Purguly Árpád szakmai igazgató: a Partium Labdarúgó Akadémia szeretne jó és sikeres embereket nevelni, akik életében fontos a labdarúgás
Fotó: Facebook/Partium Akadémia
Hamarosan valóban hazai pályán kergethetik a labdát Szatmár fociszerető gyerekei, akik a Partium Labdarúgó Akadémia szakmai irányítása, nevelése révén válhatnak igazi futballistává. A magyar állami támogatással létrejött, az alközpontok révén három megyében összesen már több mint 1500 partiumi fiatalt „megmozgató” akadémia szakmai igazgatója, Purguly Árpád építkezésről, többrétű küldetésükről, futballfeltámasztásról is beszél a Krónikának adott interjújában.
2024. november 10., 18:582024. november 10., 18:58
– Zajlanak a munkálatok Szatmárnémetiben a Partium Labdarúgó Akadémia edzőközpontjánál, az építkezés első szakasza még idén lezárulhat. Konkrétan mi épül?
– Igazából most pályaépítésről van szó, augusztusban kezdődött. Minden korcsoportunk megvan, és az edzéslehetőségek már nagyon korlátozottak voltak itt, Szatmárnémetiben, úgyhogy ez már nagyon időszerű és szükségszerű volt.
ugyancsak villanyvilágítással és öntözőrendszerrel ellátva. Reményeink szerint a jövő természetesen hoz még többet is.
– Amikor öt évvel ezelőtt eldőlt, hogy Szatmárnémetiben létrehozzák magyar kormánytámogatással a Partium Labdarúgó Akadémiát – amely 2021-ben kezdte el tevékenységét –, a 2019-es, bizakodó bejelentések szerint már 2021-re elkészülhetett volna a kollégiumot is magában foglaló edzőközpont. Mi okozott ekkora késést?
– Sajnos az elmúlt években a Covid-járvány és az ukrán–orosz háború erősen rányomta bélyegét az előzetes tervek megvalósíthatóságára, szinte teljes mértékben le is állította a projektünk indulását, de nagy reményeket fűzünk hozzá, hogy az, ami még tervben van – további három pálya, egy fedett műfüves csarnok és egy 90 fős, minden igényt kielégítő kollégium megépítése –, meg is valósul.
Szatmárnémetiben hozhatják létre magyar kormánytámogatással a Partiumi Labdarúgó Akadémiát. A beruházást előkészítő tevékenységhez mintegy 670 ezer eurónak megfelelő forintot hagytak jóvá.
– A sportközpont teljes egészében magyar állami támogatásból épül? Mennyibe kerül? A helyi román sajtó augusztusi híradása szerint 800 ezer euróba kerülnek a munkálatok – helytálló az összeg?
– Szakmai igazgatóként az akadémia szakmai oldalával foglalkozom, az anyagi, támogatási háttér kérdésében nem vagyok illetékes.
– Térjünk rá a szakmára, a labdarúgásra: hány gyerekkel foglalkoznak, hány korosztályos csapatot működtetnek, és ezek közül hány vesz részt hivatalos bajnokságban?
– Jelenleg 253 gyerekkel foglalkozunk itt az egyesületünkben. Tizenkét korosztályos csapatunk van U7-től U19-ig. A legnagyobbak, a 19 és 17 év alattiak együttesei a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) országos (republican) bajnokságaiban szerepelnek, az U13–U16 közötti korosztályok az FRF elitligáiban. Velük 19 szakember foglalkozik, bár ennél több kellene.
Augusztus óta dolgoznak a Partium Akadémia műfüves pályáin
Fotó: Facebook/Partium Akadémia
– Melyek az eddig elért legnagyobb eredményei az akadémiának, milyen célokat tűztek ki a jelenlegi szezonban?
Először pontosítsunk és határozzuk meg pontosan a siker fogalmát: mi számít sikernek egy labdarúgó-akadémián?
Kiemelt feladat számunkra még az edzők képzése, a magyar nyelvű edzésvezetés, a magyar kultúra ápolása, biztosítani játékosaink számára a kettős életpályamodell kiépítését. És természetesen azt is szeretnénk, hogy csapataink a lehető legjobb eredményeket érjék el a korosztályos bajnokságokban, ezáltal szeretnénk a régió vezető utánpótlás-nevelő labdarúgó-egyesületévé válni.
