Harmincnégy orosz érem a göteborgi Európa-bajnokságon
Zsivoczky Attila révén a magyarok egy ezüstérmet, a románok pedig Nicoleta Grasu és Marian Oprea által két bronzot nyertek a 19. atlétikai Európa-bajnokságon. A legeredményesebb küldöttségnek az orosz bizonyult 34 éremmel.
2006. augusztus 14., 00:002006. augusztus 14., 00:00
Atlétika Magyar szempontból mindenképpen „éremgyanús” napot ígért a péntek a göteborgi kontinensbajnokságon, hiszen a dekatlon befejezésén túl a férfi kalapácsvetés döntője is az Eb ötödik versenynapjának esti műsorán szerepelt a szám egyik főszereplőjének remélt Pars Krisztiánnal. Mivel azonban a tízpróbázó Zsivoczky Attila megkezdte a felzárkózást, a várakozás órái sem teltek eseménytelenül. A folyamat igazából már csütörtökön este elkezdődött: Zsivoczky 209 centivel megnyerte a magasugrást, 400 méteren (50,06 mp) pedig tovább faragott hátrányából, s így „félidőben” 4185 ponttal 7. helyezettként térhetett nyugovóra. A pénteki reggeli gátazás (14,66 mp) sem rontott a helyzetén, a megbízható diszkoszvetés (46,87 m) után pedig következhetett Zsivoczky egyik legponterősebb száma, a rúdugrás. De csak egy esőszünet után, ami az elrugaszkodásnak ritkán tesz jót, Zsivoczkyt azonban nem zavarta túlságosan. A magyar versenyző apró döccenőkkel tarkított menetelése ígéretesen alakult, és már 480 centinél tartott, amikor érkezett a hír: az eső és a tízpróbázók jó rúdugróformája generálta csúszás kezelhetetlenné vált, így a kalapácsvetés döntőjét szombatra halasztották. A nap kizárólagos magyar főszereplőjévé előlépő Zsivoczky igyekezett is megfelelni a feladatnak 490-nel beállította eddigi legjobbját, gerelyhajításban pedig 66,79 méteres hatalmas egyéni csúccsal az összetett 4. helyére tornázta fel magát. Innen indult a zárószám, az 1500 méteres síkfutás, amely – akárcsak a tavalyi helsinki vb-n – ezúttal is Zsivoczky nyerő kártyájának bizonyult. Attila lehajrázta az életét két napon keresztül megkeserítő orosz Drozdovot és Pogorelovot, s felhőtlenül ünnepelhetett az Eb-aranyat fölényesen elhódító edzőpartnerével, a cseh Roman Sebrlével. „Katasztrofális első nap után nagyon örülök ennek az ezüstnek. Legalább 120–150 pont bennem maradt, saját magamnak nehezítettem meg a dolgomat. Azt hiszem, hogy a jövő évet kissé lazábbra hagyom, hogy 2008-ra megint megéhezzek” – összegzett a Krónikának az újdonsült magyar ezüstérmes.
Magyar csalódások, apró örömök A kalapácsvetés szombaton ebédidőben rendezett döntője azonban magyar versenyzőnek és szurkolónak egyaránt csalódást okozott. Pars Krisztiánnak már a bemelegítés alatt meggyűlt a baja a dobóketrec hálójával, három kísérletét is a hálóba vágta, legjobb dobása pedig 78,34 méterre szállt, ami végül csak a 6. helyre volt elegendő, a Pars által megfogalmazott tanulság viszont egészen másról szólt. „Ezúttal is bebizonyosodott: nem szabad nekem lazázni, biztonsági dobással kezdeni. Oda kell állnom, s megpróbálni már elsőre minél nagyobbat dobni. Csak magamat okolhatom, képtelen voltam menet közben korrigálni a mozgásomat” – mondta a szombathelyi dobó, aki a finálét mestere, Németh Pál nélkül volt kénytelen abszolválni, a dobópápa ugyanis pénteken elutazott Göteborgból a pekingi ifjúsági világbajnokságra. Kiss Dániel viszont már az előfutamban is tapasztalt módon szerepelve – gyenge rajt, de jó futás –, vetélytársai bukását kihasználva bejutott a 110 gát döntőjébe. A „taktikán” a fináléra sem változtatott, s 13,77 mp-cel a kontinens 7. legjobb gátasává minősítette magát. Ezzel szemben a magyar diszkoszvetők a döntő mezőnyének legvégén végeztek, úgy, hogy Máté Gábor erejéből 57,35 méterre futotta, míg Varga Roland éppen csak túljutott a hatvanas határon (60,52). A női távolugrás döntője Vaszi Tündével kezdődött, de a Szatmár megyei Piskolton született 34 éves atléta 649 centis ugrása csak a 9. helyre volt elegendő – messze a müncheni bronzéremtől.
