A bennünk élő ezerarcú nő: Jánosi Ágnes ruhatervező archetípusokról, szertartásokról és a hajdani fonók hangulatáról

A bennünk élő ezerarcú nő: Jánosi Ágnes ruhatervező archetípusokról, szertartásokról és a hajdani fonók hangulatáról

„Holló asszony” az intelligencia és bölcsesség, „Csont asszony” az ösztöni természet archetípusa

Fotó: Albert Attila

Egy nő életében minden életszakasznak megvan a maga kihívása, jellegzetes minősége, amelyhez más és más tulajdonságok társulnak. Új kollekciója kapcsán Jánosi Ágnes sepsiszentgyörgyi ruhatervezővel „jártuk körül” a női archetípusokat és a beavatási rítusok fontosságát. 

Oláh Eszter

2021. december 01., 07:572021. december 01., 07:57

2021. december 02., 09:272021. december 02., 09:27

Jánosi Ágnes sepsiszentgyörgyi ruhatervező legújabb kollekciójának témáját Clarissa Pinkola Estés amerikai írónő Farkasokkal futó asszonyok című könyve ihlette. A szerző olyan természetközeli őslakos népek meséit gyűjtötte össze, amelyek a nőiesség megnyilvánulási formáiról és az ebben lakozó erőről szólnak.

Ezekben a mesékben a furcsábbnál furcsább megjelenésű női archetípusok tulajdonképpen a szájról szájra terjedő, több ezer éves hagyomány és a természettel összhangban élő, mindenkori ember megtestesítői, olyan minőségeket idézve meg, amelyek valamennyi kultúrában – így a miénkben is – fellelhetőek.

Vagy legalábbis voltak. Civilizált, városi környezetben élve ugyanis egyre inkább eltávolodunk nagyanyáink tudásától és az egyes életszakaszokkal járó, egykor elengedhetetlennek számító szertartásoktól, amelyek beavatásszerűen készítették fel a nőket a bekövetkező változásokra. A ruhatervező szerint alapvető szükségletünk, hogy értsük környezetünk működését, amellyel ha nem vagyunk összhangban, nem érthetjük meg a bennünk zajló lélektani folyamatokat sem.

A női és a férfi princípium különböző megnyilvánulási formáival már az ókori görögök is foglalkoztak, a köztudatba azonban Carl Gustav Jung pszichológus neve által került be, aki nyolc női, illetve négy férfi archetípust különböztetett meg. Mindegyik karakter más-más tulajdonságokkal bír és szorosan összefügg az adott életszakaszra jellemző kihívásokkal.

A női archetípusok ruhákban való megjelenítésére tett kísérletet Jánosi Ágnes is, megkeresve az adott típushoz leginkább illő színeket és formákat, valamint növényeket és természetes anyagokat.   

Megkeresésünkre elmondta, hogy az emberre tudat alatt minden látványelem hat, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy mit hordunk magunkon, milyen jelképet viselünk. Bármilyen öltözködésről is legyen szó, azzal közvetítünk magunkról valamit a környezetünknek. Kiváló kommunikációs eszköz, hiszen a megjelenésünk alapján bárki leolvashatja egyes személyiségjegyeinket. Hozzátette, az is sokat számít, hogyan hordjuk az darabot: egy laza öltözetben is lehet elegánsnak lenni, illetve bizonyára sokak számára ismerős, milyen ünnepélyes ruhában feszengeni – mondta.

Galéria

Az erő és a gyógyítás jelképei elevenednek meg a „Szarvasanya” és a „Gyógyító papnő” archetípusában

Fotó: Albert Attila

Barangolás az archetípusok világában

Jánosi Ágnes a női princípium aspektusai köré szerveződő kollekciójából hatot lapunkkal is ismertetett. Ezeket az archetípusokat a természetben is megtalálható erők egyetemes szimbólumával állította párhuzamba, feltárva a közöttük levő, mélyen húzódó összefüggéseket. Elsőként a vadabb, erőteljesebb, amazon típusú „Szarvasanyát” mutatta be, amely kapcsán elmondta, hogy a szarvasünő a bronzkorban a női minőség szimbóluma volt, ezért szín- és formavilágban is egy erőteljesebb megjelenítésre törekedett.

