Különböző sportokat is kipróbálhatnak, saját határaikat tesztelhetik a Yuppi táboraiban a fiatalok
Fotó: Yuppi Camp
Immár egy évtizede nyújt élményterápiát diabéteszes, daganatos és autoimmun betegséggel élő gyerekek számára a Yuppi tábor. A különleges évfordulóról, a Yuppi tábor mérföldköveiről, az elért sikerekről és jövőbeli tervekről Kónya Zsuzsanna, a Yuppi Camp ügyvezető elnöke és Nagy Kinga kommunikációs asszisztens beszélt a Krónikának.
2022. január 01., 17:102022. január 01., 17:10
Ha egy család bármelyik tagját, kiváltképpen egy gyereket krónikus betegséggel diagnosztizálnak, az egész családot megviseli: hosszú időszakokat töltenek kórházi kivizsgálásokkal és kezelésekkel távol a testvérektől vagy másik szülőtől, elszigetelődnek a barátaiktól, és sokkal nehezebben élik meg a mindennapokat.
Az elmúlt 10 évben a Yuppi tábor szervezői és önkéntesei arra törekedtek, hogy az ország minden szegletéből minél több családnak segítsenek a betegséggel való együttélésből származó nehézségek leküzdésében – mondta el Kónya Zsuzsanna, a Yuppi Camp ügyvezető elnöke. Hozzátette, az évek során számos programot tudhat maga mögött a tábor.
Nagy Kinga, a Yuppi táborok kommunikációs asszisztense a kezdeteket felelevenítve elmondta, 2011-ben egy hatalmas álom vált valóra: megszervezték az első Yuppi tábort a magyarországi Bátor tábor mintájára. Ezen a rendezvényen 35 cukorbeteg kamasz vett részt négy erdélyi megyéből. A Yuppi volt az első tábor Romániában, amely az élményterápia módszerét használta a tevékenységei során. Minden gyerek elé személyre szabott kihívásokat állítottak a szervezők és önkéntesek, a sikerélményekre, pozitív hozzáállásra folyamatosan visszajelzéseket adtak, és megerősítették a résztvevőkben az újonnan felfedezett képességeket.
– mondta Nagy Kinga.
Hozzátette, a tevékenységek során a gyerekek felfedezik, hogy bátrak, értékesek annak ellenére, hogy betegséggel küzdenek, a programok által pedig jobban tudnak kapcsolódni társaikhoz, a táborokban szerzett élményeket, tapasztalatokat magukkal viszik a mindennapi életbe is.
Fotó: Yuppi Camp
A Yuppi életében a 2012-es év mérföldkőnek számított, ugyanis kétnyelvűvé tették a programjaikat, magyar és román nyelvű gyerekek is eltölthettek egy-egy hetet a nyári ingyenes táborokban. 2014-ben már két tábort szerveztek, egyet diabéteszes gyerekek és egyet a kamaszok számára, 2015-től kezdődően pedig rákbeteg, illetve autoimmun betegséggel élő gyermekek, például sokizületi gyulladásban szenvedő gyerekek is részt vehetnek speciális táboraikban – mondta a kommunikációs asszisztens. Hozzátette, később megszervezték a családi élménytábort is, ebben tíz évesnél fiatalabb rákbeteg gyermekek vettek részt a szüleikkel, testvéreikkel.
– ismertette Nagy Kinga.
A koronavírus-járvány negatívan érintette a Yuppi rendezvényeit is: nem szervezhettek tevékenységet személyes részvétellel, mivel a különböző betegségekkel élő gyermekek számára fokozottan veszélyes lehet egy esetleges megbetegedés.
„Két nagyon fontos szempontot vettünk figyelembe az elmúlt két években: hogy a gyerekek, családok, az önkéntesek, a szervezők és együttműködőink biztonságban legyenek” – mondta Nagy Kinga.
„Ez a visszatérés hatalmas élmény volt mindenkinek. A fontosabb dolgok azonban túlmutatnak a számokon, ott vannak minden mosolyban, minden sikerélményben, minden ölelésben. Az elmúlt tíz évben rengeteg megható és hihetetlen pillanatot éltünk át azokkal a gyerekekkel és fiatalokkal, akik nap mint nap együtt élnek betegségükkel” – fogalmazott az asszisztens.
Fotó: Yuppi Camp
Nagy Kinga megjegyezte, a jubileumi évforduló meghitt volt, és noha szerették volna, ha az ünneplésben nem korlátozta volna őket a járvány, így is elégedettek. „Igyekeztünk minden hónapban egy-egy szülinapi ajándékot adni azoknak a személyeknek, akiknek köszönhetően eljutottunk a 10. évünkig” – jegyezte meg Nagy Kinga. Elmondta, volt például koncertjük, amit a Facebookon közvetítettek, megszervezték a Yuppi Gym alkalmat, ahol az egyik önkéntes kinetoterapeuta rövid tornagyakorlatokat mutatott be a virtuális térben. Ezenkívül szerveztek Yuppi Tales meseolvasásos foglalkozásokat, illetve a Yuppi Magic Tricks keretében az érdeklődők bűvésztrükköket tanulhattak a közösségi platformon keresztül.
„Egy nagyon megható pontja volt a szülinapunknak az, amikor a Yuppi nagykövete: Bogdan Bob Rădulescu kamera elé állt és a saját betegségéről beszélt, arról, hogy mennyire egyedül érezte magát és hogy mennyire szüksége lett volna akkor egy olyan táborra, amilyen a Yuppi tábor, hogy azt érezze, tartozik valahova” – mesélte Nagy Kinga.
A kommunikációs asszisztens jövőbeli terveikről is beszélt. Elmondta, azt szeretnék, ha a következő években még több gyereket tudnának táboroztatni, pozitív élményekben részesíteni. Ezenkívül táborhelyükön, a Maros megyei Mezősályiban terveznek egy jól felszerelt magaskötélpályát is, és szeretnének évente több alkalommal is táborokat szervezni.
„Arról álmodunk, hogy egész évben tudjuk segíteni a gyerekeket, hogy táborainkban kerekesszékes gyerekek is részt vehessenek, és ők is megtapasztalhassák a lovaglás vagy akár az evezés élményét. Azt szeretnénk, hogy a kórházakban a hosszú ideje kezelés alatt álló gyerekek is részesülhessenek élményterápiában” – fejtette ki Nagy Kinga. Hozzátette, hosszú távú terveik között szerepel még egy diabetikus cukrászda, amelynek bevételéből a Yuppi rendezvényeit finanszíroznák, valamint olyan tematikus podcasteket is terveznek, amelyben a krónikus betegségekről és élményterápiáról beszélgetnek, és nagy öröm lenne, ha kialakulna egy felnőtt közösség azokból az emberekből, akik gyerekként részt vettek a táborainkban.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!