„Kinőtte” Kalotaszeget a FolkOtthon: az oktatóvideók még a diaszpórában is elérték a néptáncolni, énekelni vágyókat

Varga Zoltán László szerint a videókkal a Kárpát-medence számos területéről betekintést nyújtottak a táncolni és énekelni vágyóknak •  Fotó: Facebook/FolkOtthon

Varga Zoltán László szerint a videókkal a Kárpát-medence számos területéről betekintést nyújtottak a táncolni és énekelni vágyóknak

Fotó: Facebook/FolkOtthon

Az online néptánc- és népdaltanulás meghatározó felületévé vált a 2020-ban létrehozott FolkOtthon elnevezésű Facebook-oldal és YouTube-csatorna, amelyet mostanra már több mint 17 ezren követnek. Varga Zoltán László ötletgazda arról beszélt a Krónikának, hogy mivé nőtte ki magát a projekt, miért volt szükséges nemrég angol felirattal ellátni a diaszpórában is nagy érdeklődésnek örvendő oktatóanyagokat.

Bede Laura

2023. december 09., 18:042023. december 09., 18:04

A koronavírus-járvány miatt a hétköznapokból és közösségi terekből kiszorult néptánc és népzene „házhoz vitelének” céljával indította útjára 2020 márciusában a FolkOtthon Facebook-oldalt a karantén idején épp az Egyesült Államokban tartózkodó Varga Zoltán László néptáncoktató. „Amikor 2022 tavaszán a tánc és ének visszatért a próbatermek és táncházak berkeibe, akkor világossá vált, hogy a platform nem veszítette el fennmaradásának létjogosultságát” – mondta a Krónika érdeklődésére a FolkOtthon ötletgazdája, aki hazatérve, a kalotaszegi Mérából folytatta az oldal tartalommal való feltöltését.

Rámutatott, bár azóta kevesebb az oktatóanyag, a korábbi években felhalmozott és feltöltött videók ma is aktívan tartják a FolkOtthon Facebook-oldalát és YouTube-csatornáját, amelyet már több mint 17 ezren követnek.

Az elmúlt három és fél évben 20 oktatója volt az oldalnak, köztük olyan neves előadók, mint Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, Agócs Gergely népzenész, érdemes művész, Szalóki Ágnes Liszt Ferenc-díjas énekes, Berecz István Örökös Aranysarkantyús táncos, koreográfus, Kásler Magdi népdalénekes, Paár Julcsi és Csizmadia Anna énekesek.

Az oldal oktatói között szerepel Berecz István Örökös Aranysarkantyús táncos és Berecz András Kossuth-díjas népdalénekes  is •  Fotó: Facebook/FolkOtthon Galéria

Az oldal oktatói között szerepel Berecz István Örökös Aranysarkantyús táncos és Berecz András Kossuth-díjas népdalénekes is

Fotó: Facebook/FolkOtthon

„Kezdetben az volt a cél, hogy otthonmaradásra buzdítva alternatívákat kínáljunk az aktív táncosoknak és néptánckedvelőknek. A kezdeményezés már az elején érdeklődőkre talált, azonban két-három hét elteltével világossá vált, hogy a célközönség nem gyakorlott táncosokból, hanem olyan fiatalokból áll, akiknek még nem volt lehetőségük kalotaszegi legényest tanulni, illetve olyan felnőttekből, akik számára szintén újdonság volt ez a férfitánc” – magyarázta a Kalotaszeg Legénytársulat egyik létrehozója és a Mérai Cifra Néptáncegyüttes vezetője.

Hozzátette, időközben rengeteg táncos és énekes kolléga csatlakozott a kezdeményezéshez, így nem csak Kalotaszeg táncos kultúrájába tudták bevezetni az érdeklődőket, hanem a Kárpát-medence számos területéről betekintést nyújtottak a táncolni és énekelni vágyóknak.

Varga Zoltán László szerint ma már sokkal összetettebb az oldal célközönsége, mint három évvel ezelőtt, viszont alapvetően a táncoktató-anyagok tájegységek szerint kezdő és középhaladó táncosokat céloznak meg. Kifejtette, az énekoktatást tájegységekként csoportosították, itt nem volt indokolt a kezdő és haladó célközönség elkülönítése, inkább az volt a cél, hogy betekintést tudjanak nyújtani a nem táncos követőknek is egy-egy tájegység énekes kultúrájába, mint például Kalotaszeg, a Mezőség, Felvidék. Általában a különböző tájegységeket hat videóban ismertették, egy alkalom során legkevesebb kettőt, de akár négy népdalt is bemutattak. A tanulók a népdalok szövegeit a leírásban, illetve hozzászólásokban követhették.

A Méra Világzenei Csűrfesztivál egyik főszervezője arról is beszámolt lapunknak, hogy a FolkOtthon legújabb oktatósorozata, a Kalotaszegi egypercesek nemrég angol felirattal is elérhetővé vált az oldal YouTube-csatornáján. „Rövid időn belül egyértelművé vált, hogy az oldalnak jelentős követőtábora van a diaszpórában, így az oktatóanyagok angol felirattal való ellátása elengedhetetlenné vált” – részletezte a kalotaszegi néptáncos.

