hegységben van a legnagyobb számban. Románia területén Erdélyben és a bánsági régióban több helyen megtalálhatóak. Gyakori és szép példányai az Amerikai Egyesült Államok területén Connecticut szövetségi államban, Oroszországban az Ural vidékén, Finnországban, Norvégia területén találhatóak, ezenkívül Olaszországban a Vezúv környékén, Törökország ázsiai részein, Madagaszkár szigetén, Srí Lankán és Brazíliában termelnek ki gránátot.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.
Többéves hagyományt követve idén is a szejkefürdői majális keretében nyitja meg kapuit a Hargita megyei településen található borvízmúzeum.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
szóljon hozzá!