Fotó: A szerző felvétele
2010. február 08., 09:522010. február 08., 09:52
„Nem harap a kutya. Ma már kapott enni” – nyugtat meg Fogarassy Tibor, miután egy éber farkaskutya kíséretében tesszük meg az utat a kaputól a kolozsvári Sinaia utcabeli családi ház alagsorában berendezett síjavító műhelyig. Kolozsváron két műhelyben javítanak síléceket, Fogarassy Tibor műhelye az egyik.
És ha már a sízés rajongói látogatják a műhelyt, hát a mester használt felszereléssel is kereskedik. Külföldről is hozza a lecserélt léceket, de amit eladhatónak talál, a kliensektől is beveszi a bizományiba. Mint mondja, a kolozsvári síjavítás nagy öregjétől, Sajgó Márton bácsitól vette át a stafétát 2004-ben.
Azóta modern csiszológépeket hozott Németországból, és a sífelszerelésekkel kapcsolatos újdonságokkal is igyekszik tartani a lépést. Mint megjegyzi, ez nem is olyan könnyű, mert a piskóta (carving) sílécek elterjedésével minden megváltozott a sífelszerelések háza táján. A növekvő kereslet hatására a kínálat is megnőtt a sífelszerelésekből. Amikor azonban az ember bemegy az üzletbe, nem nagyon tudja, mi alapján választhatna. Hiába kér eligazítást az eladóktól, azok sem eléggé tájékozottak.
Azt általában mindenki tudja, hogy nem mindegy, milyen hosszú sílécet választ magának vagy a gyermekének. Hibázik például az a szülő, aki a gyerek nőttére vásárol sílécet. A túlságosan hosszú lécek nehezebben irányíthatók, ezért könnyen megtörténhet, a sikertelenség láttán elmegy a gyermek kedve a sízéstől. „Kicsi gyermekeknél olyan lécet tanácsos választani, mely nem haladja meg az áll magasságát. Ha már sízett egy-két évet, ha táborba járt, már lehet áll és orr közötti magasságig érő lécet választani. Ez a méret ajánlott a felnőtteknek is” – világosít fel a síjavító mester.
Jó tanácsok. Fogarassy szerint az áll és orr közti magasságig érő léc az ideális A szerző felvétele |
Elmondja, érdemes odafigyelni a síléc keménységére és karcsúságára is. A kezdőknek szánt lécek puhábbak, a haladóknak valók keményebbek, a versenylécek a legkeményebbek.
Vannak nagyon karcsú piskótalécek. Ezeknek az orra és a vége nagyon széles, a közepe pedig nagyon keskeny. A legtöbb lécen írja is, hogy milyen sugarú körívet rajzol ki a karcsúsága. A nagyon karcsú, felnőtteknek szánt lécek a hosszúság függvényében 9–12 méteres sugarú körívet írnak le, tehát kis helyen lehet velük kanyarodni, azaz a műlesiklásra alkalmasak. A nagyobb sugarú kanyarokhoz kevésbé karcsú léc a megfelelő. Minél nagyobb a léc sugara, annál kényelmesebb a kezdő sízőknek.
„Sokan már indulásból nagyon széles, karcsú piskótát választanak, mert az a divatos, és nem is tanulnak meg rendesen sízni” – meséli a szakember. Fogarassy Tibor a használt lécekre esküszik. „Sem a gyermekeknek, sem a kezdőknek nem ajánlom az új léceket. A gyerekeknek azért, mert hamar kinövik, a kezdőknek pedig azért, mert olcsóbb a használt léc – magyarázza tapasztalatait a síjavító mester. Megjegyzésünkre, hogy az áruházakban kínált lécek csak kevéssel drágábbak az általa kínált használt léceknél, elmondja, tapasztalata szerint a nagyáruházak kínálatát a sígyártók kimondottan a kelet-európaiaknak gyártják. „Ausztriában a legolcsóbb léc is 200-250 euró. Amit itt 600 lejért meg lehet vásárolni, az olyan is. Én kötéseket szerelek ezekre a lécekre, és látom a minőségkülönbséget – mondja a mester.
Ma már csak biztonsági kötéseket forgalmaznak. Ezek úgy vannak kialakítva, hogy ha eséskor a láb csavarodik, a sí lepattanjon. Ezáltal a síző elkerülheti a komolyabb sérülést. A kötések állíthatósági tartománya az orr-részen látható skála alapján állapítható meg. Úgy kell kötést választani, hogy a síző testsúlya a kötés szélső értékeinek a tízszerese között legyen. Egy 25 kilós gyermeknek például az a kötés megfelelő, amelyen 1-től 4,5-ig vannak a beosztások.
A felnőtteknek általában 10-ig vagy 12-ig terjedő értékskálájú kötést kell választani. A beállítást azonban tanácsos szakértőre bízni. Különben megeshetik, hogy egy túlsúlyos sízőnél nem szolgálja a biztonságot a túlságosan könnyen kioldó kötés, éppen ellenkezőleg, a síző esését okozhatja. A túlságosan keményre állított kötéssel pedig azt kockáztatja a síző, hogy eséskor kicsavarja, eltöri a lábát.
Fogarassy Tibor a bakancsot tartja a sífelszerelés legfontosabb részének. Mint mondja, maga is megtapasztalta, a kényelmetlen bakancs mennyire megkeserítheti a síző életét. Bakancsból is van egycsatos, és négy vagy ötcsatos egyaránt. Az egycsatos bakancsokat inkább a kezdőknek, a több csatosokat pedig inkább a haladóknak gyártják, de mára már az a trend, hogy a kezdőknek is sokcsatos, de puhább bakancsot kínálnak. Azt egyik bakancsnak sem szabad engednie, hogy a lábszár hátrafelé vagy oldalra hajoljon, a puhább bakancsok előfelé engednek több mozgást. A bakancsok keménységét a fexindexmutató jelzi. Férfiaknak legkevesebb a 40-es fexindexű bakancs ajánlott, 100-as index fölötti bakancsot csak nagyon jó sízők vásároljanak.
A botok hosszúsága általában az ember magasságának a kétharmada kell hogy legyen. De úgy is meg lehet mérni a megfelelő hosszat, hogy ha valaki a felkarját a testéhez szorítja, az alkarját derékszögben előre tartja, ebben a pozícióban kell tudnia megmarkolni a földre tett bot markolatát. Fogarassy szerint ha valaki nem talál megfelelő méretű botot, ajánlatos inkább hoszszabbat vennie, mint rövidebbet. A síjavító a sisakot is fontos tartozéknak tartja. Mindenkit arra biztat, ne spórolja ezt el a felszerelésből.
A sízők testi épségére ugyanis mind a kezdők, mind a felelőtlen sízők komoly kockázatot jelentenek. Ausztriában csak a gyermekeknek kötelező a sisak viselése a sípályákon, de az a felnőtteknek is olyan fontos lehet, mint a biztonsági öv az autóban. Ha az ember nem unja meg a felszerelését, az akár 20-30 évig is használható.
„Vannak öreg sízők, akik ma is a 30 évvel ezelőtti léceikkel síznek. Megszokták, és jól érzik vele magukat. Ajánlatos azonban a síléceket legalább évente egyszer megfenetni, a talpukat megjavíttatni. A síjavító elmondta, nem bánja, hogy ezt a mesterséget választotta. Ennek csak egy hátrányát látja: télen a műhelyben is tart a csúcsszezon. Noha nagyon szeret sízni, általában csak februártól április végéig jut ki a sípályákra.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.