A Puskás Arénában felfokozott hangulat uralkodott, több tízezren szurkoltak a magyar válogatottnak
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Számos erdélyi szurkolócsapat volt jelen Budapesten, ahol élőben, felfokozott hangulatban buzdította az Európa-bajnokságon a magyar válogatottat, amely szerdán hősies küzdelem után esett ki Münchenben a kontinenstornáról. A Krónika kíváncsi volt, milyen szurkolói élményekkel tértek haza a budapesti mérkőzésekről az erdélyi futballrajongók. Mint elmondták: kivételes érzés volt együtt szurkolni, mindent összevetve gyönyörűen játszottak a fiúk, a magyar csapatnak pedig a jövőben is lesznek ehhez hasonló szép pillanatai.
2021. június 24., 20:512021. június 24., 20:51
2021. június 24., 20:552021. június 24., 20:55
Erdély és a Partium minden szögletéből érkeztek szurkolócsapatok Budapestre, hogy személyesen drukkoljanak a magyar válogatottnak az Európa-bajnokságon (Eb) a Puskás Arénában.
Szatmárnémetiből, Nagyváradról, Temesvárról, Kolozsvárról, de a Budapesttől 7–800 kilométerre található székelyföldi városokból is szép számmal utaztak a magyar fővárosba, hogy élőben láthassák a június 15-i magyar–portugál és a június 19-i magyar–francia mérkőzést, érezzék a lelkes és lelkesítő, felforrósodott szurkolói hangulatot. Annál is inkább, mivel a magyarok az úgynevezett „halálcsapatba” kerültek, így a legerősebb európai válogatottakkal, a portugál, a francia és a német csapattal kellett megmérkőzniük.
Az erdélyi szurkolók is lelkesen drukkoltak a magyaroknak, sokan utaztak el Budapestre az első két meccsre, de persze a képernyőkön is rengetegen követték a fiúk hősies küzdelmét. Farcádi Botond, a sepsiszentgyörgyi Háromszék napilap főszerkesztője, lapunk volt munkatársa tucatnyi székelyföldi honfitársával együtt volt jelen a két pesti mérkőzésen. Bár kikapott a portugál csapattól, majd döntetlent játszott a franciákkal, szerda este a németek ellen hősiesen helytállva búcsúzott a kontinenstornától a magyar válogatott Münchenben, az erdélyi szurkolók mindent összevetve úgy érzik: gyönyörűen fociztak a fiúk.
– mondta Farcádi. Kifejtette, ez nemcsak azért volt érezhető, mert hazai pályán játszott a csapat és hazai szurkolókkal volt tele a magyar főváros, de a magyar–magyar összetartozás is határozottan érzékelhető volt. „Nagyon-nagyon sokan érkeztek szurkolni Erdélyből, de más határon túli területekről is. Felemelő és jó érzés volt megtapasztalni szentgyörgyiként, hogy Budapesten is szeretett város a miénk. Csapatunk egyik tagja a Sepsi OSK-mezben érkezett szurkolni, és ezt nagyon sokan felismerték, azt kiabálták: hajrá, Sepsi!” – mondta Farcádi Botond. Hozzátette,
„A szurkolói körökben Pesten mindenki melegen fogadott, barátságok szövődtek, sokan tisztelettel néztek ránk, hogy 7–800 kilométert utaztunk, hogy ott lehessünk a meccseken. Azért is volt „hazatérésszerű” atmoszférája a pesti szurkolásnak, mert felszabadultan visszatérhetett a világ a pandémia előtti állapotába, lehetett végre kezet fogni, ölelkezni, együtt enni, együtt inni, szurkolni, hiszen nagyon régen nem volt erre alkalmunk” – mondta Farcádi.
