A repedés elkerülése érdekében ajánlott sütés előtt megszurkálni a bejglit
Fotó: Balázs Attila/MTI
Diós vagy mákos? Évente felmerül ez a kérdés, amikor bejglikészítésről esik szó, ugyanakkor a megfelelő összetevők, kelesztés is okozhat némi fejtörést azoknak, akik a karácsonyi finomság házi elkészítésére vállalkoznak. Simó Zsófia kolozsvári cukrászséffel arról beszélgettünk, milyen lépéseket ajánlott követni a sikeresség érdekében, illetve a hagyományos töltelékeken kívül milyen ízvilággal kísérletezhetünk.
2024. december 22., 14:242024. december 22., 14:24
Sokan el sem tudják képzelni a karácsonyt bejgli nélkül, de hogyan varázsolhatunk egyszerre szép és finom süteményt az ünnepi asztalra? Erre a kérdésre kerestük a választ Simó Zsófiával, a kolozsvári Via étterem cukrászséfével. A Krónika érdeklődésére a szakértő a klasszikus hozzávalók – liszt, tojássárgája, élesztő, tej, porcukor, vaj, zsír, só – kapcsán kiemelte,
A sikeresség érdekében arra is figyelnünk kell, hogy az összetevők mind szoba-hőmérsékletűek legyenek. „Elsőként feloldjuk a tejben az élesztőt, ehhez keverjük a lisztet, majd a cukrot, tojássárgáját, zsírt. Akár kézzel, akár géppel gyúrjuk, keverjük össze a tésztát, a vajat csak kis adagonként adjuk hozzá. A sót pedig csak a legvégén tesszük hozzá, hiszen nincs jó hatással az élesztőre” – magyarázta a székelyudvarhelyi születésű, a kincses városban élő cukrász. Hozzátette, a gyúrt tészta állaga akkor megfelelő, ha már nem tapad az edény falához. Ezt követően körülbelül egy órát kelesztjük szobahőmérsékleten vagy annál hűvösebb környezetben, majd felosztjuk több darabra.
„A darabokat négyzet alakúra nyújtjuk – amelyikkel épp nem foglalkozunk, hűtőbe tesszük – és megkenjük a töltelékkel úgy, hogy mind a négy végén körülbelül 3 centis részt üresen hagyunk. A tészta két hosszanti véget felhajtjuk, majd feltekerjük szorosan. Ha nagyon félünk a repedéstől, egy villával a tekerés előtt óvatosan meg lehet szurkálni. Ezt követően a bejgliket lekenjük tojássárgájával (vagy egész tojással), és egy éjszakát a hűtőben pihentetjük” – részletezte az elkészítés mikéntjét a szakember. Tanácsa alapján a bejgliket ajánlott sütés előtt fél órával kivenni a hűtőből, és
Ugyanakkor be lehet kenni a maradék tojás fehérjével, majd a tűzhelyet légkeveréses, alul-felül sütő módra állítva, 180 fokon 30-40 perc alatt készre sütni a bejgliket.
Sokan választják a klasszikus diós és mákos tölteléket
Fotó: Balázs Attila/MTI
A pontos mértékegységeket illetően Simó Zsófia számára Szabadfi Szabolcs, közismertebb nevén Szabi, a pék receptje vált be, miszerint a tésztához szükséges:
A töltelék kapcsán pedig a cukrászséf szerint számtalan opció létezik, csak bátorság szükséges a próbálkozáshoz. „A klasszikus tölteléknél a legtöbb nagymama megfőzi a mákot és a diót cukros tejben, viszont ha tej helyett cukorszirupot használunk, tovább eláll a bejglink. A dióshoz általában narancshéjat, a mákoshoz citromhéjat teszünk, ugyanakkor előre beáztatott mazsolát is adhatunk hozzá.
A hagyományostól kissé eltérő ízvilágok kapcsán rámutatott, ha a diós töltelékhez baracklekvárt és csoki darabokat adunk hozzá, zserbó ízű lesz. Ha mézet, fahajat és szegfűborsot teszünk hozzá, mézeskalács ízű lesz.
„Én a mogyorós töltelékhez kakaót is hozzáadtam, így Nutella ízű lett, de ugyanehhez lehetne pisztáciát és liofilizált (fagyasztva szárított) gyümölcsöket tenni, például málnát, epret, meggyet, cseresznyét. Szintén finom lehet ordás vagy tehéntúrós töltelékkel, utóbbit grízzel, cukorral, citromhéjjal, mazsolával keverném össze. Ugyanakkor én látok fantáziát a sós bejgliben is, abba tepertőkrémet, pirított hagymát, prézlit, köménymagot tennék” – osztotta meg lapunkkal ötleteit Simó Zsófia.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
szóljon hozzá!