Már csak a régi dicsõségébõl él Románia legrégebbi, egyben legismertebb rockzenekara, a Phoenix, amelynek tagjait megfertõzte az ünnepelt sztárok betegsége, a széthúzás és a viszálykodás.
2013. május 28., 18:142013. május 28., 18:14
\"Ha a középkorban élnénk, megölném. Teljesen elveszítette a realitásérzékét. Ez az ember azt képzeli magáról, hogy a világ közepe.\" Nem politikai ellenfelek üzengetnek a fenti stílusban egymásnak, hanem a jobb napokat is megélt legendás román rockzenekar, a Phoenix egykori és jelenlegi tagjai vagdosnak ilyen keresetlen szavakat egymás fejéhez. Holott a banda nemcsak jobb napokat, de jobb évtizedeket is maga mögött tud, hiszen az ország legelsõ, 1962-ben alapított rockegyüttesérõl van szó, amelynek a kommunizmust is sikerült túlélnie. Igaz, ehhez rögtön az elején szükség volt egy \"apró\" kompromisszumra.
Az 51 évvel ezelõtt, temesvári egyetemi hallgatók által Sfinţii (Szentek) néven létrehozott bandát – az ateista kommunista rezsimmel való összetűzést elkerülendõ – rövid idõ alatt át kellett keresztelni. A kezdetben a nyugaton hõskorszakát élõ beat hullámait meglovagló Phoenix tagjai fokozatosan próbálták ki a rock különbözõ stílusirányzatait. A pszichedelikus, a hard, majd a progresszív rock után megtalálták saját, senkivel össze nem téveszthetõ hangjukat, az autentikus román folklórból merítõ etnorockot. A bandának már annak idején a képzõművészet iránt is különös vonzalmat érzõ Nicolae (Nicu) Covaci énekes, gitáros volt a frontembere, ugyanakkor elválaszthatatlanul egybeforrt a Phoenix nevével Ovidiu Lipan-Ţăndărică dobosé és Mircea Baniciu énekesé.
Akárcsak a zenekar más nemzetiségű tagjaié, hiszen Temesvár mindig is nevezetes volt a multikulturalitásáról. A basszusgitáron, hegedűn és blockflötén egyaránt játszó Iosif Klapphoz hasonlóan sajátos színt kölcsönzött a bandának a 2010-ben elhunyt legendás Kamocsa Béla gitáros, énekes, aki Bega Blues Band néven önálló blueszenekart is alapított. A román kommunisták által egy évig betiltott, egyre népszerűbb Phoenix tagjai a rezsim fojtogató szorításában az emigráció mellett döntöttek. Mivel közülük egyedül Covaci távozott legálisan Hollandiába, a frontember 1977-ben, rendkívül kalandos körülmények között, kiszöktette az országból a barátait. Egy teherautóba berakodták az együttes felszerelését, a hangfalak kiürített dobozaiba pedig bebújtak a banda tagjai, így sikerült átkelni a vaskapui határátkelõnél Jugoszláviába.
A szökést annak idején a hatóságok megpróbálták eltitkolni, ugyanakkor rendkívüli retorziókat váltott ki a kommunista titkosszolgálat, a Szekuritáte részérõl, amely azonnali hatállyal kirúgta a szolgálatos határõröket. A romániai rajongók sokáig azt hitték, hogy a banda tagjait a Szekuritáte tette el láb alól, mígnem a Szabad Európa Rádióból értesültek, hogy az NSZK-ban folytatják. Miközben Covaci ragaszkodott ahhoz, hogy az otthoni hagyományokat követve román dalokat játsszanak – amirõl késõbb maga vallotta be, hogy butaság volt –, Klappék nyitni akartak az angol szövegek és a nyugati stílus irányába, ami egyre több konfliktushoz vezetett. A nyolcvanas évek elején bekövetkezett szétválás ellenére a Transsylvanian-Phoenix néven futó együttes nem szűnt meg. Bár Covaci maradt az egyetlen román a bandában, a napi nyolc–tíz órás próbáknak köszönhetõen az új, német nemzetiségű tagok kiválóan énekelték a román szerzeményeket is, közöttük számos rockoperát.
Az 1989-es forradalom híre az osnabrücki Hyde Parkban adott koncert közben érte a Lipannal és Manfred Neumann-nal újra kiegészült együttes tagjait, akik örömükben elsírták magukat a színpadon. A rendszerváltás után szinte valamennyien hazatértek Romániába, ahol csatlakozott hozzájuk az otthon maradt Baniciu is, a zenéjükre kiéhezett hazai közönség pedig a tenyerükön hordozta õket, fellépéseiken megtöltve az ország stadionjait. Fennállásuk negyvenedik évfordulóját több megakoncerttel ünnepelték 2002-ben, az ötvenéves jubileumot azonban már nem élték meg az eredeti felállásban. Covaci, illetve Lipan és Baniciu halálos ellenséggé vált, miután elõbbi beperelte õket amiatt, hogy engedélye nélkül játsszák a Phoenix slágereit.
\"Ezek egyszerűen árulók, lakodalmakon, temetéseken énekelnek, megérdemelnék, hogy a közönség megdobálja õket. Phoenix csak ott van, ahol én vagyok\" – szögezte le nemrég a jelenleg Spanyolországban élõ Covaci. Akit annyira felbõszített, hogy a hard rock legnagyobb hatású zenekara, a Deep Purple június 7-i kolozsvári koncertjén Lipanék elõzenekarként lépnek fel – igaz, nem Phoenix néven –, hogy közölte, ha a középkorban lennének, megölné õket. Baniciuék azonban azt állítják, 1990-tõl egy vasat sem kaptak Covaci-tól a közösen megjelentetett lemezek árából és a jogdíjakból, pedig a dalokat közösen szerezték, így minden jogalapjuk megvan arra, hogy elõadják azokat.
Noha a banda egykori tagjai bevallásuk szerint sokszor sírva emlékeznek vissza a közösen eltöltött évtizedekre, és adott esetben hajlandók is lennének az \"összeborulásra\", az egocentrikus és haragtartó Covaci nem hajlandó megbocsátani nekik. Így a román rockzene fõnixmadara várhatóan nem fog újjászületni. Holott Covaci-ék évekkel ezelõtt még azt tervezték, hogy a rock másik nagy közép-európai \"öregjével\", az ugyancsak 1962-ben alakult Omegával közösen ünneplik meg a fél évszázados fennállást.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
szóljon hozzá!