Nyárádszeredában az önkéntes tűzoltóegylet közel 150 éves hagyományra tekint vissza
Fotó: Nyárádszeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület / Facebook
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével. A tűzoltók világnapja alkalmából a tűzoltóparancsnok a Krónikának elmondta, az emberek megsegítése, a közösségért való tenni akarás a mozgatórugója szolgálatuknak.
2025. május 03., 18:582025. május 03., 18:58
2025. május 03., 19:492025. május 03., 19:49
Világszerte minden év május 4-én, Szent Flórián napján elismeréssel és tisztelettel emlékeznek meg azokról a tűzoltókról, akik életüket áldozták a szolgálat során, valamint azokról, akik nap mint nap bátran felveszik a harcot a lángokkal. A világnap Szent Flóriánhoz, a tűzoltók védőszentjének ünnepéhez kapcsolódik. Szent Flórián keresztény hitéért vértanúhalált halt római katonatiszt volt a Kr. u. 3–4. században.
A világnap apropóján Kacsó István, a Nyárádszeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke, tűzoltóparancsnok mesélt a Krónikának Erdély egyik legrégebbi tűzoltóalakulatáról, valamint a hivatás szépségeiről és nehézségeiről is beszélt.
Kacsó István tűzoltóparancsnok fontosnak tartja a hagyományok ápolását
Fotó: Kacsó István / Facebook
Elmondta, Romániában a belügyminisztérium keretében működik a hivatásos katasztrófavédelmi igazgatóság, illetve a tűzoltóság, ezenkívül az önkormányzatoknak is kötelességük létrehozni önkéntes alapon működő tűzoltóegységeket. „Az önkéntes tűzoltóalakulatokhoz bárki csatlakozhat, aki vállalja, hogy részt vesz a felkészítőkön és a bevetéseken. Az önkormányzati tűzoltóságok feladata segíteni az állami, hivatásos tűzoltóság munkáját a tűzoltásoknál, baleseteknél, valamint az árvízvédelemnél. Ezeknek az alakulatoknak is szinte olyan kiképzésük van, mint a hivatásos tűzoltóságnak, és önkéntes alapon működnek, anyagi juttatást nem kapnak szolgálatukért” – magyarázta Kacsó István.
Fotó: Nyárádszeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület / Facebook
A nyárádszeredai parancsnok elmondta, a legelső önkéntes alapon szervezett tűzvédelmi erők már a 17. században megalakultak, Európában elsők között Aradon 1835-ben hoztak létre szervezetet. 1870-ben gróf Széchenyi Ödön vezetésével kezdte meg működését a soproni és pesti tűzoltóegylet, és hivatalosan megalakult a Magyar Országos Tűzoltó Szövetség. Ezt követően gombamód jöttek létre a tűzoltóegyletek Magyarország területén, és ezzel párhuzamosan Erdélyben is. „Kevés írásos adat maradt fenn a nyárádszeredai önkéntes egylet megalakulásáról, idős emberek történeteiből próbáljuk rekonstruálni a kezdeteket.
– idézte fel a kezdeteket Kacsó István. Elmondta, 2016-ban a települést is érintő árvíz mutatott rá arra, hogy szükség lenne újból létrehozni az tűzoltóegyletet, ezt követően kaptak ajándékba az Egyesült Királyságból egy MAN-típusú tűzoltófecskendőt, és elkezdtek tagokat toborozni.
Rendhagyó locsolás húsvéthétfőn a nyárádmenti kisvárosban
Fotó: Nyárádszeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület / Facebook
Rámutatott, egyesületük feladata nemcsak a régi tűzoltóhagyományok felelevenítése, hanem próbálnak aktívan részt venni a nyárádmenti település közösségének életében is. Elmondta, rendszerint jelen vannak a település különböző rendezvényein, ezenkívül a koronavírus-járvány óta minden évben húsvéthétfőn végigjárják a kisváros utcáit, és tűzoltófecskendővel meglocsolják a lányokat, asszonyokat. A téli időszakban, ha az időjárás is kedvező, a Nyárád egyik holtágán korcsolyázót alakítanak ki, de népszerű a gyereknap alkalmából szervezett habpartijuk is. Karácsony közeledtével élelmiszercsomagokat állítanak össze a rászorulóknak, és településen élő gyerekeket is rendszerint megajándékozzák. Ezenkívül minden évben megszervezik a tűzoltóbált, amelynek keretében adományokat gyűjtenek. „A tavalyhoz hasonlóan idén is tűzoltószertár építésére szeretnénk pénzt gyűjteni, ugyanis a régit lebontották, így nincs ahol tárolnunk a bevetéseknél használt esetkocsikat. Az önkormányzattól kaptunk egy régi épületet, amit fel szeretnénk újítani, és nemcsak garázsként használnánk, hanem kialakítanánk itt egy klubot is, ahol mind a felnőtt, mind az ifjúsági csapatunk találkozhat” – ecsetelte terveiket a nyárádszeredai egyesület elnöke.