Fotó: MTI
Úgy fogalmazott, a bajnokságon az érződött: a világ is hazatérni látszott a járvány előtti állapotába. Arról is beszélt, a portugálokkal folytatott meccsen, bár három góllal kapott ki a magyar csapat, euforikus érzés lett úrrá a szurkolókon, a meg nem adott gólnál mondhatni felrobbant a lelátó, a mérkőzés végén pedig mindenki, ha nem is boldogan, de büszkén távozott.
– mondta Farcádi Botond. „A franciákkal folytatott meccs közben volt egy olyan érzés, hogy most lesz, ami lesz, így is, úgy is büszkék vagyunk a magyar csapatra, és fantasztikus élmény együtt szurkolni, együtt lenni, énekelni a himnuszt. És főleg, örülni annak, hogy van egy olyan csapatunk, amiről nem tudtuk, hogy ilyen szép eredményt fog elérni” – mondta Farcádi Botond.
Toró Tamás, aki Kolozsvárról ment szurkolni Budapestre, szintén elragadtatással szólt arról az érzésről, ami a szurkolókat eltöltötte. Mint fogalmazott, egy ilyen élmény egy szóval leírva: hihetetlen. „Jártunk Marseilles-ben is EB-meccsen, ami szintén hihetetlen volt, de ez a mostani szurkolás sokszorosan erősebb volt. Eleve az, hogy ennyi ember között lehet az ember hosszú idő után, a vonulás a Hősök teréről a stadionhoz, érzed a pirotechnika karbidszagát, gyakorlatilag végig szurkolsz és énekelsz a gyülekezőhelytől a meccs végéig. Az egész hangulat annyira beszippant, hogy még annak is libabőr, aki nem követi a focit, és nem szokott a válogatott meccseire járni” – ecsetelte lelkesen Toró Tamás. Hozzátette, mindehhez hozzájárul az is, hogy ő úgy nőtt fel, hogy – finoman szólva – nem a legdicsőségesebb időszakát kapta el a magyar focinak.
– összegzett. Arról is lelkesen beszélt, hogy nincs mese, ki kell jutnunk a katari világbajnokságra. „Ezért csak azt tudom mondani, hogy aki teheti, menjen válogatott meccsre. Mindörökké hajrá magyarok!” – fogalmazta meg a jövőre vonatkozó biztatását is Toró Tamás.
„Ahogy a sok ezer ember együtt énekelt, még azok számárais megható volt, akik nem vallják magukat nagy hazafinak”
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Szintén a mérkőzéseken tapasztalható felszabadult, felemelő közös érzésről számolt be Tóth Gödri Iringó munkatársunk. Mint fogalmazott, a mérkőzés több mint másfél órája, az együtt ordítás, a pár pillanat öröm, a sok káromkodás és szomorkodás leírhatatlan élmény.
– fejtette ki. Arról is beszélt, érzése szerint a meccs előtti közel kétórányi várakozás olyan volt, mint amit annak idején az egyetemi vizsgák előtt érzett az ember, de ezt a várakozást jóleső érzés követte.
„A himnusz, az, ahogyan több mint ötvenezer ember együtt énekelt, még azok számára is megható volt, aki nem vallják magát nagy hazafiaknak” – ecsetelte munkatársunk. Beszámolt arról is, már hétfőn kivette a védettséget igazoló karszalagot, ami az első pillanattól kezdve nem azt jelezte a szurkoló számára, hogy aki viseli, nem vírusos, hanem azt, hogy ott lesz a keddi magyar–portugál meccsen. „Volt annak varázsa, ahogy az ember a budapesti utcákon észrevette az emberek csuklóján a sárga karszagot, lehetett az öltönyös üzletember, kék hajú punk, óvodás gyereket csitító családanya vagy sörét kortyolgató munkás. A karszalagosok cinkosan néztek egymásra, összemosolyogtak: igen, te is ott leszel. Kedden már nem kellett a karszalagot lesni, a piros mezes szurkolók özönlöttek a négy égtáj felől egyazon irányba” – ecsetelte munkatársunk.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!