Fotó: Krónika
„Családi” Oscarok
A Coen testvérek a Nem vénnek való vidék című filmjükért négy jelölést kaptak (rendezés, legjobb film, forgatókönyv, vágás). Négy Oscart egy évben eddig csak Walt Disney kapott 1953-ban, testvérek pedig még soha nem vehették át együtt a kitüntetést. Rendezésért megosztott Oscar-díjat egyszer, 1961-ben ítéltek oda a West Side Storyért. Testvérpárt először 1942-ben jelöltek (a színészek között Joan Fontaine és Olivia de Havilland Fontaine nyert). „Családi” Oscarra több példa is van: Judy Garland és rendező férje, Vincente Minnelli után lányuk, Liza Minnelli is megkapta a kitüntetést. A Fonda famíliában Jane két Oscart gyűjtött be, apját, Henry Fondát 1980-ban életművéért, 1981-ben legjobb főszereplőként díjazták. Francis Ford Coppola a Keresztapa második részéért rendezőként és forgatókönyvíróként is nyert, a zenéért apját díjazták, Sofia lánya az Elveszett jelentésért kapta meg a legjobb eredeti forgatókönyvért járó Oscart, s a szintén Coppola néven született Nicholas Cage is elnyerte a díjat (Las Vegas, végállomás).
Legjobb külföldiek
A legjobb külföldi (idegen nyelvű) film kategóriájában a Fellini rendezte Országúton nyert elsőként. 1956-ban az olasz Anna Magnani volt az első nem hazai győztes, 1962-ben nyert először a férfiaknál és a nőknél is külföldi, az osztrák Maximilian Schell és az olasz Sophia Loren. Utóbbi eddig az egyetlen, akit nem angol nyelvű szerepért (Egy asszony meg a lánya) díjaztak. Az előzetes találgatások azt jósolták, hogy a bravúrt idén Edith Piaf szerepében a francia Marion Cotillard ismételheti meg. Az ausztrál Cate Blanchettet idén a legjobb főszereplő és mellékszereplő kategóriára is jelölték, s ő az egyetlen, akit ugyanazért a szerepért másodszor is jelöltek (I. Erzsébet angol királynőt már 1998-ban is eljátszotta). A szintén jelölt, 1965-ben már díjazott Julie Christie győzelmével 39 évről 42-re nőne egyazon művész két Oscar-díja között eltelt legtöbb idő. Első színes bőrűként 1939-ben Hattie McDaniel nyert mellékszereplőként, 1963-ban lett először fekete színész, Sidney Poitier a legjobb férfi főszereplő, s 2002-ben fordult először elő, hogy (Denzel Washington és Halle Berry révén) a legjobb férfi és női színész is színesbőrű lett.
Abszolút csúcsok
Az abszolút csúcsot 2004-ben A Gyűrűk Ura – A király visszatér állította fel, amely mind a 11 jelölését díjra váltotta. 11 díjjal dicsekedhet még a Ben Hur (1959) és a Titanic (1998), az előbbi 12, az utóbbi 14 jelölést kapott. Jelölések terén a Titanicé a rekord, holtversenyben a szintén 14-szer jelölt Mindent Éváért (1950) című filmmel. A legtöbbször (14-szer) Meryl Streepet jelölték (2 győzelem), a férfiak közül 12 jelöléssel Jack Nicholson a csúcstartó, aki 3 Oscar-díjat mondhat magáénak. A díj legnagyobb vesztesei közé tartozik a hétszeres jelölt Richard Burton és a nyolcszoros jelölt Peter O’Toole, akik mindig üres kézzel tértek haza. A nők közül Deborah Kerr a legpechesebb, aki hatszor izgulhatott, mindig hiába. A filmek közül a negatív rekordot az 1977-es A fordulópont és az 1985-ös A bíbor színe tartja: mindkettőt 11 kategóriában jelölték, és egyben sem kapott semmit.
Egymás után kétszer a nők közül Luise Rainer (1936, 1937), a férfiak közül Spencer Tracy (1937, 1938) győzött először. A főszereplők közül legidősebben a 76 éves Henry Fonda és a 80 éves Jessica Tandy, a mellékszereplők közül a 80 éves George Burns és a 77 éves Peggy Ashcroft örülhetett. A legfiatalabb nyertes főszereplőként a férfiaknál a 29 éves Adrian Brody, a nőknél a 21 éves (a valóságban is süket) Marlee Matlin, a mellékszereplőknél a 20 éves Timothy Hutton és a 10 éves Tatum O’Neal. „Összetettben” Walt Disney az abszolút csúcstartó, aki különféle címeken 26 Oscart vehetett át. „Döntetlen”, azaz megosztott díj öt alkalommal született: 1932-ben a legjobb férfi főszereplő, 1949-ben a legjobb rövid dokumentumfilm, 1968-ban a legjobb női főszereplő, 1986-ban az egész estés dokumentumfilm, 1994-ben a legjobb rövidfilm kategóriában.
Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.
Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.