Elek apó szellemi és tárgyi örökségét őrzi a kisbaconi műemlék emlékház
Fotó: Benedek Elek Emlékház / Facebook
Benedek Elek emlékének, szellemi és irodalmi örökségének ápolására hívják fel a figyelmet csütörtökön, a magyar népmese napján, a nagy mesemondó születésnapján több erdélyi és magyarországi településen. A jeles napról a kisbaconi emlékházban is megemlékeznek – mondta el a Krónikának Bíró Boróka, a mesemondó ükunokája, aki Elek apó emlékének éltetéséről is beszélt.
2021. szeptember 30., 08:202021. szeptember 30., 08:20
A mesékben élő bölcsesség továbbhagyományozását ünneplik magyar nyelvterületen ma, a népmese napján. A minden évben szeptember 30-án, Benedek Elek születésnapján tartandó esemény célja, hogy a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek meséi felé – olvasható a Magyar Olvasótársaság 2005 tavaszán létrehozott programjának felhívásában.
A jeles nap alkalmából a népmesékhez, Elek apó örökségéhez kapcsolódó tevékenységeket szerveznek a nagy mesemondó egykori kisbaconi lakóházában is, mely múzeumként egész évben rendezvényekkel, tárlatvezetéssel várja a látogatókat – mondta el lapunknak Bíró Boróka, Benedek Elek ükunokája, egyetemi oktató, a múzeum egyik működtetője. Hozzátette, tavaly a pandémia miatt virtuális térben emlékeztek meg
Ez alkalomból ingyenesen látogatható a patinás, késő klasszicista stílusban épült házban működő múzeum, amelyben Elek apó eredeti bútorai, használati tárgyai, könyvei, levelei is helyet kapnak. Ezenkívül a Mesélő Háromszék programsorozat keretében meggyújtják a mesemécsesek lángjait, A csillagszemű juhászt hallhatják a gyerekek Benkő Éva tolmácsolásában, majd bemutatják a Buták versenye című, Benedek Elek művei alapján készült bábelőadást a Cimborák Bábszínház és a Jókainé Laborfalvi Róza Alapítvány közreműködésével – részletezte Bíró Boróka.
Fotó: Benedek Elek emlékház
A műemlékké nyilvánított Benedek Elek-emlékházat magánmúzeumként működtetik a mesemondó leszármazottai, ezzel is hozzájárulva Elek apó emlékének, szellemi és irodalmi örökségének ápolásához, éltetéséhez. Bíró Béla és az író dédunokája, Bíró Enikő vállalták Benedek Elek eszmei, irodalmi és tárgyi örökségének ápolását, tették ezt szívvel, lélekkel, nagy odaadással és kellő szakértelemmel hosszú éveken keresztül, ebbe a munkába kapcsolódnak be ők is nővérével, Bíborkával – mondta el Bíró Boróka. Megjegyezte, a pandémia idején a múzeum rendezvényei szüneteltek, így ők is több időt fordíthattak az emlékház tatarozására, udvarának szépítésére.
Nemsokára következik az angol és román nyelvű hanganyagváltozatok megírása és rögzítése, ez annál is inkább indokolt, mivel évről évre több a román anyanyelvű, illetve más nemzetiségű látogató – tette hozzá az ükunoka. Elmondta, az előző évek nyári periódusában tapasztalt forgalomhoz képest átalakult a múzeumba látogató vendégek korösszetétele, csoportlétszáma. „Ez elsősorban annak tudható be, hogy a magyarországi nyugdíjas turistacsoportok idén nem vállalták az idevezető hosszú utat, így vendégeink átlagéletkora jellemzően alacsonyabb, családi vagy baráti csoportokban nagyrészt romániai turisták voltak kíváncsiak Elek apó hagyatékára” – jegyezte meg Bíró Boróka.
A múzeum programjaival a virtuális térben is jelen van.
Decemberben ünnepi műsort is szerveztek az online térben Kisbaconi karácsonyok címmel, ahol Benedek Elek karácsonyi vonatkozású műveiből olvastak fel, családi szokásaikról, személyes történetekről meséltek az érdeklődőknek – mondta Bíró Boróka. Hozzátette, hasonló jellegű programokat a jövőben is terveznek, mivel fontosnak tartják Benedek Elek emlékezetének, a nagy mesemondó eszmei, irodalmi és tárgyi örökségének ápolását.
Benedek Elek Kisbaconban született 1859. szeptember 30-án, ott is hunyt el 1929. augusztus 17-én. Újságíró, író, országgyűlési képviselő volt, a nagy mesemondóként ismeri nevét a nagyközönség. Képviselőházi beszédeiben az ifjúsági irodalommal, a népköltészet és a népnyelv, valamint a közoktatás kérdéseivel foglalkozott.
Verseket, színdarabokat, leányregényeket, történelmi és irodalomtörténeti műveket is írt. 1921-ben hazatért Kisbaconba, és ott élt haláláig, ahol a Cimbora című ifjúsági lapot szerkesztette. Mint meseíró a magyar gyermekirodalom egyik megteremtője. Ifjúsági írásaival, szerkesztői működésével az élen járó pedagógusok között foglal helyet.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
szóljon hozzá!