„Visszatértek” az első bölények Romániába

Elkezdte visszatelepíteni a hét végén a Kárpátokból több mint 200 éve eltűnt, és jelenleg csak bekerített tenyészetekben félszabadon nevelt bölényeket a WWF Románia és a Rewilding Europe egyesület: 17 példány érkezett a Krassó-Szörény megyei Szárkő-hegységbe Európa különböző állatkertjeiből és rezervátumaiból. 

Krónika

2014. május 19., 17:162014. május 19., 17:16

A környéken élők mindent megtesznek, hogy az állatok minél jobban alkalmazkodhassanak új környezetükhöz, a Krassó-Szörény megyei Örményes község turisztikai hasznot remél a bölények visszahonosításából.

Az első példány, amely elhagyta az állatokat szállító kamiont, óvatos volt, pár perc múlva azonban a többiek követték, hogy megtegyék az első lépéseket új otthonukban, a Szárkő-hegységben található egyik erdőben. „Ez az eddigi legnagyobb bölényszállítmány Európában\" – mondta el Csibi Magor, a WWF Románia elnöke.

A helyi közösség apraja-nagyja figyelemmel kísérte a megérkező bölényeket, amelyek egyelőre egy külön a számukra elkerített területen alkalmazkodnak új környezetükhöz, később majd szabadon bocsájtják őket. „Romániában szeretnénk visszahonosítani ezeket az állatokat, hiszen a Kárpátok megfelelőnek bizonyul arra, hogy az élőhelyükké válhasson\" – mondta Frans Schepers, a Rewilding Europe egyesület vezetője.

„Mostantól rajtunk múlik, hogy a bölények hogyan illeszkednek be új környezetükbe. Vigyáznunk kell rájuk. hiszen fontos láncszemét képezik a biodiverzitásnak\" – szögezte le Anne-Marie Jugănaru, a környezetvédelmi minisztérium államtitkára.

A hatóságok azt szeretnék, ha a Krassó-Szörény megyei hegyvidék turisztikai célponttá válna. A projekt kezdeményezői a nyáron további 10 bölényt szeretnének Romániába telepíteni, a hosszú távú cél pedig az, hogy 2025-ig legyen legkevesebb 500 szabadon élő bölény a Déli-Kárpátokban.

A Kárpátokból 1790-ben pusztult ki az addig szabadon élő bölénypopuláció. A bölények egykori honosságára utal az a tény is, hogy a történelmi Moldva fejedelemségnek bölényfej volt a címerén. Romániában jelenleg félszabad állapotban tenyésztenek bölényeket. Európában a romániai mellett Lettországban, Litvániában, Fehéroroszországban, Ukrajnában, Lengyelországban, Szlovákiában, Oroszországban és Németországban léteznek bölénypopulációk.

A világon jelenleg 5046 bölényt tartanak számon, de ezek közül csak 3403 él félszabad körülmények között. Ezeket az állatokat bekerített területen tartják, és télen etetik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 06., szerda

Római istenek és katonák „elevenednek meg” Mikházán

Egy közel kétezer éves világ kapui nyílnak meg a látogatók előtt augusztus 9-én a Maros megyei Mikházán. Az itt megrendezett eseményen az érdeklődők megismerhetik az egykor a környéken tartózkodó rómaiak mindennapjait, szokásait és hiedelmeit.

Római istenek és katonák „elevenednek meg” Mikházán
2025. augusztus 05., kedd

Nem a család, közösségi nyomás határozza meg a csángó gyerekek nyelvhasználatát egy friss tanulmány szerint

Az egyéni törekvéseknél sokkal nagyobb szerepet játszik a helyi közösség a moldvai csángók nyelvhasználatában, mint a Föld északi országaiban – állapítja meg egy friss, a Budapesti Corvinus Egyetem bevonásával készült finn–magyar kutatás.

