Elefántfogkrém, a mérges gumimaci, fagyott virágok júniusban, kémiai szivárvány, kémiai vulkán – ilyen és ehhez hasonló fantázianévre hallgatnak azok a tudomány-népszerűsítő kémiai kísérletek, amelyeket a kolozsvári városnapok keretében mutat be a nagyközönségnek a Babeş–Bolyai Tudományegyetem kémia karának magyar tagozata – tudtuk meg dr. Gál Emese programfelelőstől.
2014. május 19., 19:512014. május 19., 19:51
Gál Emese elmondta, a román tagozat is hasonló bemutatóra készül. A leglátványosabbnak a folyékony nitrogénnel végzett kísérletek számítanak, amely a gázok alacsony hőmérsékleten történő viselkedésén alapulnak. Az érdeklődők többek közt láthatnak lefagyasztott felfújt lufit, folyékony nitrogénes szökőkutat, továbbá az is kiderül, hogyan lehet mesterségesen ködöt előállítani, vagy vihart előidézni egy kémcsőben.
Utóbbit úgy érik el, hogy tömény kénsavat reagáltatnak kálium-permanganáttal, továbbá etil-alkoholt is kevernek hozzá. Érdekesnek ígérkezik az elefántfogkrém elnevezésű kísérlet is, amelynek során a hidrogén-peroxid reakcióba lép a kálium-jodiddal, előbbihez mosogatószert kevernek, amely ugyan nem lép kémiai reakcióba ezekkel az anyagokkal, csak sok habot képez az elbomló hidrogén-peroxid oxigénjéből. A keletkező jódtól a hab barnás színű lesz, állaga olyan, mint a fogkrém, s ha vastag, akár egy elefánté is lehetne – a kísérlet leírása szerint.
A rendezvényre május 24-én, szombaton a BBTE Farkas utcai főépületében kerül sor. A kémiai kísérletek mellett Kolozsvár gyerekszemmel címmel a kisiskolások számára szerveznek műhelymunka jellegű foglalkozásokat. A napot koncerttel zárják: a Református Tanárképző Kar zenepedagógia szakának kamerakórusa lép fel, valamint a Faluto Dolce együttes játszik 17–18. századi régi zenét.
A BBTE ebben a hónapban már másodszor tart tudomány-népszerűsítő bemutatót. Mint arról beszámoltunk, május 10-én Kísérletszombat címmel mutattak be interaktív, látványos és meghökkentő kísérleteket.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.
Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.
szóljon hozzá!