Ezt követően a „Gyógyító papnővel” ismerkedhettünk meg, aki zöld színbe és zuzmókba öltöztetve az egykori füvesasszonyokat idézi, akik ismerői voltak a természetben található növények gyógyhatásainak. A „Menyasszony” archetípusa talán mindenki számára ismerős lehet, hiszen ez jelöli a fehér színnel gyakran asszociált tisztaságot, az ártatlanságot, ugyanakkor hozzá tartozik a titokzatosság tulajdonsága is. A ruhához társuló virágkoszorú pedig a termékenység szimbólumaként van jelen. A „Sarlós Boldogasszony” egy érettebb női kornak a minőségét jeleníti meg, amelyhez a népi hagyományból ismert bőség, gazdagság és az aratás szimbóluma is köthető. A betakarítási időszakkal is összefüggésbe hozható archetípus színe ezért a sárgás, az aranyló és a krémszín. 

Ezt követően, az intelligencia és a tudás vizére evezve, a tervező, „Holló asszony” névre keresztelt archetípust mutatta be, amely a görög mitológiai megfelelője Athéné istennő.

Idézet
A cél, hogy amint valaki felveszi a ruhát, megérezzen valamit abból a minőségből, amelyet igyekeztem megjeleníteni.

A holló a tudás, a bölcsesség jelképe, a néphagyomány szerint a fekete holló a sötétből a fény felé vezet ott, ahol megjelenik. A mélység és magasság, élet és halál közt otthonosan mozgó nő archetípusa ez” – ismertette.

Utolsóként az ún. „Csont asszonyt” írta körül, aki az erő és az elpusztíthatatlan ösztöni természet megtestesítője. Mint mondta, az ösztönös természet jelképeként ez a legmélyebben gyökerező archetípus. Véleménye szerint a kultúrának és a civilizációnak való megfelelés éppen az ösztönrészt nem engedi felszínre törni, holott óriási erő jár vele, amely minden nőben valahol mélyen szunnyad.

Tapasztalata szerint az archetípusokról 35-40 éves korban kezdenek gondolkodni a nők, azonban úgy gondolja,

ha a lányok már egészen fiatalon találkoznának a témával, lenne rá esély, hogy olyan belső, önismereti folyamatok indítson el, amely visszatartaná őket a fogyasztói társadalom által diktált hatások és esztétikai ideálok menti sodródástól.

Galéria

A „Sarlós Boldogasszony” és a „Menyasszony” a bőséget és a termékenységet szimbolizálják

Fotó: Albert Attila

Kézimunka és önismeret: visszahozni a hajdani fonók hangulatát  

Az elkészült kollekció csak egy ízelítő abból, amit Jánosi Ágnes a későbbiekben szeretne megvalósítani. A szabás-varrás tanfolyam mellett egy női kört is tervez elindítani a közeljövőben Sepsiszentgyörgyön és környékén, ahol az érdeklődők a kijelölt tematikák kapcsán ülhetnek össze beszélgetni és közösen alkotni.

Idézet
Azt érzem, hogy valami nagyon hiányzik. Régebb, a családtagok eleve közelebb éltek egymáshoz, így a boldoguláshoz szükséges tudást sikerült a fiatalabb generációnak is átadni, ezen felül pedig a beavató szertartások is életük szerves részét képezte. Ezt szeretném visszahozni”

– világított rá a tervező. Szeretné, ha a hajdani fonók mintájára a tematikus önismereti körökön a résztvevőknek lehetőségük nyílna különböző kreatív alkotófolyamatokban is részt venni, hiszen a kézimunka fölött nem csak a hétköznapok ügyes-bajos dolgait, de a mélyebb tartalmakat is kiválóan meg lehet osztani.

Kiemelte, hogy az egymásra, a szertartásainkra és a magunkra való figyelés gondolatán túl mennyire fontos, hogy az emberek visszataláljanak olyan eszközökhöz, mint az agyagozás, a ruhaszabás, a meseolvasás, de akár az éneklés vagy a tánc is, ezek ugyanis dopamint szabadítanak fel, hozzájárulva a természetes jólléthez. „Valahogyan vissza kell hozni a kézműves kultúrát, mert azt látom, hogy azok az alkotói tevékenységek, amelytől felszabadulunk, háttérbe vannak szorítva” – egészítette ki.

Mint mondta, a lányok első havi vérzéséhez napjainkban, sok esetben szégyen társul, holott ez a nővé érés egyik legfontosabb mozzanata, amely a termékeny életszakaszba való beavatás is egyben. Azt is hozzátette, hogy régen a kézimunka köré szerveződő női körök valóban támogató közösségként működtek, kevésbé volt jelen az egymás közti rivalizálás. Inkább egyfajta természetes hierarchia létezett, amelyben az idősebb, tapasztaltabb asszonyok a fiatal lányok útját egyengették, átadva tudásuk legjavát.  

Idézet
Úgy gondolom, hogy egyfajta hidat kellene kapcsolni az utánunk jövő generációkhoz, ezért is foglalkozom mélyrehatóbban a jelképekkel.

