Fotó: Musicpix.hu
Erdélyi városokban csap a húrok közé a héten az Ivan & The Parazol budapesti rockegyüttes. A klasszikus rockzenét a kortárs trendekkel vegyítő, dinamikus, szabad stílust képviselő zenekar frontembere, Vitáris Iván a közönséggel való kapcsolatról, fellépésekről és a jövőbeli tervekről beszélt a Krónikának.
2018. március 22., 09:292018. március 22., 09:29
– Egy 2016-os, négyállomásos koncertsorozat keretében mutatkoztatok be első alkalommal Erdélyben. Akkor hogyan fogadott a közönség, milyen élményekkel tértetek haza?
– Iszonyatosan jó élmény volt.
– Mennyire ismeri a dalaitokat az erdélyi közönség, van-e itteni rajongótáborotok?
– Szerintem van egy kör, aki ismer bennünket, és most ki fog derülni, hogy a szájhagyomány és az egyéb csatornák révén mennyivel bővült a közönségünk. A 2016-os koncertjeinken nagyon jó érzés volt, hogy szinte valamennyi klub tele volt, remélem, ez most is így lesz.
– Több alkalommal is részt vettetek az amerikai SXSW fesztiválon, játszottatok már az Egyesült Királyságban, valamint Hollandiában is. Milyen hasonlóságokat és különbségeket véltek felfedezni a külföldi és magyarországi vagy romániai magyar közönség között?
– Minden ország más szokásokkal, rockzenéhez való viszonyulással rendelkezik. A hollandok inkább egyfajta szakértelemmel, csendesebben követik a koncertet, míg mondjuk Amerikában minden geg, improvizáció működik, nagyon „együtt élnek” a produkcióval. Minden koncert más miatt jó, és ez a közönségre is igaz. Ahogy a nyelv, úgy a szokások is változnak, de olyat nem tudnék mondani, hogy egy bizonyos országban rossz volt a közönség.
– Eddig három nagylemezetek jelent meg – Mama don’t You Recognize Ivan & The Parazol?, Mode Bizarre és The All Right Nows címmel –, a negyedik albumot pedig Los Angelesben veszitek fel. Hogy áll a munkafolyamat, mikor jelenik meg a lemez?
– Jelenleg a keverés fázisában vagyunk, és ha megfelelő kiadót találunk az anyaghoz, akkor legkorábban ősz végén fog megjelenni.
Fontos tudni, hogy a basszusgitárosunk, Tarnai János most nem tud velünk koncertezni egy komoly betegség miatt, szóval nagyon nehéz időszakot tudhat maga mögött a zenekar. A lemez részben ennek a feldolgozásáról is szól.
– Mennyit változott az együttes felépítése, stílusa, illetve célja a 2010-es megalakulás óta?
– Rengeteget. Csenevész kis srácból öntudatos, tapasztalt emberré vált. Persze az is fontos, hogy a csenevészséget nem szabad elveszteni. Az a kvintesszencia része, és az is maradt. A céljaink nem változtak.
– Mit tekintetek az eddig pályafutásotok csúcspontjának?
– Van olyan, hogy csúcspont? Itt Bródyt idézném: „nem a csúcson ülni a legjobb, hanem megmászni a hegyet”.
– Idén hol találkozhatnak még veletek a bulizni vágyók? Terveztek-e további erdélyi fellépést a jövőben?
– Mindenképpen jó lenne visszatérni az erdélyi fesztiválokra is, például a bonchidai Electric Castle-re. A közönség ezen a nyáron a legtöbb nagy magyar fesztiválon láthat minket, valamint játszunk a prágai Rock For People on zenei rendezvényen is, a Stones-koncert másnapján.
Bejárja az erdélyi városokat a budapesti zenekar
Az Ivan & The Parazol együttes tagjai: Vitáris Iván – ének, Balla Máté – gitár, Beke István – klimpír, Tarnai János – basszusgitár (inaktív tag), Simon Bálint – dobok. A banda a tervek szerint szerdán este a kolozsvári Form Space-ben lépett színpadra, csütörtökön a marosvásárhelyi Jazz & Blues Klubban koncertezik. A turné következő állomása a csíkszeredai Grund lesz, ahol pénteken lépnek fel, a nagyváradi Moszkva kávézóban szombaton, koncertsorozatukat pedig vasárnap zárják a temesvári Reflektor Venue nevű szórakozóhelyen.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
szóljon hozzá!