Gyereknap alkalmából a helyi önkéntes tűoltók habpartit szerveznek a kicsiknek a nyárádmenti kisvárosban
Fotó: Nyárádszeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület / Facebook
Elmondta, nagy hangsúlyt fektetnek az utánpótlás-nevelésre, így ifjúsági alakulatot is létrehoztak, a fiatalok számára táborokat szerveznek, és tűzoltóversenyeken is részt vesznek. Az ifjúsági csapat tagjai, miután betöltötték a 18. életévüket, tanfolyamokon vesznek részt, és akik komolyan érdeklődnek a tűzoltópálya iránt, önkéntesként 24 órás szolgálatot is teljesíthetnek a hivatásos tűzoltóságnál. „Egyeseket már egész kis korban megfertőz ez a hivatás. Többen vannak Nyárádszeredában, akiknél több generációra visszatekintő, családi hagyomány, hogy csatlakozzanak az önkéntes tűzoltóalakulathoz” – fejtette ki Kacsó István. Hozzátette, változó az egyesület tagjainak száma, rendszerint nagyon sokan jelentkeznek, de vannak, akik egy-két éven után különböző okokból kilépnek az egyesületből.
Parancsnokként mindig hangsúlyozom, nem az a fontos, hogy felvegyük a díszegyenruhát, elmondjuk, hogy részt veszünk bevetéseken, hanem a tanulás, a felkészítőkön való részvétel, a munkához való hozzáállás a mérvadó. Ennél a hivatásnál nem a fizikum, a jó erőnlét, hanem a hozzáállás, a tényleges segítségnyújtás szándéka a legfontosabb” – részletezte Kacsó István.
Fotó: Nyárádszeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület / Facebook
A parancsnok kitért arra is, hogy a tűzoltók munkájában rendkívül fontos szerepe van a felkészítőknek, amelyen különböző katasztrófahelyzetekre készítik fel a csapatot, ezenkívül új tűzoltási technikákkal, a bevetések során alkalmazható kommunikációs eszközök használatával is megismerkednek. Elmondta, a felkészítők elméleti és gyakorlati részből állnak, előbbihez rendszerint Magyarországról hívnak előadókat, ugyanis a nyelvi gondok miatt mindenki számára egyszerűbb, ha magyarul zajlanak a foglalkozások.
így ezekben az esetekben alkalmazható, új oltási techikákkal is ismerkedtek. „A gyakorlati résznél a mindennapi munka során előforduló esetet kell megoldaniuk a felkészítők résztvevőinek. Kivonulnak a tűzoltókocsikkal, és lépésről lépésre végighaladnak a mentési folyamaton. A felkészítőt tartó szakemberek megfigyelik, hogy a csapat hogyan végzi a felderítést, milyen tűzoltási vonalakat alakít ki, miként akadályozza meg a tűz terjedését, hogyan dolgozik együtt más alakulatokkal, és hogyan használja a kommunikációs eszközöket, majd jelzik, hol lehetett volna optimálisabb megoldást találni” – részletezte Kacsó István. Hozzátette, a bevetések a felkészítőkön látottaknál sokkal összetettebbek, mert minden eset különbözik, így más-más stratégiát és technikát igényel. Felkészítik továbbá a csapatot más katasztrófahelyzetekre is, ugyanis a tűzoltás mellett árvizek, vihar utáni kárelhárítás, földrengés vagy eltűnt személyek felkeresése esetén is riasztják az önkéntes tűzoltóságot.