Grasu: bronzos visszatérés Az Eb egyik legnagyobb meglepetését az orosz Darja Piscsalnyikova szerezte, aki élete első felnőtt világversenyén maga mögé utasította a diszkoszvetés európai élvonalát. A 21 éves lány – a sajtótájékoztatóra magával hurcolt hatalmas plüss kabalaállat csak megerősítette Darja gyermeki lényét – sikeréről a legyőzött „nagyasszonyok”, a német Franka Dietsch és a román Nicoleta Grasu sokatmondó pillantást váltva így nyilatkozott: „Majd meglátjuk, mi lesz vele a későbbiekben...” Grasu egyértelmű sikerként könyvelte el a bronzot, azt mondta, szülés utáni visszatérése eredményességétől tette függővé, hogy folytatja-e Pekingig. Marian Oprea viszont nem tudta eldönteni, hogy örüljön-e a hármasugrásban elért bronzéremnek, vagy csalódott legyen. „Olssont nem lehetett legyőzni, de az ezüst azért előzetesen elérhetőnek tűnt. Ha viszont arra gondolok, hogy sérülés miatt közel két hónapon át semmiféle edzésmunkát nem végezhettem, akkor nem lehetek elégedetlen. Azt hiszem, elsősorban a versenyek hiányoztak, amelyek ugyancsak a sérülés miatt maradtak el” – értékelte teljesítményét a román ugró.
Göteborgi leltár A kontinensbajnokság az orosz csapat prognosztizálható dominanciáját hozta. A 34 orosz érem nagy részét a nők szerezték, akik a 12 aranyból 11-et „vállaltak”. A házigazdák mosolya nem volt felhőtlen, mert bár a tervezett 6 érmet besöpörték, olyan, biztosnak hitt aranyaktól estek el, mint a két magasugrótól, Stefan Holmtól és Kajsa Bergqvisttől reméltek. A hármasugró-fenomén Christian Olsson viszont megvédte címét, rajta kívül még hat atlétának – a francia Mehdi Baala (1500 m), a spanyol Marta Dominguez (5000 m) és Francisco Fernandez (20 km gyaloglás), az izraeli Alex Averbuh (rúdugrás), a svéd Carolina Klüft (hétpróba) és a cseh Roma Sebrle (tízpróba) – sikerült megismételnie müncheni sikerét. Természetesen akadtak olyanok is, akiknek sikerült korábbi Eb-helyezésüket rangosabbra váltaniuk, a kontinens sprinterkirályai, így a belga Kim Gevaert és a portugál Francis Obikwelu – ők Göteborg duplázói is voltak –, illetve a német gerelyhajító Steffi Nerius.
Európa-bajnokok Férfiak, 200 m: Francis Obikwelu (portugál) 20,01 mp. 800 m: Bram Som (holland) 1:46,56 p. 5000 m: Jesus Espana (spanyol) 13:44,70 p. 110 gát: Stanislav Olijars (lett) 13,24 mp, ... 7. Kiss Dániel 13,77. 400 gát: Periklisz Jakovakisz (görög) 48,46 mp. 3000 akadály: Jukka Keskisalo (finn) 8:24,89 p. Maraton: Stefano Baldini (olasz) 2:11,32 óra. 4x100: Nagy-Britannia 38,91 mp. 4x400: Franciaország 3:01,10 p. Hármasugrás: Christian Olsson (svéd) 17,67 m, ... 3. Marian Oprea (román) 17,18. Rúdugrás: Alex Averbuh (izraeli) 570 cm. Diszkoszvetés: Virgilijus Alekna (litván) 68,67 m. Kalapácsvetés: Ivan Tyihon (fehérorosz) 81,11 m, ... 6. Pars Krisztián 78,34. Tízpróba: 1. Roman Sebrle (cseh) 8526 pont, 2. Zsivoczky Attila 8356. Nők, 200 m: Kim Gevaert (belga) 22,68, ... 8. Angela Moroºanu (román) 23,66 mp. 800 m: Olga Kotlarjova (orosz) 1:57,38 p. 1500 m: Tatjana Tomasova (orosz) 3:56,91 p, ... 6. Corina Dumbrãvean (román). 5000 m: Marta Dominguez (spanyol) 14,56,18 p, ... 8. Papp Krisztina 15:16,85. 100 gát: Susanna Kallur (svéd) 12,59 mp. 3000 akadály: Alesia Turava (fehérorosz) 9:26,05 p. Maraton: Ulrike Maisch (német) 2:30,01 óra. 4x100: Oroszország 42,71 mp. 4x400: Oroszország 3:25,12 p, ... 6. Románia 3:04,53. Távolugrás: Ljudmila Kolcsanova (orosz) 693 cm. Magasugrás: Tia Hellebaut (belga) 203 cm. Rúdugrás: Jelena Iszinbajeva (orosz) 480 cm. Diszkoszvetés: 1. Darja Piscsalnyikova (orosz) 65,55 m, ... 3. Nicoleta Grasu (román) 63,58 m. Gerelyhajítás: Steffi Nerius (német) 65,82 m. Súlylökés: Natalja Horoneko (fehérorosz) 19,43 m.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.
Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.
A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.
A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.
Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.