A repedés elkerülése érdekében ajánlott sütés előtt megszurkálni a bejglit
Fotó: Balázs Attila/MTI
Diós vagy mákos? Évente felmerül ez a kérdés, amikor bejglikészítésről esik szó, ugyanakkor a megfelelő összetevők, kelesztés is okozhat némi fejtörést azoknak, akik a karácsonyi finomság házi elkészítésére vállalkoznak. Simó Zsófia kolozsvári cukrászséffel arról beszélgettünk, milyen lépéseket ajánlott követni a sikeresség érdekében, illetve a hagyományos töltelékeken kívül milyen ízvilággal kísérletezhetünk.
2024. december 22., 14:242024. december 22., 14:24
Sokan el sem tudják képzelni a karácsonyt bejgli nélkül, de hogyan varázsolhatunk egyszerre szép és finom süteményt az ünnepi asztalra? Erre a kérdésre kerestük a választ Simó Zsófiával, a kolozsvári Via étterem cukrászséfével. A Krónika érdeklődésére a szakértő a klasszikus hozzávalók – liszt, tojássárgája, élesztő, tej, porcukor, vaj, zsír, só – kapcsán kiemelte,
A sikeresség érdekében arra is figyelnünk kell, hogy az összetevők mind szoba-hőmérsékletűek legyenek. „Elsőként feloldjuk a tejben az élesztőt, ehhez keverjük a lisztet, majd a cukrot, tojássárgáját, zsírt. Akár kézzel, akár géppel gyúrjuk, keverjük össze a tésztát, a vajat csak kis adagonként adjuk hozzá. A sót pedig csak a legvégén tesszük hozzá, hiszen nincs jó hatással az élesztőre” – magyarázta a székelyudvarhelyi születésű, a kincses városban élő cukrász. Hozzátette, a gyúrt tészta állaga akkor megfelelő, ha már nem tapad az edény falához. Ezt követően körülbelül egy órát kelesztjük szobahőmérsékleten vagy annál hűvösebb környezetben, majd felosztjuk több darabra.
„A darabokat négyzet alakúra nyújtjuk – amelyikkel épp nem foglalkozunk, hűtőbe tesszük – és megkenjük a töltelékkel úgy, hogy mind a négy végén körülbelül 3 centis részt üresen hagyunk. A tészta két hosszanti véget felhajtjuk, majd feltekerjük szorosan. Ha nagyon félünk a repedéstől, egy villával a tekerés előtt óvatosan meg lehet szurkálni. Ezt követően a bejgliket lekenjük tojássárgájával (vagy egész tojással), és egy éjszakát a hűtőben pihentetjük” – részletezte az elkészítés mikéntjét a szakember. Tanácsa alapján a bejgliket ajánlott sütés előtt fél órával kivenni a hűtőből, és
Ugyanakkor be lehet kenni a maradék tojás fehérjével, majd a tűzhelyet légkeveréses, alul-felül sütő módra állítva, 180 fokon 30-40 perc alatt készre sütni a bejgliket.
Sokan választják a klasszikus diós és mákos tölteléket
Fotó: Balázs Attila/MTI
A pontos mértékegységeket illetően Simó Zsófia számára Szabadfi Szabolcs, közismertebb nevén Szabi, a pék receptje vált be, miszerint a tésztához szükséges:
A töltelék kapcsán pedig a cukrászséf szerint számtalan opció létezik, csak bátorság szükséges a próbálkozáshoz. „A klasszikus tölteléknél a legtöbb nagymama megfőzi a mákot és a diót cukros tejben, viszont ha tej helyett cukorszirupot használunk, tovább eláll a bejglink. A dióshoz általában narancshéjat, a mákoshoz citromhéjat teszünk, ugyanakkor előre beáztatott mazsolát is adhatunk hozzá.
A hagyományostól kissé eltérő ízvilágok kapcsán rámutatott, ha a diós töltelékhez baracklekvárt és csoki darabokat adunk hozzá, zserbó ízű lesz. Ha mézet, fahajat és szegfűborsot teszünk hozzá, mézeskalács ízű lesz.
„Én a mogyorós töltelékhez kakaót is hozzáadtam, így Nutella ízű lett, de ugyanehhez lehetne pisztáciát és liofilizált (fagyasztva szárított) gyümölcsöket tenni, például málnát, epret, meggyet, cseresznyét. Szintén finom lehet ordás vagy tehéntúrós töltelékkel, utóbbit grízzel, cukorral, citromhéjjal, mazsolával keverném össze. Ugyanakkor én látok fantáziát a sós bejgliben is, abba tepertőkrémet, pirított hagymát, prézlit, köménymagot tennék” – osztotta meg lapunkkal ötleteit Simó Zsófia.
Az Országgyűlés Hivatala és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) a hagyományos Országházi Gyermekkarácsonyi ünnepségen nyolcszáz, nehéz anyagi körülmények között élő gyermeket látott vendégül Magyarországról és határon túlról.
A magyar közmédia kulturális csatornája idén is gazdag műsorkínálattal varázsol ünnepi hangulatot a nézők otthonába. A karácsonyi időszakban még inkább a művészetek kerülnek fókuszba, és a Librettó az év utolsó adásában különkiadással készül.
A Z generációhoz tartozó diákok és munkavállalók sem „születtek” a mesterséges intelligenciára, hanem meg kell tanítani őket annak használatára – állapítja meg az EY friss jelentése.
Pettyes szarvas született a Marosvásárhelyi Állatkertben – közölte Facebook-oldalán az intézmény.
Noha egyszerű ételnek számít a klasszikus osztrák specialitás, a Tafelspitz – tányérhús –, meglepően kevés helyen készül valóban jól. Ez azért sem meglepő, mert jó marhahúslevessel is csak kevés helyen találkozhatunk.
Călin Georgescu volt államfőjelölt olyan magvas inspirációforrásokból merített ihletet beszédeihez, mint például a Jégvarázs (eredeti címén Frozen) című rajzfilm, vagy a Híradósok (The Newsroom) című amerikai sorozat.
Emlékkoncerttel tisztelegnek Ráduly Béla, a Metropol erdélyi rockegyüttes egykori dobosa előtt halálának harmincadik évfordulóján Nagyváradon.
A ChatGPT, a legismertebb generatív mesterséges intelligencia (AI) platformot több százezer felhasználója ingyenes keresőként használhatja, és ezzel közvetlen versenybe száll a Google-lal.
A karácsony elengedhetetlen tartozéka a díszbe borított fenyőfa, melyet sokan már december közepén felállítanak, így hangolódva az egyik legszebb ünnepre. A karácsonyfa ízléses díszítéséről Czimbalmos Emília szín- és stílustanácsadóval beszélgettünk.
A szlovák konyhaművészet hagyományos étele a demikát – juhtúrós krémleves –, Ízek a világ körül sorozatunk harmadik részében ez a különlegesség kerül terítékre.
szóljon hozzá!