A nyárádszeredai tűzoltók rendszeresen kapnak riasztást tarlótüzekhez is
Fotó: Nyárádszeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület / Facebook
A nyárádszeredai parancsnok arról is beszélt, hogy fontosnak tartják pszichésen is felkészíteni az alakulat tagjait a munkára, ugyanis számos esetben halálos áldozatai is vannak a katasztrófának, és a tűzoltóknak meg kell tanulniuk feldolgozni a látottakat. „A munkavégzéshez elengedhetetlen a csapatösszetartás, az egymásba vetett bizalom. Tűzesetkor ketten állnak a vízsugárcsőnél, és természetes, ha az egyik bajba kerül, a másik ugrik utána.
– hangsúlyozta Kacsó István.
Elmondta már 10–11 éves kortól foglalkoznak a fiatalokkal, megtanítják a tűzoltószerszámok használatára, és 16 éves kortól szülői beleegyezéssel részt vehetnek bevetéseken is. „Legtöbbször a háttérmunkában segítenek, vizestömlőket hoznak, vagy az élvonalban szolgálatot teljesítő tűzoltók számára készítik elő az eszközöket. A törvény nem írja elő, hogy hány éves korig vehet részt valaki önkéntesként a tűzoltásban, ahogy azt sem, hogy csak férfiak lehetnek tűzoltók. A nyárádszeredai alakulatnál van például 67 éves tag is, akinek családja generációk óta tűzoltóként szolgálta a közösséget, fiai ma is aktív tagok. Ugyanúgy ahogy a nagyon fiatal korosztály esetében, az időseknél is odafigyelünk, hogy az életkort és fizikai erőnlétet figyelembe véve adjunk feladatokat” – mutatott rá Kacsó István.
Fotó: Nyárádszeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület / Facebook
Arra a kérdésünkre, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie a tűzoltóknak, elmondta, a klímaváltozás miatt sokkal gyakoribbak az erdő- és tarlótüzek, árvizek, hirtelen viharok, de az elektromos autók, napelemes épületek is újfajta tűzoltási technikákat igényelnek, és munkájuk során előfordulhat, hogy olyan helyzettel állnak szembe, ami új ismereteket, eljárásokat követel. Ezenkívül a tűzoltást a legtöbben munkahely mellett végzik, és megterhelő az is, hogy folyamatosan készenlétben kell állniuk, bármikor jöhet a riasztás. Elmondta, alakulatuk nemcsak Nyárádszeredában teljesít szolgálatot, hanem vészhelyzet esetén más települések egységeihez is csatlakoznak, ha szükség van segítségre. „A nehézségeket feledteti azonban az az érzés, amikor sikerül ember- vagy állatéletet, anyagi javakat menteni.
– mutatott rá a nyárádszeredai tűzoltóparancsnok.
Fotó: Nyárádszeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület / Facebook
Arról is beszélt, hogy a tűzesetek leggyakoribb oka a gondatlanság, a nyílt láng nem megfelelő használata. „A megelőzésre kellene nagyobb hangsúlyt fektetni, fontos lenne tudatosítani az emberekben, hogy vegyék komolyan azokat a tényezőket, amelyek tüzet okozhatnak, a villanyhálózat időszakos ellenőrzése elengedhetetlen, ahogy a fatüzelésű kályhák esetében a kémények tisztítása is” – hívta fel a figyelmet a tűzoltóparancsnok. Aláhúzta egyőttal:
konyhai balesetek esetén nem szabad vizet használni a tűzoltáshoz, poroltóval kell megfékezni a lángokat,
viszont ha úgy látjuk, nagy a baj, mielőbb el kell hagyni a lakást, be kell csukni az ajtókat, hogy ne terjedjen tűz, és azonnal tárcsázni kell a 112-es segélyhívó számot.
Romániában továbbra is a tűz okozza a legtöbb kárt az otthonokban. A legmagasabb kártérítés, amelyet egy fakultatív biztosítási kötvény által védett, tűz által érintett lakás tulajdonosa kapott, meghaladta a 422 ezer eurót – derül ki egy elemzésből.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.
Többéves hagyományt követve idén is a szejkefürdői majális keretében nyitja meg kapuit a Hargita megyei településen található borvízmúzeum.
szóljon hozzá!