Zsigmond Attila Székelyföldi betyárok című filmjét mutatják be Magyarország csíkszeredai főkonzulátusa szervezésében csütörtökön 18 órakor a csíki Lázár-ház dísztermében.
2016. április 13., 20:282016. április 13., 20:28
A 2014-es dokumentumfilmet Zsigmond Attila rendező-operatőr, Iochom István újságíró, a film szakértője és Bajna György producer ismerteti. A Székelyföldi betyárok a szocialista rendszer kezdeti időszakának kevésbé ismert jelenségét, három székely fiatal egyedi szembenállását, rendszerellenes ténykedését mutatja be.
A 2014-es dokumentumfilm nemcsak tényeket közöl a három székely „betyárról\", de a kalandos történetek miatt izgalmas, gördülékeny is. Az ozsdolai Pusztai Ferenc és Dézsi Dénes, valamint a kászonfeltízi Máté György (Jeges) a rendszer kiszolgálói ellen harcoló modern Rózsa Sándorokként próbálták a népet segíteni, az önkényes erdészeket félelemben tartani, az állami boltok termékeit szétosztani a szegények között.
Pusztai, Jeges, Dézsi – az 1950-es évek elején e három név tartotta izgalomban Felső-Háromszéket és a Kászonok vidékét. Egyszerű falusi fiatalemberek voltak, akiket a kommunista hatalom üldözött. A rendszer katonaszökevényként, gyilkosként és rablóként kezelte őket, míg a nép szemében nagy megbecsülésnek és népszerűségnek örvendtek, akárcsak Rózsa Sándor, Angyal Bandi, Sobri Jóska és a többi legendás hírű betyár.
A falusi nép a szegények pártfogóiként és a zsiványbecsület legromantikusabb megtestesítőiként, valóságos balladai hősökként tisztelte és emlegette a három betyárt, akik vakmerő harcba szálltak a kommunista hatalom kiszolgálóival, annak hűséges pribékjeivel. A néha túl vakmerő fiatalemberek fegyverrel a kézben szálltak harcba a kommunista hatalom kiszolgálóival, annak hűséges pribékjeivel, és eszközeikben nem válogatva igyekeztek megakadályozni a szocialista eszmék terjesztését, a kollektivizálást.
Harcuk természetesen nem tudta megváltoztatni a rendszert, de hősies küzdelmük nyomán néhány hatalmával visszaélő személy elnyerte büntetését. Végül mindhármukkal a milícia és a szekuritáté golyói végeztek, és még ma sem tudni, hogy hová temették el őket.
A Hargita Megyei Volt Politikai Foglyok Szövetsége 1998-ban a kászonaltízi temetőben állított keresztet Jegesnek a következő felirattal: „Máté György Jeges 1928–1955 a kommunista rendszer áldozata bajtársaival, Dézsi Dénessel és Pusztai Ferenccel együtt\". Negyed évszázaddal a rendszerváltás után, 2014. októberében Ozsdolán emléket állítottak a kommunizmus áldozatainak, így a híres ozsdolai betyárok emlékét szülőfalujukban márványtábla őrzi.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
szóljon hozzá!