Fotó: Tóth Gödri Iringó
A járvány előtti világot idézi a franciaországi Cannes-ban 74. alkalommal megrendezett, szombatig tartó filmfesztivál. Noha az eddigi évekből ismert csillogás, a filmsztárok parádés felvonulása most szerényebbre sikerült, a szemlére látogatóknak a filmes élmények mellett „igazi Cannes-ban” lehet részük.
2021. július 15., 18:172021. július 15., 18:17
Nemcsak filmes szakportálok, magazinok és a filmsztárok, valamint a celebek öltözékére összpontosító bulvárlapok foglalkoznak sokat a cannes-i filmfesztivállal, hanem szinte minden sajtóorgánum figyelme a jeles eseményre terelődik ebben az időszakban. Nem meglepő, hisz a franciaországi Cannes-ban 74. alkalommal megrendezett szemle másfél év világjárvány, egy év kimaradás után a sztárvilág egyik első igazi hús-vér eseménye: végre történik valami.
A cannes-i fesztivál az előző években is eltért a legtöbb filmes rendezvénytől, hiszen a maga tíz napjával csak részben szól az Arany Pálmáról és a többi átadott díjról. A filmpremierek, a nemzetközi filmvásár szinte csak apropók a csillogásra a francia Riviéra legdrágább üdülőhelyén, a kaszinók, a luxusszállók, klubok, jachtok világában.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Ha visszatekintünk a fesztivál történetére, a hagyományosan májusban megrendezett esemény a filmes világ nagyjai számára is a szórakozásról szól, Instagram-posztokból, paparazzik fotóiból tudjuk, hogy napközben jachtokon pezsgőzgetve, esténként bulisátrakban töltik az időt.
A hosszas bevezető után következhetne, hogy igen ám, de idén a járványhelyzet miatt Cannes sem az igazi. Ám a valóság nem ezt mutatja. Noha a héten ismét szigorítások bevezetését emlegette a francia kormány a koronavírus delta variánsának terjedése miatt, és azt, hogy az országban igencsak alacsony az oltakozási kedv, a fesztivál „él és virul”. Természetesen a rendezvényre érvényesek bizonyos szabályok: a vetítésekre csak védettségi igazolvánnyal rendelkezők léphetnek be, illetve beltéren kötelező a maszk viselése,
Ha a történet elején kezdem, érthetőbb lesz, hogy miért is aggódom a fesztivál következményei miatt annak ellenére, hogy leírhatatlanul jó a „visszakapott” szabadság.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Szerda este Marseille-be érkeztem, ahol csak az éjszakát töltöttem. A hostelben, ahol megszálltam – közös szobában hét idegennel – senki nem kérdezte, hogy oltott vagyok-e, vagy épp beteg. Éjszakába nyúlóan söröztem a szállás zsúfolt belső teraszán, ahol 40–50 ember iszogatott távolságtartás és maszk nélkül, közülük sokan a fesztiválra jöttek. Reggel már-már örültem, hogy a Cannes-ba tartó vonaton maszkot kell viselni, ám kilépve a vasútállomás előtti térre, újra a szálláshelyhez hasonló, világjárvány előtti életkép fogadott: tömve a teraszok, a kocsmák, a vendéglők. A buszmegállóban, az átjáró előtt mindenki „egymás hegyén-hátán”.
Tömeg, lökdösődés, idegen emberek érintése, lehelete az ember arcán – régen mindez természetesek volt, most kissé ijesztő.
Fél nap kellett, hogy „kilazítsak”, és talán a fesztivál szervezőivel együtt elhitessem magammal, hogy itt nincs járvány, ezt a forgatagot lehet, sőt kell élvezni. A szemle résztvevői – sztárok, filmesek, újságírók, a Három nap Cannes-ban pályázat nyertesei, illetve a fesztivál „barátai” ingyen végeztethetnek a helyszínen tesztet, aminek eredményét a bejáratoknál szigorúan ellenőrzik. Idén a belépés online, QR-kódos jegy felmutatásával történik, így végre kimaradt a cannes-i fesztiválra hírhedten jellemző, akár többórás sorba állás.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Amikor legutóbb három éve részt vettem a szemlén, épp csak kezdték használni az online jegyet, vaskos kinyomtatott programfüzetet, papíralapú térképet adtak a résztvevőknek, és a város számos üzletében nem lehetett bankkártyával fizetni.
Első este két filmet néztem meg. Mindkét vetítésen voltak üres helyek – nem fenntartottak, hanem érdeklődés hiányában ki nem használtak. Pár éve ez elképzelhetetlen volt, de most nem lepődöm meg, mert ez a „Cannes” igenis „csak” arról szól, hogy végre történik valami. Természetesen van filmek iránt érdeklődő réteg, közönség (is), de az csak a fesztivál idején Cannes-be látogatók egy bizonyos százalékát jelenti.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Ha eddig a cannes-i filmszemle lényege nem(csak) a díj, vásár, szakmai fogadtatás volt, hanem a megjelenés, csillogás, luxus, akkor idén még csak nem is ezek a fontosak, hanem hogy egyáltalán van „Cannes”. Hogy van mit nézni, van kit fotózni, van hol bulizni, egy kicsit el lehet hinni, hogy vége, hogy elmúlt a világjárvány.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
Az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívják fel a figyelmet a természetvédők.
Klaus Iohannis államfő hétfőn kihirdette azt a törvényt, amelyik az országos takarítási nappá nyilvánítja minden év szeptemberének harmadik szombatját.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
Az okostelefonok globális kiszállítása 4 százalékkal, 316,1 millióra nőtt az idei harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
Bereczki Zoltán a Duna Tv Csináljuk a fesztivált! című népszerű show-műsorának új ítésze. További újdonság, hogy négytagú zsűri értékeli a versenydalokat a stúdióban ülő közönséggel – jelentette be csütörtökön az MTVA.
Négy európai ország rendőrei felszámoltak egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett a skandináv országokba – közölte pénteken az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége, az Eurojust.
Keményen nekiment Donald Trump volt amerikai elnök, jelenlegi republikánius elnökjelölt a The Apprentice – A Trump-sztori című, a kampány finisében mozikba kerülő film stábjának az őt lejárató jelenetek miatt.
szóljon hozzá!