Ütött a tanóra. Nagy a felfordulás a tanügyben a megszorító intézkedések miatt, amelyek nem minden esetben eredményeznek költségcsökkentést
Fotó: Jakab Mónika
A kormány arra készül, hogy a bérekre fordított kiadások növelésével vigye véghez az iskola-összevonásokat, bár az intézkedéseket költségcsökkentő megszorításként hirdették meg – derül ki egy elemzésből.
2025. augusztus 06., 18:152025. augusztus 06., 18:15
Hiába tombol a nyári vakáció: nagy a nyüzsgés a tanügyben, izzanak a vonalak a különböző oktatási fórumokon, pedagógusközösségekben, az oktatási intézmények tanári kara, vezetősége, a tanfelügyelőségek és a szaktárca illetékesei között. A felbolydulás oka a kormány deficitcsökkentő inkézkedései nyomán a tanügyben előállt felfordulás:
Nem beszélve azokról, akik az „óraszámháború” veszteseiként részben vagy teljesen elvesztik állásukat, tehát teljes életüket átírják a szomorú események.
Miközben a megszorításokat minden téren, így a tanügyben is alkalmazó bukaresti kormány az általánosan kikényszerített költségcsökkentési kötelezettséggel magyarázza a tervezett intézkedések bevezetését, a romániai iskolaigazgatók szövetségének képviselői egy keddi közvitán arra hívták fel a figyelmet, hogy szimulációik alapján az az iskola, amely egy másik intézménnyel egyesül, mert 500-nál kevesebb tanulója van, és így elveszíti jogi személyiségét, egy igazgatói állást megszüntet, de létre kell hoznia egy igazgatóhelyettesi állást.
A közvitán az Edupedu.ro oktatási szakportál által idézett Viforel Dorobanțu, az említett szövetség alelnöke – aki a Călărași megyei Curcani-ban igazgat egy általános iskolát – egy olyan példát említett, miszerint van egy 450 tanulóval, illetve egy 420 diákkal rendelkező iskola, amelyek az 500 tanulóra vonatkozó törvényes határérték alatti intézményekként összevonásra „ítéltetnek”.
Az Edupedu kiszámolta, ez esetben – 40 osztály, átlagosan 22 diákkal – milyen változások várhatók a bérkeretben. A jelenlegi állás szerint egy 420-450 tanulót oktató iskola igazgatója a hatályos bértáblázat értelmében bruttó 11 344 lejes alapfizetést kap. Tehát a két igazgatói állás megszüntetése az összevont iskolákban elméletileg 11 344 x 2 = 22 688 lej/hó megtakarítást eredményezne a bérköltségeken.
Azonban a 870 diákot oktató iskolának is lesz igazgatója, akinek a fizetése a bértáblák szerint magasabb, havi 11 505 lej. Ettől a 870 diákkal rendelkező iskola újonnan kinevezett igazgatóhelyettesének fizetése alig marad el: ez havi 11 405 lej.
Tehát az Ilie Bolojan vezette kormány, Daniel David tanügyminiszter, az oktatási minisztérium intézkedése két, összesen 22 688 lejes fizetést megszüntet, az újonnan létrehozott iskola új vezetőinek pedig havi 22 910 lejt fizet.
– írja az Edupedu.ro portál.
Amely emlékeztet: a kormány és a szakminiszter nem reformként, hanem a deficit-visszaszorító megszorítások részeként ismertette a tervezett változtatásokat, amelyek célja az állami kiadások, költségek csökkentése. Az oktatási miniszter többször is kijelentette a nyilvánosság előtt, hogy „egész évre nincs pénz a fizetésekre és az ösztöndíjakra", ha ezeket az intézkedéseket nem hozzák meg.
A Költségvetési Tanács korábbi adatai szerint az oktatás területén tervezett kiadáscsökkentésekkel idén 378 millió lejt spórolhatnak meg. Ugyanakkor Daniel David miniszter a minap arról beszélt, ha nem lépnek, mintegy 2 milliárd lejjel kell kiegészíteni a tanügyi költségvetést ahhoz, hogy év végéig működni tudjon a rendszer.
Mint ismeretes, a tanügyi szakszervezetek képviselői Daniel David oktatási miniszter lemondását követelik, ugyanis szerintük a kormány „az elmúlt 35 év legnagyobb válságát” idézi elő az oktatásban, emiatt pedig tüntetéseket szerveznek és általános sztrájkkal fenyegetőznek.
A harmadik napja tüntetnek az oktatási minisztérium épülete előtt a tanügyi szakszervezetek, Daniel David miniszter lemondását követelve.
Több tucat személy várakozott szerda délután a Cotroceni-palota előtt arra, hogy leróhassa kegyeletét Ion Iliescu ravatalánál.
Idén júniusban 1 305 595 közalkalmazottat tartottak nyilván Romániában, 234-gyel többet, mint az előző hónapban – derül ki a pénzügyminisztérium honlapján szerdán közzétett adatokból. Januárhoz képest 6913-mal csökkent a közalkalmazottak száma.
Korántsem ért véget a kanyarójárvány, a megbetegedések és az elhalálozások száma is növekszik Európa-szerte, de a csúcsot Románia tartja a legfrissebb egészségügyi jelentések szerint. Az ok az oltásellenességben keresendő a szakemberek szerint.
A 95 éves korában kedden elhunyt Ion Iliescu kapcsán jogosan jelentették ki többen is, hogy egy történelmi korszak meghatározó alakja volt Romániában – azonban ez egy meglehetősen értéksemleges megközelítés.
Pert nyert a román állam ellen hathonatya, akik amiatt fordultak az igazságszolgáltatáshoz, hogy 5 hónapra és 11 hónapra fizessen nekik az állam kamatot a felfüggesztett, majd később folyósított különleges nyugdíjra – írja a helyi sajtó.
Erdélyben és Moldvában viharok, az ország dél és délkeleti részében kánikula várható szerdán.
Botrány tört ki a kormánykoalícióban Ion Iliescu volt államfő halála nyomán: a Szociáldemokrata Párt bejelentette, bojkottálja a koalíció üléseit, amíg a Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) nem módosít a volt államfővel kapcsolatos magatartásán.
Az orosz erők a keddről szerdára virradó éjszaka újabb jelentős dróntámadást intéztek az ukrán kikötői infrastruktúra és civil célpontok ellen a Romániával közös határ közelében – közölte szerdán a román védelmi minisztérium.
Ion Iliescu volt államfő szerdán utoljára érkezett meg a Cotroceni-palotába, ahol koporsóját felravatalozták.
A Corupţia Ucide (A korrupció öl) nevű szervezet tüntetést szervez Bukarestben a Ion Iliescu volt államfő tiszteletére kihirdetett nemzeti gyásznap ellen.
szóljon hozzá!