Története első európai kupadöntőjére készül az SZKC

Óriási fegyvertényt hajtott végre a Székelyudvarhelyi KC a férfi kézilabda-Challenge Kupa elődöntőjében: vasárnap este idegenben is legyőzte a portugál SL Benficát, így bejutott fennállása első európai kupadöntőjébe.

Zátyi Tibor

2015. április 20., 13:552015. április 20., 13:55

2015. április 20., 19:122015. április 20., 19:12

Folytatta tökéletes menetelését a Challenge Kupában az SZKC: minden ellenfelét kettős győzelemmel búcsúztatta (az angol HC Cambridge, a luxemburgi Red Boys Differdange, az ukrán ZTR Zaporizzsja és most a Benfica).

Pedig nem indult a legjobban a lisszaboni mérkőzés a udvarhelyi találkozón kétgólos előnyt szerző (31–29) SZKC-nak. A Tevzadze – Mihalcea, Ferenczi, Sipos, Ramba, Rusia, Onyejekwe (játszott még: Szabó – Tálas, Kuzmanoszki, Szász, Komporály, Sztojlov, Orbán L.) felállású udvarhelyi csapat nehezen kapta a fogást az atletikus, sokat futó házigazdáján, a jobbszélről Areia ismét szórta a gólokat (most is nyolcig jutott), továbbá a portugálok könnyen megkapták a réseket a védelmi falon.

BL: négyes döntőbe jutott a Veszprém, kiesett a Szeged
A Veszprém bejutott a férfi kézilabda-Bajnokok Ligája négyes döntőjébe, mivel a múlt heti döntetlen (24-24) után a vasárnapi hazai visszavágón 34-28-ra legyőzte a Paris Saint-Germain együttesét. A Veszprém egymás után másodszor jutott be a legrangosabb kupasorozat négyes döntőjébe – tavaly negyedik lett –, melyet idén május 30-án és 31-én rendeznek Kölnben. A másik magyar csapat, a Szeged nem lesz ott, mivel a Kiel elleni negyeddöntős párharcának visszavágóján – a korábbi kétgólos hazai sikert követően – 31-23-ra kikapott. A lengyel Kielce és a spanyol Barcelona kettős győzelemmel jutott a Final Fourba. Az elődöntő sorsolását kedden tartják.

Az ötödik percre már ledolgozták kétgólos hátrányukat, majd annak ellenére, hogy többször hibáztak támadásban, a tizedik percben már ők álltak továbbjutásra (6-3).

Ez szerencsére nem okozott különösebb gondot a vendégek játékában, fokozatosan ledolgozták hátrányukat, a 15. percben egész mérkőzésen nagy gólokat szerző Ramba bombájával ismét egyenlőt mutatott az eredményjelző (6-6).

A kezdeményezést nem tudta átvenni az SZKC, a portugálok a széleken és középen is megjátszották az üres embereket, de a vendégek is rendre megtalálták az utat a hazai hálóba (22. perc: 10-9). Az egy-kétgólos portugál előny állandósult, az SZKC főleg emberhátrány miatt nem tudott közelebb érni, így 15-13-as Benfica-vezetésnél mehettek pihenni a csapatok.

A szünetet követően egy teljesen más mentalitású SZKC jött vissza az öltözőkből. A kapuba Szabó állt be – a hálóőr „lehúzta a rolót”, a 34. percben pedig Ramba találatával először vette át a vezetést és a találkozó irányítását az udvarhelyi csapat (15-16).

Szász piroslapos kiállítása sem törte meg a lendületet, a portugálok beragadtak, az SZKC pedig az ellenállhatatlan Rusiának köszönhetően egymás után termelte a gólokat. A Benfica végül közel tízperces gólcsendet követően tudott betalálni, igaz, kettős emberhátrányban – Onyejekwe nyakon ütése, majd rossz csere miatt –, ekkor 16-18 állt az eredményjelzőn.

Az udvarhelyi védelmi falat ezután is nagyon nehezen tudták széthúzni, és ha sikerült is átlőniük, Szabó védett. Elöl pedig jöttek a gólok, negyedórával a lefújás előtt öttel vezetett az SZKC (16-21).

Utolsó rohamot indítottak a hazaiak, két gyors góllal kezdték a zárkózást, iramukat Vlad Caba, a vendégek edzője időkéréssel törte meg (48. perc: 18-21). Lehetett érezni, hogy a hátra maradt tíz percben nem fogja kiengedni kezéből a lehetőséget az udvarhelyi csapat.

Így is lett, a Benfica háromnál közelebb nem tudott férkőzni: hiába nyitották meg védekezésüket az emberhátrányban játszó SZKC ellen, a fiúk okosan tartották a labdát, a másodpercek pedig teltek. A hajrára teljesen szétesett fejben a portugál csapat, végül esélyük sem volt még a döntetlent sem elérni.

