Sakk-matt: arccal a halálnak

Sakk-matt: arccal a halálnak
Ingmar Bergman (1918–2007) Amikor utolért Ingmar Bergman halálhíre, arra gondoltam (mint annyian mások): eltávozott örökké vitatott Teremtőjéhez a világ filmművészetének legnagyobb öregje. És még az is eszembe jutott, némi elfogultsággal a svéd mester iránt: igaz, a másik nagy öreg, Michelangelo Antonioni még él, s bár ő sincs túl jó bőrben, néhány évvel ezelőtt még filmet rendezett. Aznap este Antonioni is elhunyt.

Gazda Árpád

2007. augusztus 03., 00:002007. augusztus 03., 00:00

Felvilágosult ember legyen a talpán, aki ebben nem gyanít valamiféle sorsszerűséget, szimbolikus egybeesést. Mindenesetre vitathatatlan: a modern filmművészet két óriása távozott, s nemcsak földi porhüvelyük költözött el, de vitték magukkal mindazt, amit a mozi világa számára jelentettek.

Bergman afféle magányos mérföldkő a film történetében, olyan alkotó, aki – divatos kifejezéssel – paradigmát teremtett, de akit ebben a filmes paradigmában sem utolérni, sem követni igazándiból nem tudott senki. Nem hozott létre iskolát: ő maga volt az iskola. Persze a mindig kategorizáló filmtörténészi szándék találhat mellé társakat. A mozi nagy moralistáit: Bressont és Tarkovszkijt. És természetesen örök cimboráját, akivel tervezett közös filmüket már csak a túli álomgyárban készíthetik el: az édes élet szerelmesét, Fellinit.

A közhelyek és közhelyszerű információk persze óhatatlanul előtolakodnak. Hogy ő volt a modern szerzői film egyik atyja. Hogy az ő keze alól került ki Liv Ullmann, Max von Sydow, Ingrid Thulin és mások. Hogy az a Sven Nykvist volt az állandó operatőre, aki tavaly maga is távozott az örök vadászmezőkre. Hogy olyan remekműveket alkotott, mint A hetedik pecsét, az istenkereső Trilógia (Tükör által homályosan, Úrvacsora, A csend), a Suttogások és sikolyok vagy a Persona. Hogy a „lelki élveboncolás” nagymestere volt, akinél jobban talán senki nem aknázta ki az emberi arcban – a nagyközeliben – rejlő lehetőségeket. Hogy az emberi lét nagy kérdései foglalkoztatták, filmjeinek jelentős részében tetten érhető az egzisztencialista filozófia hatása, s ha tovább cifrázzuk a dolgot: az volt ő filmművészetnek, mint Kafka az irodalomnak és Kierkegaard a filozófiának.

És ez így mind rendben is volna – s a nagy igazságok dacára mégsem ezért érdemes most beszélni róla. Színről színre című filmje forgatókönyvéhez írt “előszavában” olvashatjuk: „Kedves munkatársaim! Most olyan filmet fogunk csinálni, amely bizonyos tekintetben egy sikertelen öngyilkossági kísérlet története. Valójában (már-már azt írtam, »mint rendesen«!) az Életről, a Szeretetről és a Halálról fog szólni. Az a lényege, hogy ennél tulajdonképpen semmi sem fontosabb. Ez az, amivel foglalkozni kell. Amire gondolni kell. Amiért aggódni kell. Aminek örülni kell.” Nos, ez Bergman. Az a művész, aki még csupa nagybetűvel merte leírni azt, hogy Élet, Halál vagy Isten – és „nagybetűvel” vitte vászonra is. A modernitás emberének morális-egzisztenciális problémáit – ember és ember, ember és Isten közti viszony zsákutcái, a magunkra maradottság iszonya, a halállal való szembenézés – a maguk tézisszerű lecsupaszítottságában szemlélte, ritkán humorral, szinte mindig irónia nélkül. A Probléma érdekelte – nem az egyes ember, hanem „az” ember problémája. És ebben sosem kötött kompromisszumot. Kis – nagy? – túlzással megkockáztathatjuk: nem a Film érdekelte elsősorban, hanem az Élet; az, hogy mi közvetíthető belőle a film eszközeivel. (Vagy az irodaloméval: érdemes fellapozni döbbenetesen őszinte, önmarcangoló Laterna magica című memoárját.)

Halálával ez a fajta filmes gondolkodás – amelynek legnagyobb, s bizonyára utolsó képviselője volt – szállt sírba. A dolgok néven nevezésének és komolyan vételének könyörtelensége, a homo eticus vívódásából születő (film)művészet – egy olyan korban, amely egyre kevésbé díjazza a Nagy Problémák felvetésének morális szigorúságát. Ezért fontos felidézni, hogy mit jelentett – nemcsak a művészete, de majdnem-társtalan művészi attitűdje is.

Másként sosem érthető meg, mi volt annak a bizonyos, véresen komoly sakkjátszmának a tétje Antonius Blok lovag és a Halál között. S hogy mi is történik A hetedik pecsét végén, amikor...

„LOVAG Sötétségünkből feléd kiáltunk, Uram, könyörülj rajtunk. Mert gyengék vagyunk, félünk, és nem tudunk semmit...

JÖNS (dühösen) A sötétben, ahol állításod szerint élünk, és csakugyan ott élünk.... ebben a te sötétségedben nem találsz senkit, aki meghallgatná a panaszaidat, és akit megindítanának a szenvedéseid. Szárítsd fel a könnyeidet, és szemléld magad a közönyöd tükrében...

LOVAG Istenem, te, aki vagy valahol, akinek lenned kell valahol, könyörülj rajtunk!