Azt látom, hogy egyre inkább kezdjük elveszíteni ezeknek az információtartalmát: a szimbólumok soha nem egyszerű díszítőelemek, komoly jelentés van mögöttük, amelyet a természeti népek mindmáig ismernek” – tette hozzá.

korábban írtuk

A kulturális örökség jelképtára köszön vissza Jánosi Ágnes egyedi tervezésű ruháin
A kulturális örökség jelképtára köszön vissza Jánosi Ágnes egyedi tervezésű ruháin

Egyedi tervezésű és kivitelezésű ruhákkal találkozhattak az érdeklődők a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskola keretében szervezett szabás-varrás tanfolyam kiállításán, amelynek megálmodója, Jánosi Ágnes ruhatervező.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Határon túli diákok is népszerűsíthetik természeti értékeiket a nyíregyházi honismereti akadémián

Határon túli diákok jelentkezését is várják a magyarországi Honismereti Szövetség Látható csodák című, 7–12. osztályosok számára meghirdetett pályázatára.

Határon túli diákok is népszerűsíthetik természeti értékeiket a nyíregyházi honismereti akadémián
2024. április 08., hétfő

Erdélyi település a legélhetőbbnek tartott városok topjában, egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek listáján

Erdélyi város is felkerült a lakosai által élhetőnek tartott európai városok listájára, miközben egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek topjában kapott helyett.

Erdélyi település a legélhetőbbnek tartott városok topjában, egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek listáján
2024. április 07., vasárnap

Videósorozattal helyezik történelmi kontextusba a Kibic online kvíz tanulságait

Magyarázó videósorozat készült az Erdély tematikájú, Kibic elnevezésű online tesztből. A kvíz tizennégy részes sorozatának első két epizódja már elérhető az ötletgazda Ferkó Zoltán YouTube-csatornáján.

Videósorozattal helyezik történelmi kontextusba a Kibic online kvíz tanulságait
2024. április 06., szombat

Megjelöli májustól a mesterséges intelligencia által előállított tartalmakat a közösségi portálokon a Meta

A Meta amerikai internetes óriásvállalat májustól megjelöli a közösségi portálokon a mesterséges intelligencia (MI) által előállított hangokat, képeket és videókat – derül ki egy friss blogbejegyzésből.

Megjelöli májustól a mesterséges intelligencia által előállított tartalmakat a közösségi portálokon a Meta
2024. április 06., szombat

Hétvégétől az erdélyi mozik műsorán az új Bogyó és Babóca animációs film – M. Tóth Géza rendezővel beszélgettünk

A hagyományokat követve a Bogyó és Babóca 6. – Csengettyűk című mozifilmben is tizenhárom mesét láthatnak a gyerekek, akiket újdonságokkal is meglepnek a KEDD Animációs Stúdió által forgalmazott alkotásban.

Hétvégétől az erdélyi mozik műsorán az új Bogyó és Babóca animációs film – M. Tóth Géza rendezővel beszélgettünk
2024. április 05., péntek

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat

Útjára indítja a Szatmári tavasz elnevezésű, koncerteket felsorakoztató rendezvénysorozatot a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, amely ezzel a programmal felpezsdítené a felújított és nemrég átadott történelmi városközpont életét.

 

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat
2024. április 04., csütörtök

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Teqball-asztalt adott át a NATO részére az észak-atlanti szövetség alapításának 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Brüsszelben.

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak
2024. április 04., csütörtök

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket

Velencében április 25-től bevezetik egyelőre kísérleti jelleggel és 29 különböző napon a napi 5 eurós belépőjegyet. Ennek részleteiről Luigi Brugnaro polgármester számolt be csütörtöki római sajtótájékoztatóján.

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket
2024. április 04., csütörtök

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban

Az emberek elkezdték összetörni a csokoládé nyuszikat, abban a reményben, hogy pénzt találnak bennük, miután hamis információk terjedtek el az interneten. A gyártók és a kiskereskedők kénytelenek arról kommunikálni, hogy az édességek belseje üres.

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban
2024. április 01., hétfő

Röpködő színkavalkád és ismeretterjesztés a becsületkasszával működő korondi madárkertben

Nemcsak élményt, hanem ismeretterjesztést is kínál a korondi madárkert, ahol közel 40 faj található a különféle páváktól a vízimadarakon át a fácánokig és papagájokig. Szász Emilt, a Hargita megyei létesítmény ötletgazdáját kérdeztük a madárkertről.

Röpködő színkavalkád és ismeretterjesztés a becsületkasszával működő korondi madárkertben