Fotó: Kristó Róbert
Múzeumpedagógiai foglalkozással várják az öt-nyolc és kilenc-tizenkettedik osztályos diákokat a Csíki Székely Múzeumban a Magyar Természettudományi Múzeum Szóra bírt csontjaink című embertani vándorkiállítására.
2014. november 26., 19:352014. november 26., 19:35
A szervezők remélik, a diákok a tárgyi tudás elsajátítása mellett úgy távoznak majd ezekről a foglalkozásokról, hogy saját és családjaik életmódjára vonatkozó tanulságokat is levonnak. Gumicsontváz, röntgenfelvételek, táplálkozási piramis, hírességekről készült fotók, szivacs, vécépapír-guriga, a Magyar Természettudományi Múzeumtól kapott emberi csontok – ilyen szemléltetőeszközök segítségével próbálja közelebb hozni az iskolásokat a kiállítás anyagához az intézmény két múzeumpedagógusa, Demény Enikő és Kádár Kincső.
„Sokat tanakodtunk, hogy mekkora gyerekeknek hirdessünk foglalkozást, hiszen elég különleges, hogy emberi csontokat fognak látni, és az a kérdés, hogy miként közelítsük meg ezt a témát. Talán akad, aki kegyeletsértőnek tartja, hogy emberi csontok vannak kiállítva, de ha ezeket a régészek, antropológusok nem mentették volna meg, nem tudnánk következtetéseket levonni arra vonatkozóan, hogyan éltek, mivel táplálkoztak, milyen betegségekkel küszködtek korábban” – fogalmazott Demény Enikő.
Mint kifejtette, amikor a természettudományi múzeum szervezésében volt itt a Múmiák – a váci Fehérek templomának titkai című kiállítás, gondolkodtak, hogy beengedjék-e a gyerekeket, hiszen Budapesten a természettudományi múzeumban nem feltétlenül tartottak nekik szóló programot. „Hogy szerveztünk számukra is múzeumpedagógiai foglalkozásokat, az a mi bátorságunk volt” – fűzte hozzá Kádár Kincső.
A foglalkozás során kiemelt szerepet kap az a fajta szemléletmód, amelynek köszönhetően a gyerekek képesek meglátni a korábbi történelmi korokban élt embert a csontmaradványok mögött – így az antropológiai kutatások alapján következtethetünk korára, nemére, foglalkozására, halálának körülményeire.
A foglalkozás reflektál elődeink és a mai ember életmódjára, étkezési szokásaira, betegségeire. A tárlatra látogató fiatalok csontmintákat hasonlíthatnak össze, gumicsontvázon tekinthetik meg az egészséges csontot, míg a kiállítás keretében láthatják majd azt is, hogy különböző betegségek milyen elváltozásokat okoznak a csontozaton. A foglalkozások során az egészséges étkezés témája is terítékre kerül, az, hogy mire kell figyelni a táplálkozás során, a tárlaton látható például olyan koponya, amelyen a vashiány jelei mutatkoznak – jegyezte meg Demény Enikő.
Elmesélte, szó lesz arról is, hogyan lehet megkülönböztetni a női és a férficsontvázat, hogy egyes kultúrákban mi számított szépségideálnak, beszélnek száj- és fogbetegségekről. A kiállításon bemutatott arcrekonstrukciók által például hitelesen megelevenednek a gyerekek olvasmányaiból ismert történelmi személyiségek, szembenézhetnek Janus Pannoniuszszal, Szent László magyar királlyal, Dobó István egri várkapitánnyal.
„A múzeumpedagógiai foglalkozások egyik fontos célja rávezetni a fiatalokat arra, hogy a saját testünket tisztelni kell” - hangsúlyozták a múzeumpedagógusok. Elárulták, a felnőtteknek is készülnek meglepetéssel, különleges tárlatvezetés-sorozatot terveznek, amikor szakembereket – igazságügyi antropológus, biológus, orvos, szobrász, régész – hívnak meg tárlatvezetői szerepre.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.
Többéves hagyományt követve idén is a szejkefürdői majális keretében nyitja meg kapuit a Hargita megyei településen található borvízmúzeum.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
szóljon hozzá!