Varga Zoltán László szerint a videókkal a Kárpát-medence számos területéről betekintést nyújtottak a táncolni és énekelni vágyóknak
Fotó: Facebook/FolkOtthon
Az online néptánc- és népdaltanulás meghatározó felületévé vált a 2020-ban létrehozott FolkOtthon elnevezésű Facebook-oldal és YouTube-csatorna, amelyet mostanra már több mint 17 ezren követnek. Varga Zoltán László ötletgazda arról beszélt a Krónikának, hogy mivé nőtte ki magát a projekt, miért volt szükséges nemrég angol felirattal ellátni a diaszpórában is nagy érdeklődésnek örvendő oktatóanyagokat.
2023. december 09., 18:042023. december 09., 18:04
A koronavírus-járvány miatt a hétköznapokból és közösségi terekből kiszorult néptánc és népzene „házhoz vitelének” céljával indította útjára 2020 márciusában a FolkOtthon Facebook-oldalt a karantén idején épp az Egyesült Államokban tartózkodó Varga Zoltán László néptáncoktató. „Amikor 2022 tavaszán a tánc és ének visszatért a próbatermek és táncházak berkeibe, akkor világossá vált, hogy a platform nem veszítette el fennmaradásának létjogosultságát” – mondta a Krónika érdeklődésére a FolkOtthon ötletgazdája, aki hazatérve, a kalotaszegi Mérából folytatta az oldal tartalommal való feltöltését.
Az elmúlt három és fél évben 20 oktatója volt az oldalnak, köztük olyan neves előadók, mint Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, Agócs Gergely népzenész, érdemes művész, Szalóki Ágnes Liszt Ferenc-díjas énekes, Berecz István Örökös Aranysarkantyús táncos, koreográfus, Kásler Magdi népdalénekes, Paár Julcsi és Csizmadia Anna énekesek.
Az oldal oktatói között szerepel Berecz István Örökös Aranysarkantyús táncos és Berecz András Kossuth-díjas népdalénekes is
Fotó: Facebook/FolkOtthon
„Kezdetben az volt a cél, hogy otthonmaradásra buzdítva alternatívákat kínáljunk az aktív táncosoknak és néptánckedvelőknek. A kezdeményezés már az elején érdeklődőkre talált, azonban két-három hét elteltével világossá vált, hogy a célközönség nem gyakorlott táncosokból, hanem olyan fiatalokból áll, akiknek még nem volt lehetőségük kalotaszegi legényest tanulni, illetve olyan felnőttekből, akik számára szintén újdonság volt ez a férfitánc” – magyarázta a Kalotaszeg Legénytársulat egyik létrehozója és a Mérai Cifra Néptáncegyüttes vezetője.
Varga Zoltán László szerint ma már sokkal összetettebb az oldal célközönsége, mint három évvel ezelőtt, viszont alapvetően a táncoktató-anyagok tájegységek szerint kezdő és középhaladó táncosokat céloznak meg. Kifejtette, az énekoktatást tájegységekként csoportosították, itt nem volt indokolt a kezdő és haladó célközönség elkülönítése, inkább az volt a cél, hogy betekintést tudjanak nyújtani a nem táncos követőknek is egy-egy tájegység énekes kultúrájába, mint például Kalotaszeg, a Mezőség, Felvidék. Általában a különböző tájegységeket hat videóban ismertették, egy alkalom során legkevesebb kettőt, de akár négy népdalt is bemutattak. A tanulók a népdalok szövegeit a leírásban, illetve hozzászólásokban követhették.
A Méra Világzenei Csűrfesztivál egyik főszervezője arról is beszámolt lapunknak, hogy a FolkOtthon legújabb oktatósorozata, a Kalotaszegi egypercesek nemrég angol felirattal is elérhetővé vált az oldal YouTube-csatornáján. „Rövid időn belül egyértelművé vált, hogy az oldalnak jelentős követőtábora van a diaszpórában, így az oktatóanyagok angol felirattal való ellátása elengedhetetlenné vált” – részletezte a kalotaszegi néptáncos.
Rámutatott, amellett, hogy a jelenléti oktatás során segédanyagként használja az eddig feltöltött anyagokat, illetve a diaszpórában is vendégoktatóként tanít, két éve útjára indította a FolkOtthon Kalotaszegi Népművészeti Tábort. A rendezvény keretében a néptánc- és népdaloktatáson kívül a táborozók olyan műhelymunkákon is részt vehetnek, ahol a régió tárgyi kultúrájába nyerhetnek betekintést (fafaragás, hímzés, festés, gyöngyfűzés, stb.).
A FolkOtthon legújabb oktatósorozata, a Kalotaszegi egypercesek nemrég angol felirattal is elérhetővé vált
Fotó: Facebook/FolkOtthon
„Nem gondolom azt, hogy a néptánc- és népdaloktatás teljesen életképes az online térben, azonban közel két évig az egyetlen alternatívát kínálta a táncolni és énekelni vágyóknak. Az oktatóvideóknak köszönhetően pedig az idei évben sikerült meglátogatni, majd együtt dolgozni a sydney-i Kengugró néptáncegyüttessel, valamint a 17. Ausztráliai Magyar Kulturális Találkozón is oktattam párommal, András Katalin Bíborkával” – magyarázta Varga Zoltán László. Hozzátette, nem utolsó sorban rengeteg visszajelzés érkezett az elmúlt egy-két évben Dél-Amerikából, az Egyesült Államokból és a világ számos más pontjáról, hogy aktív felhasználói a platformnak.
Varga Zoltán László párjával, András Katalin Bíborkával oktatott, illetve lépett színpadra Ausztráliában
Fotó: Facebook/FolkOtthon
Az érdeklődők követhetik a FolkOtthont Facebookon, YouTube-on és Instagramon is.
Három hét alatt több mint 5 ezer követő figyelmét keltette fel a FolkOtthon elnevezésű Facebook-oldal, ahol neves előadóművészek oktatnak népzenét, néptáncot. Varga Zoltán László ötletgazda a kezdeményezés céljáról, a bővülő repertoárról beszélt lapunknak.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Kapu Tibor bejelentkezett a Dragon űrhajó fedélzetéről a kilövést követően, a magyar űrhajós egyebek mellett azt mondta, 15 millió magyar emelte ma idáig.
szóljon hozzá!