Fotó: Veres Nándor
Benevezett a Nikolausz Kopernikusz Országos Iskolaközi Versenyre a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium. Az iskolában ennek kapcsán számos olyan rendezvény zajlik, amelynek keretében a világegyetem titkaival ismerkedhetnek meg az érdeklődő diákok.
2015. április 24., 12:112015. április 24., 12:11
Utazás az univerzumban címmel tartott vetített képes előadást csütörtökön a csíkszeredai gimnázium ötven diákjának Munzlinger Attila, a nemzetközi szinten is elismert, Gyergyószárhegyen élő asztrofotós.
Az iskola folyosóján a napokban kiállítást is létrehoztak, 35 pannón mutatják be a világegyetem kialakulását és fejlődését, az elméleti ismereteket Munzlinger Attila fotóival alátámasztva. Varga László, az iskola igazgatója elmondta, júniusig több tevékenységgel, nemsokára például egy iskolai vetélkedővel is készülnek még a versenyre. Az eredményhirdetés szeptemberben lesz, a legjobban teljesítő öt iskola informatikai laboratóriumi felszerelést nyerhet.
Varga László kifejtette, a gimnáziumban vannak hagyományai a csillagászatnak, korábban érettségizni is lehetett ebből a tárgyból, újabban pedig egyik diákjuk, Lőrincz Szabolcs foglalkozik figyelemre méltóan ezen területtel: a fiatalember bronzérmet nyert a csillagászati tantárgyverseny országos döntőjén.
Szintén a gimnázium volt diákja Munzlinger Attila, aki a kiállításra számos fotóját az iskolának adományozta. A Gyergyószárhegyen orvosként dolgozó asztrofótos elmesélte, ötévesen végighallgatta az első holdraszállásról szóló közvetítést, azóta érdeklődik az űrkutatás és a csillagászat iránt. Mint mesélte, amikor később egy fényképezőgépet kapott, szintén a csillagokat kezdte fotózni. A hónap asztrofotójának választotta a National Geographic magazin októberben Munzlinger Attila Csillagok a Gyilkos-tó fölött című fotóját.
„Az asztrofotókat néha dátumra, órára, percre pontosan kell megtervezni. Esetükben hatvan százalékot tesz ki az »asztro« rész, negyvenet a táj, és a kettő együtt meséli el a történetet” – mondta korábban a fotós.
Jazzdallamoktól lesz hangos június első hétvégéje Kolozsváron, ugyanis a Hója-erdő melletti Romulus Vuia Néprajzi Park skanzenje ad otthont a Jazz in the Park fesztiválnak.
Újfajta zenei élménnyel készül meglepni székelyföldi közönségét a Bagossy Brothers Company, amely Csillag az égen című műsorával lép színpadra a csíksomlyói Nyeregben. A produkcióról Tatár Attila, a formáció gitárosa, énekese beszélt a Krónikának.
Ütőshangszerek és a zene történetén keresztül mutatja be gyerekeknek az emberiség fejlődéstörténetét a Dobbanó Hangok interaktív előadás, amelyet Ferencz Áron álmodott meg. A sepsiszentgyörgyi születésű zenész a kezdeményezés céljáról beszélt.
A városi kertészkedést népszerűsítő oktatási és szemléletformáló programot indított a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület a temesvári Szórvány Alapítvánnyal együttműködve, uniós támogatással.
Hagyományteremtő szándékkal szervezi meg idén júniusban az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHH) és a Mikházi Csűrszínházi Egyesület a Galambos–Józsa Hagyományőrző és Ifjúsági Folklórfesztivált.
Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.
Ínycsiklandozó vegán finomság Egyiptom – és úgy általában a közel-keleti országok – nemzeti étele, a csicseriborsóból készült falafel.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját, amelynek keretében 2026. június 11-én és 13-án is fellép a Puskás Arénában, ugyanakkor Bukarestben is koncertezik.
szóljon hozzá!