Nem a család, közösségi nyomás határozza meg a csángó gyerekek nyelvhasználatát egy friss tanulmány szerint
2025. augusztus 05., kedd

Közel félmillió részvevőt várnak az Untoldra

A kolozsvári Untold Fesztivál idei kiadására naponta 100–110 ezer részvevőt várnak, ami a négy nap alatt közel félmillió vendéget jelent – számoltak be keddi sajtótájékoztatójukon a szervezők.

Közel félmillió részvevőt várnak az Untoldra
2025. augusztus 05., kedd

Latin-amerikai lüktetés, cigányzenei tűz: a világzene sokszínűségét mutatta meg a Méra Világzenei Csűrfesztivál idei kiadása

Mexikói cumbiától ausztrál módra játszott cigánymuzsikáig, balkáni ritmusoktól az autentikus magyar dallamokig számos zenei különlegességet, önfeledt szórakozást nyújtott a Méra Világzenei Csűrfesztivál idei kiadása.

Latin-amerikai lüktetés, cigányzenei tűz: a világzene sokszínűségét mutatta meg a Méra Világzenei Csűrfesztivál idei kiadása
2025. augusztus 04., hétfő

Illegális zöldség-gyümölcs kereskedelemmel foglalkozó román állampolgárok buktak le Budapesten

Közös razziába kezdett a rendőrség és a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) az illegális zöldség-gyümölcs kereskedelem visszaszorítása érdekében.

Illegális zöldség-gyümölcs kereskedelemmel foglalkozó román állampolgárok buktak le Budapesten
2025. augusztus 04., hétfő

Hittel, élménnyel és barátságokkal gazdagodtak az ÉltetŐ ifjúsági tábor résztvevői

Egyszerre volt nyugodt és izgalmas, csendes és hangos a Kolozsvári Református Egyházmegye által először megszervezett ÉltetŐ nevű ifjúsági tábor Szabó László szerint. A rendezvény munkatársának, valamint egyik résztvevőjének beszámolóját alább közöljük.

Hittel, élménnyel és barátságokkal gazdagodtak az ÉltetŐ ifjúsági tábor résztvevői
2025. augusztus 02., szombat

Románia a leginkább macskaszerető ország Európában, Magyarország a kutyákért van oda

Románia az első helyen áll az Európai Unióban a macskatartás tekintetében, a háztartások szinte fele (48 százaléka) tart legalább egy macskát – derül ki egy 2023-as elemzésből.

Románia a leginkább macskaszerető ország Európában, Magyarország a kutyákért van oda
2025. augusztus 01., péntek

Ifjú tehetségek jelentkezését várják a Szilágyságban

Az RMDSZ Szilágy megyei szervezete első alkalommal hirdeti meg a Szilágysági Ifjú Tehetségek Gáláját.

Ifjú tehetségek jelentkezését várják a Szilágyságban
2025. augusztus 01., péntek

Vége lehet az Untold-korszaknak Kolozsváron? – Lenyűgöző látványvilágú, jubileumi kiadásra várják a fesztiválozókat

Miközben gőzerővel zajlanak az előkészületek Kolozsváron a térség legnagyobb elektronikus zenei fesztiváljára, a jubileumi Untold X-re, felrebbentek olyan hírek is, miszerint az idei lehet a gigabuli utolsó kiadása a kincses városban.

Vége lehet az Untold-korszaknak Kolozsváron? – Lenyűgöző látványvilágú, jubileumi kiadásra várják a fesztiválozókat
2025. július 31., csütörtök

A kutyának sem kell? Sokan érzik kínosnak az éttermi maradékok hazavitelét

Sokak számára ma már természetes, hogy ha nem tudja megenni az étteremben a kirendelt ételt, akkor becsomagoltatja, a legtöbb vendéglőben lehetőség is nyílik erre. Egy felmérés eredményei szerint viszont széles tömegek inkább ott hagyják a maradékot.

A kutyának sem kell? Sokan érzik kínosnak az éttermi maradékok hazavitelét