Együtt. Partium. Több mint 1500 fiatalt mozgat meg az akadémia
Fotó: Facebook/Partium Akadémia
Aktív tevékenységünk szűk 3 éve alatt sikerült elérni, hogy minden korcsoportban legyen csapatunk.
Az FRF labdarúgó-akadémiai rangsorában egyedüli Szatmár megyei csapatként benne vagyunk az első 48 akadémia között (a 124 romániai futballakadémia közül). Ez a helyezés lehetővé tette számunkra, hogy U13-U14-U15-U16-os korosztályos csapataink az úgynevezett Elite Ligában, az U17-U19 csapataink pedig az ún. Republican bajnokságban versenyezhessenek.
Szeretnénk még több korosztályos válogatott labdarúgót nevelni, akik idővel a felnőtt válogatottban és európai topcsapatokban is bemutatkozhatnak. Szeretnénk tovább fejlődni és bekerülni az első 24 labdarúgó-akadémia közé, hogy minden korcsoportunk a lehető legmagasabb szinten, a legjobb csapatok ellen tudjon versenyezni.
Purguly Árpád: három év múlva a Partium Akadémia már tudna jó néhány játékost adni Szatmár felnőtt élcsapatának
Fotó: Facebook/Partium Akadémia
– A Partium Labdarúgó Akadémia nemcsak Szatmárnémeti, hanem a régió fociakadémiája kíván lenni. Milyen más egyesületekkel működnek még együtt a térségben, hány településen vannak jelen ily módon?
– Igen, szeretnénk a régióban vezető szerepet betölteni, ehhez szükséges a jó partneri kapcsolatok kialakítása is. Eddig 9 egyesülettel írtunk alá szakmai együttműködést:
Illetve kiemelten jó a kapcsolatunk a Szatmárnémeti Olimpia VSK egyesülettel is.
– Milyenek az etnikai arányok a gyerekek körében, mennyiben tudják megoldani a magyar nyelvű edzésvezetést ott, ahol tényleges igény van erre?
– Több célkitűzésünk között a magyar kultúra megőrzése, a magyar nyelvhasználat is fontos és elengedhetetlen számunkra.
Az edzők általában „kétnyelvűek”, a három anyaországi edzőnket pedig románul is tudó szakemberek segítik.
Szatmáron az akadémián a gyerekek mintegy 60 százaléka magyar és 40 százalékuk román. A nagyobb korosztályokat különvéve talán inkább fordított az arány, a kisebbeknél viszont a magyarok felé billen a mérleg nyelve. Ha ezt a 60-40 százalékos megoszlást meg tudjuk tartani a jövőben is, azt hiszem, a város lakosságának etnikai arányait is figyelembe véve (a magyarság aránya mintegy 36 százalék – szerk. megj.), ez egy jó arány.
Mindenhol vannak tehetséges gyerekek – vallják a Partium Akadémiánál
Fotó: Facebook/Partium Akadémia
– Ön szatmári születésű, de Magyarországon vált labdarúgóedzővé, ugyanakkor dolgozott Székelyföldön is. Hogy látja, más régiók gyerekeihez képest mennyire tehetséges egy partiumi gyerek, arányaiban kevesebb vagy több fiatalt tudnak itt megszólítani?
– Mindenhol vannak tehetséges gyerekek! Ahol eddig munkám folyamán megfordultam, mindenhol volt szerencsém tehetségekkel dolgozni, nemzetiségtől, régiótól függetlenül. Szatmárnémetiben mindig nagyon népszerű volt a labdarúgás – most is az, de az internet és az általa biztosított egyéb „lehetőségek” sajnos, mint mindenhol, itt is sok gyereket elvontak a sporttól, ezen belül a labdarúgópályáról is. Ez is kihívást jelent számunkra.
– Milyen a viszonya, kapcsolata a Partium Labdarúgó Akadémiának a szintén magyarországi támogatással működő székelyföldi akadémiával?
– Kiemelten jó a kapcsolatunk a Székelyföld Labdarúgó Akadémiával, de nagyon jó a kapcsolatunk a KMAR (Kárpát-medencei Akadémiai Program – szerk. megj.) összes akadémiájával, a külhoniakkal, valamint az anyaország kiemelt akadémiáival és utánpótlás-nevelő egyesületeivel is. Rendszeresen szervezünk KMAR-tornákat, amelyekre meghívjuk a korosztályos együtteseket, valamint mi is részt veszünk korosztályos csapatainkkal az általuk szervezett tornákon.
