Fotó: A szerző felvétele
2009. október 07., 11:112009. október 07., 11:11
Ha a Maros megyei gombászok abból indultak volna ki, hogy a nyárvég és az őszelő erősen aszályos volt, akkor biztosan nem kerekednek fel a múlt pénteken, hogy a vásárhelyi Bethlen Alapítvány anyagi támogatásával csaknem harmincan hétvégi gombásztáborozáson vegyenek részt Ratosnyán.
Mondják, az igazi gombász nemcsak abban különbözik az alkalmitól, hogy biztonságosan megkülönbözteti az ehető és a mérges példányokat, hanem abban is, hogy nemcsak akkor vág neki erdőnek- mezőnek, mikor esős az időjárás, és egy-két fajtából degeszre tömi a kosarát, hanem akkor is, ha éppen száraz a nyár, az ősz. A vérbeli gombász minél többféle gombát szeretne összegyűjteni, lehetőleg olyanokat is, amelyeket netán még nem ismer.
Sepsiszentgyörgyön működik a László Kálmán Gombászegyesület – a Maros megyei gombászok is ennek az egyesületnek a tagjai –, mely idén nyáron Borszéken tizedik alkalommal szervezett nemzetközi, egyhetes gombásztábort Zsigmond Győző gombaszakértő vezetésével, aki civilben a bukaresti hungarológia szak professzora. A marosszékiek az idén Málnássy László Gombászegyesület néven saját szervezetet is bejegyeztettek, amelyet a jeles szakember fia, Málnássy András vezet, ez a szervezet táborozott a hétvégén Ratosnyán.
A hétvégi „portyán” Zsigmond Győző vezetésével négyfős szentgyörgyi csapat is részt vett. A Maros menti község környékén az aszály dacára nedves az erdők talaja. Annyi forrás, patak folyik a vidéken, hogy lényegében csak a kemény fagy szab határt a gombászszezonnak. Bár itt is igen kevés eső hullott a nyár közepe óta, a gombászok csaknem 120 fajta gombát azonosítottak.
Zsigmond Győző kifejtette, hogy bár 2006 februárjában lépett életbe a gombák árusítását, forgalmazását szabályozó törvény, a mai napig nem lehetett gyakorlatba ültetni, mert nem fogadták el a jogszabály hatálybalépéséhez szükséges alkalmazási módszereket, amelynek alapján a piacokon hivatásos gombaszakértőket lehetne alkalmazni.
„A törvény megszavazása után azoknak a gombáknak a listáját jelentették meg, amelyeket a hazai piacokon árusítani lehet. Viszont ez nem az a lista, amelyet a hazai gombaszakértők javasoltak. Például szerepel rajta, hogy a francia szarvasgomba árusítható nálunk, holott itt nem is található” – tette hozzá a professzor, aki azt is kifejtette, hogy védett gombák is szerepelnek a listán, olyanok, amelyeket nem lenne szabad leszedni.
„Az idei borszéki gombásztábor idején küldöttgyűlést is tartott egyesületünk, és ott tiltakozást fogalmaztunk meg az ellen, hogy nem alkalmazzák a jogszabályt. Mindenképpen meg kellene akadályozni, hogy az emberek mérges gombát fogyaszszanak” – mondta Zsigmond Győző.
Sepsiszentgyörgyön 2001 óta működik a piacon hivatalos gombavizsgálat, amelyet az önkormányzat támogat. Ezt megelőzően a környéken szinte minden évben előfordult halálos kimenetelű gombamérgezés, amióta azonban hivatalosan megvizsgálják a gombákat, jóval kevesebb tragédia történik. Kovászna megyében a gombaszakértők az iskolákban előadásokat tartanak a gombamérgezésről, illetve az ehető-mérgező gombapárokról.
A László Kálmán Gombászegyesület felkészített gombaszakértőket arra, hogy hivatalosan is megvizsgálják a gombákat az erdélyi városok piacain: három ízben szerveztek tanfolyamot, ezek keretében többtucatnyian sajátították el mindazt, amit a gombákról tudni kell. Mostanában gyakran hallani arról, hogy a környezetszennyezés miatt egyre kevesebb a gomba, Zsigmond Győző szerint azonban ez nem igaz.
„Azt hittük, hogy a szárazság miatt most alig találunk gombát, de íme, rengeteget találtunk.” A gombászegyesület vezetőségi tagja, Puskás Attila elmondta, hogy nagyon sok gombafajta terem Ratosnya környékén, de például lila pereszkét nem találtak, holott annak most van a szezonja. Puskás szerint egyébként hiányoznak a gombákról szóló ismeretterjesztő cikkek a hazai sajtóból, holott segítenének megelőzni a gombamérgezéseket.
A romániai lakosság csaknem fele nem mer munkahelyén a többséggel, vagy a főnökével ellentétes véleményének hangot adni – állapította meg az Open Minds Egyesület legújabb felmérése.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.