Rámutatott, amellett, hogy a jelenléti oktatás során segédanyagként használja az eddig feltöltött anyagokat, illetve a diaszpórában is vendégoktatóként tanít, két éve útjára indította a FolkOtthon Kalotaszegi Népművészeti Tábort. A rendezvény keretében a néptánc- és népdaloktatáson kívül a táborozók olyan műhelymunkákon is részt vehetnek, ahol a régió tárgyi kultúrájába nyerhetnek betekintést (fafaragás, hímzés, festés, gyöngyfűzés, stb.).

A FolkOtthon legújabb oktatósorozata, a Kalotaszegi egypercesek nemrég angol felirattal is elérhetővé vált •  Fotó: Facebook/FolkOtthon Galéria

A FolkOtthon legújabb oktatósorozata, a Kalotaszegi egypercesek nemrég angol felirattal is elérhetővé vált

Fotó: Facebook/FolkOtthon

„Nem gondolom azt, hogy a néptánc- és népdaloktatás teljesen életképes az online térben, azonban közel két évig az egyetlen alternatívát kínálta a táncolni és énekelni vágyóknak. Az oktatóvideóknak köszönhetően pedig az idei évben sikerült meglátogatni, majd együtt dolgozni a sydney-i Kengugró néptáncegyüttessel, valamint a 17. Ausztráliai Magyar Kulturális Találkozón is oktattam párommal, András Katalin Bíborkával” – magyarázta Varga Zoltán László. Hozzátette, nem utolsó sorban rengeteg visszajelzés érkezett az elmúlt egy-két évben Dél-Amerikából, az Egyesült Államokból és a világ számos más pontjáról, hogy aktív felhasználói a platformnak.

Varga Zoltán László párjával, András Katalin Bíborkával oktatott, illetve lépett színpadra Ausztráliában •  Fotó: Facebook/FolkOtthon Galéria

Varga Zoltán László párjával, András Katalin Bíborkával oktatott, illetve lépett színpadra Ausztráliában

Fotó: Facebook/FolkOtthon

Az érdeklődők követhetik a FolkOtthont Facebookon, YouTube-on és Instagramon is.

korábban írtuk

Négy fal közé „becsempészett” népi kincsek
Négy fal közé „becsempészett” népi kincsek

Három hét alatt több mint 5 ezer követő figyelmét keltette fel a FolkOtthon elnevezésű Facebook-oldal, ahol neves előadóművészek oktatnak népzenét, néptáncot. Varga Zoltán László ötletgazda a kezdeményezés céljáról, a bővülő repertoárról beszélt lapunknak.  

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

Tavaszi könyvturiba várják az olvasás szerelmeseit

Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.

Tavaszi könyvturiba várják az olvasás szerelmeseit
2025. április 03., csütörtök

A Bagossy Brothers Company népzenei hangszerelésben viszi el dalait a csíksomlyói Nyeregbe

Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.

A Bagossy Brothers Company népzenei hangszerelésben viszi el dalait a csíksomlyói Nyeregbe
2025. április 03., csütörtök

Már újságot is ír a mesterséges intelligencia

A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.

Már újságot is ír a mesterséges intelligencia
Már újságot is ír a mesterséges intelligencia
2025. április 03., csütörtök

Már újságot is ír a mesterséges intelligencia

2025. április 02., szerda

Sem a székrekedés veszélyeiről, sem csodakészítményekről: ismét visszaéltek Karikó Katalin nevével

Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.

Sem a székrekedés veszélyeiről, sem csodakészítményekről: ismét visszaéltek Karikó Katalin nevével
2025. április 02., szerda

A magyar alaptörvényben rögzítik a fogyatékossággal élők helyes megnevezését

Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.

A magyar alaptörvényben rögzítik a fogyatékossággal élők helyes megnevezését
2025. április 02., szerda

Elhunyt Val Kilmer, a Top Gun és a Mindörökké Batman sztárja

65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.

Elhunyt Val Kilmer, a Top Gun és a Mindörökké Batman sztárja
2025. április 01., kedd

Négy filmet is forgat a Beatlesről Sam Mendes, már megvan a szereposztás

Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.

Négy filmet is forgat a Beatlesről Sam Mendes, már megvan a szereposztás
2025. március 31., hétfő

Kórusműveket ad elő két erdélyi városban a cambridge-i Magdalene College vegyes kara

Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.

Kórusműveket ad elő két erdélyi városban a cambridge-i Magdalene College vegyes kara
2025. március 30., vasárnap

Mi a közös a székely és a perui pityókatermelők között? – Márton Mónika világjáró jogász a kultúrák közti hasonlóságról

A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.

Mi a közös a székely és a perui pityókatermelők között? – Márton Mónika világjáró jogász a kultúrák közti hasonlóságról
2025. március 29., szombat

Akinek a felhők felett van az irodája – Tóth Kincső a légiutas-kísérők mindennapjairól

Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.

Akinek a felhők felett van az irodája – Tóth Kincső a légiutas-kísérők mindennapjairól