A Partium egyesület bekerülne az ország első 24 labdarúgó-akadémiája közé
Fotó: Facebook/Partium Akadémia
– A nagy focimúlttal rendelkező Szatmárnémeti jelenleg csak a harmadosztályban van jelen több klubbal is. Hogyan érzi most: valóban hozzájárulhatnak a szebb időket is megélt szatmári foci feltámasztásához?
– Annak idején, amikor én gyerekként az Olimpiában nevelkedtem és futballoztam, a városban három másodosztályú labdarúgócsapat volt, többnyire Szatmárnémetiből vagy a környék településeiről származó játékosokkal. Az a helyzet nem hozható vissza, talán akkor is túlzás volt...
Ez egy folyamat, amely nem megy egyik napról a másikra. A Partium Labdarúgó Akadémia segíteni szeretné ezt a folyamatot. Szeretnénk, hogy játékosaink révén a szatmári labdarúgás visszakerüljön Románia labdarúgótérképére, ahol futballhagyományai alapján jól megérdemelt helye van.
– Ön szerint konkrétan mikor lehet egy olyan felnőttcsapat Szatmáron, amely mögött a Partium Labdarúgó Akadémia áll?
– Nagyon optimista vagyok: én azt mondom, hogy három éven belül felnevelhetünk, kinevelhetünk annyi játékost. Nagyon jó kapcsolatban vagyunk a Szatmárnémeti Olimpia VSK-ával, maximálisan támogatjuk őket. Most harmadosztályos csapatról van szó, de a város célja, hogy itt legalább másodosztályos együttes legyen, és mi is legalább a Liga 2-nek nevelnénk játékosokat.
Ha ezt a három évet kivárjuk, úgy gondolom, utána évente 2-3 játékossal mindig tudnánk „frissíteni” ezt a csapatot.
A Gyergyói HK házigazdaként 3-2-re nyert a Csíkszeredai Sportklub ellen a jégkorong Erste Liga döntőjének keddi, ötödik mérkőzésén.
Magyarország férfi vízilabda-válogatottja 18-15-re legyőzte a világbajnok horvát csapatot a világkupa podgoricai szuperdöntőjének vasárnap esti kisdöntőjében, és megszerezte a torna bronzérmét.
A kötöttfogásúak 87 kilogrammos súlycsoportjában világbajnoki címvédő Losonczi Dávid szombaton hatalmas csatában legyőzte az olimpiai címvédő bolgár ellenfelét, ezzel aranyérmet nyert a somorjai birkózó Európa-bajnokságon. Vitek Dárius bronzérmet nyert.
Aggasztja a Kolozsvári CFR labdarúgóklub vezetőségét és szurkolótáborát a városi rivális Universitatea, valamint bukaresti csapatok drukkereinek agresszív viselkedése.
A két székely csapat méri össze erejét a jégkorong Erste Liga döntőjében: a Gyergyói HK másodszor, míg a Csíkszeredai Sportklub ötödször győzedelmeskedhet.
A címvédő és négyszeres világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője rajt-cél győzelmet aratott a vasárnapi Forma–1-es Japán Nagydíjon.
Hetvennégy éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt csütörtökön Sterbinszky Amália olimpiai bronz- és világbajnoki ezüstérmes, BEK-győztes kézilabdázó, az évszázad legjobb magyar női játékosa.
Az SC Csíkszereda bejutott a jégkorong Erste Liga döntőjébe, miután kedden hosszabbítás után 4-3-ra győzött a Budapest Jégkorong Akadémia HC otthonában, és így 4-1-es összesítéssel bizonyult jobbnak.
Sokat segítettek tavaly a játékoseladások a Kolozsvári CFR labdarúgócsapatának, amely ennek köszönhetően 2024-ben – a több millió eurós veszteségeket termelő korábbi éveket követően – nyereséggel zárta az esztendőt.
„Legmagasabb szintű riadót fújtak” az Európai Labdarúgó-szövetségnél, miután kiderült, hogy magyar–román–ukrán–koszovói csoport is összejöhet a Nemzetek Ligája következő kiírásában – írja a Prosport.
szóljon hozzá!