Az SZKC az utolsó támadást a kispad örömugrálása közepette vezethette, a végső sípszót követően pedig megérdemelten futhattak be a játékosok ünnepelni: az udvarhelyi csapat 27-25-re megnyerte a találkozót és készülhet történelme első európai kupadöntőjére.

A fináléban az ellenfél ismét egy portugál csapat lesz: a bragai Liberty Seguros ABC vár a fiúkra.

Challenge Kupa, elődöntő, visszavágó:

SL Benfica–Székelyudvarhelyi KC 25-27 (15-13)

Gólszerzők: Rusia 8, Ramba 5, Ferenczi, Onyejekwe 3–3, Mihalcea, Sipos, Kuzmanoszki 2-2, Szász, Tálas 1-1.

Hétméteresek: 1/1, illetve 2/2.

Kiállítások: 12, illetve 12 perc.
Vezették: Tarasz Kouzs és Viktor Zsoba (mindketten Ukrajna), megfigyelő: Gerhard Reisinger (Ausztria).

Továbbjutott az SZKC, kettős győzelemmel, 58-54-es összesítéssel.

A másik párharcban: Stord Handball–Liberty Seguros ABC 27-25 (12-11) – továbbjutott a Liberty Seguros 50-45-ös összesítéssel.

2024. március 28., csütörtök

Magyar vízilabdázót választott a tavalyi év legjobbjának az európai szövetség

Akárcsak a világszövetségnél (World Aquatics), a vizes sportokat tömörítő európai szervezetnél (LEN) is Zalánki Gergőt választották a 2023-as esztendő legjobb férfi vízilabdázójának.

2024. március 26., kedd

Legyőzte Koszovót, így immár 14 meccs óta veretlen a magyar labdarúgó-válogatott

A nyári Európa-bajnokságra készülő magyar labdarúgó-válogatott 2-0-ra legyőzte kedden a vendég koszovói csapatot a Puskás Arénában rendezett barátságos mérkőzésen.

2024. március 24., vasárnap

Műtétből felépülve törte meg ismét Verstappen győzelmi sorozatát a Ferrari spanyol pilótája

A vakbélműtétje után lábadozó Carlos Sainz Jr., a Ferrari spanyol versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Ausztrál Nagydíjat, melyet a címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland pilótája műszaki hiba miatt feladott.

2024. március 23., szombat

A stabil védekezésben látja a siker kulcsát a magyar férfi vízilabda-válogatott csapatkapitánya

Jansik Szilárd, a magyar férfi vízilabda-válogatott csapatkapitánya klubjával, a Ferencvárossal a bajnoki cím elhódításán kívül négyes döntőbe szeretne jutni a BL-ben, míg a nemzeti együttessel az olimpián szeretné kijavítani a dohai világbajnoki fiaskót.

2024. március 21., csütörtök

Szoboszlai csapata dobogós a romániai focikedvelők körében, de a favoritok az ibériai gárdák

Ibériai gárdák uralják a legjobb labdarúgó-csapatok népszerűségi listáját a romániai focikedvelők körében, de a harmadik helyre azért a Szoboszlai Dominiket is foglalkoztató Liverpool is odafér – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

2024. március 20., szerda

A Sepsi OSK elleni mérkőzésen történt incidensek miatt több tízezer lejre bírságolták a ploieşti-i Petrolul klubot

A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) fegyelmi bizottsága szerdán 33 750 lejes bírságot szabott ki a ploieşti-i Petrolul klubra a Sepsi OSK elleni találkozón történt incidensek miatt.

2024. március 18., hétfő

Doppinggyanú vet árnyékot a Sepsi OSK egyik játékosára

Diószegi László, a sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK labdarúgóklub tulajdonosa hétfőn megerősítette, hogy a csapat egyik játékosának, Cosmin Mateinek pozitív lett a doppingtesztje a craiovai Universitatea elleni mérkőzést követően.

2024. március 17., vasárnap

A kis Bence és a nagy Bartucz klasszisjátékával kijutottak a párizsi olimpiára a magyar kézilabdázók

Olimpiai kvótát szerzett a magyar férfi kézilabda-válogatott, mivel 30-27-re legyőzte Portugáliát a selejtező tatabányai tornájának vasárnapi zárónapján, és a tabella második helyén végzett.

2024. március 16., szombat

Világversenyek úszóbajnoka: Maier-Orosz Judit pályájáról, az időskori sportolás jótékony hatásairól

Egy éven belül két világversenyről tért haza aranyérmekkel a szenior kategóriában versenyző kolozsvári Maier-Orosz Judit. Az öt úszóbajnokot adó Orosz család utolsó élő tagja ma is aktívan készül versenyekre.

2024. március 15., péntek

Olasz csapattal találkoznak Szoboszlaiék az Európa-liga negyeddöntőjében

Szoboszlai Dominik együttese, a Liverpool az Atalantával találkozik a labdarúgó Európa-liga negyeddöntőjében.