JÖNS Tudnám, milyen növényt adjak neked, hogy megtisztulj a túlvilági nyavalyáidtól. De úgy látszik, már késő. Hanem azért érezd legalább az utolsó pillanatig, micsoda diadal, hogy forgathatod a szemedet, és mozgathatod a lábujjadat.

KARIN Hallgass, hallgass.

JÖNS Hallgatok majd, de tiltakozva.

LEÁNY (térdre hullva) Elvégeztetett.”

Papp Attila Zsolt

 

Michelangelo Antonioni (1912–2007)

Néhány órára Bergman halála után jött a következő hír: az európai film másik nagy öregje, Michelangelo Antonioni is meghalt. Ilyenkor persze elkerülhetetlen valamiféle mintát vagy egybeeséseket keresgélni, de az egybeesések tényleg léteztek: nemcsak a halálukban, hanem az életükben is.

Nagyjából egyszerre lettek (Fellinivel és a kicsit később érkező Godard-ral) az európai film modern(ista) virágzásának az ünnepelt képviselői. Ma már elképzelhetetlennek tűnik, hogy az ötvenes-hatvanas években, amikor Hollywood a mccarthyzmus és belviszályok miatt a mélyponton volt, Amerikában az emberek európai (művész)filmeket néztek, pedig így volt. Az a korszak viszont visszavonhatatlanul letűnt, Antonioni már a hetvenes években temetni kezdte a klasszikus filmtechnikát a videó javára.

Egy másik párhuzamot a gyakran szerepeltetett múzsa és szerető személye adja. Aki Bergmannak Liv Ullmann volt, az Antonioninak Monica Vitti: öt filmet készített a színésznővel, az „erotikus angst nonpluszultrájával”. Az eltévedt, spleenes szépség így fontos jellemzője lett a mester filmjeinek, mint a világban helyét nem lelő modern ember apoteózisa.

Bergmant és Antonionit furcsa módon köti össze Tarkovszkij, nemcsak ami az elidegenedést és a posztmodern ember átalakuló istenképét illeti: utolsó előtti filmjét Antonioni forgatókönyvírójával készítette Olaszországban, utolsó filmjét pedig Bergman operatőrével Svédországban.

Talán Antonioni tudta megragadni először igazán a nagyvárosi, világháború utáni ember tragikus elidegenedésének érzését. A szorongást, az elszigeteltséget – de a Bergmanra jellemző teologizáló háttér nélkül. Életműve viszont a mai napig is talány: egyeseknek (Bergman számára is) egy-két film kivételével maga a tömény unalom, mások számára (Jancsó Miklós) pedig kimeríthetetlen inspirációforrás. Már 1960-ban, a befutást jelentő A kaland (L’avventura) cannes-i vetítésekor megosztotta a közönséget, akiknek egy része kifütyölte a filmet, a másik pedig további vetítéseket követelt.

Antonioninak ritka ajándék adatott meg: matuzsálemi kort megérvén, végignézhette saját, filmművészetre gyakorolt hatását (Wenderstől kezdve Roegen és Scorsesén keresztül egészen napjaink Wong Kar Wai-áig és Soderberghjéig – akikkel három éve még közös novellafilmet is készített). 1985-ös agyvérzése azonban hallgatásra ítélte, amit csak ritkán tudott megtörni – az említett „tanítványai” segítségével.

A ma emberének, ha jelent valamit az Antonioni név, akkor az a Nagyítás. Ironikus módon talán ez a mester utolsó jelentős alkotása (és egyben az első angol nyelvű filmje). A sznob artfilmes közönség azonnal a keblére ölelte a filmet, de nemcsak ők: művészfilmhez szokatlan módon sikeres lett világszerte. Azonban ez az európai film nagy „világuralmának” végét is jelentette. Éppen az Antonioni-, Bergman-, Fellini-féle érzékenységből ihletődve Hollywood nagyobb sebességbe kapcsolt, amit többé-kevésbé azóta is tart (a sebességet, nem az érzékenységet): a különböző vezércikkek, nekrológok, laikus vagy mélyreásóbb búcsúztatók, hírügynökségi összefoglalók a „modernista film haláláról” beszélnek e kettős haláleset kapcsán. Holott az már rég meghalt. A hatvanas évek vége felé.

Egy másik, gyakran elpuffogtatott frázis a „jelentősége felmérhetetlen” kijelentés. Ugyan már! Kérdezzük meg bármelyik öntudatosabb filmrendezőt, Tarantinótól a szintén öregedő Mike Nicholsig, ki ihlette arra, hogy kihagyásosan, befejezetlenül meséljen minimalista történeteket? Vagy kérdezzük meg napjaink feminista rendezőit: kinél látták először, hogy egész életművön keresztül következetesen női főszereplőket vonultat fel? És, ironikus módon, ki lehellt új életet az angol filmbe, felturbózva a „swinging London” életérzést? Ki fordított mindennél több műgondot az egyes képek kompozíciójára (akár a képek közti összefüggést hanyagolva), hogy azok az építészet és a képzőművészet szabályai szerint épüljenek fel?

Kevesen tudják róla, hogy a dokumentumfilm-készítésbe is belekóstolt, sőt első alkotása a Pó szegény népéről készített rövidfilm volt. Később magára vonta a kínai hatalom haragját egy Kínáról szóló, erőltetetten semleges, mégis kíméletlen dokumentumfilmmel.

Két, egyrészt nagyon hasonló, másrészt hihetetlenül különböző alkotó távozott. Csak az életrajzíróiknak jó ez: a filmtörténet egy olyan fejezetét ülhetnek le megírni, amelynek hétfőn íródott meg az utolsó, nyúlfarknyi bekezdése.

Jakab-Benke Nándor

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban