A nyílt vízi versenyzők viadalaival szerdán megkezdődik Berlinben a 32. úszó-Európa-bajnokság. Hétfőtől vízbe száll a medencés részleg is, méghozzá az eddigi magyar medálmérleg javításának megalapozott ígéretével.
2014. augusztus 12., 14:282014. augusztus 12., 14:28
A szakvezetés – ahogyan arról Kiss László szövetségi kapitány is beszélt az indulás előtt – öt aranyra, s legalább tíz éremre számít Hosszú Katinkáéktól, vagyis a tizenkét férfi és öt nő alkotta úszóválogatottól. Hosszú, aki tíz számban próbál szerencsét, s jóformán mindegyikben dobogós eséllyel, továbbá Gyurta Dániel és Cseh László, valamint Kapás Boglárka és Verrasztó Dávid bővítheti leginkább az eddigi sikerkollekciót.
Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Gyurta ezúttal fő számát, a 200 méter mellet kihagyja, ám 100-on is szerezhet nagyon kellemes meglepetést az érte szorítóknak. A vb- és Eb-győztes Hosszú, továbbá az ötkarikás ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok Cseh legutóbb, a két esztendővel ezelőtti debreceni Európa-bajnokságon három-három arannyal kényeztette el a magyar úszósport híveit, s bár utóbbitól most nem lehet ugyanezt elvárni – már csak azért sem, mert 400 méter vegyesen nem áll rajthoz Berlinben –, közlése szerint mindent elkövet annak érdekében, hogy évtizede tartó győzelmi sorozata folytatódjék az idei Eb-n is.
Gellért Gábort, a nyíltvíziek szakvezetőjét sem lepné meg, ha hétfős csapatából hárman is dobogón végeznének. A 10 kilométer londoni olimpiai bajnoknője, Risztov Éva mellett ott lehet a végelszámolásnál Olasz Anna, valamint Gyurta Gergely is, aki a hosszútávúszás után „rövidre” vált, azaz a medencés versenyben is helyt akar állni.
A további két műfaj képviselői viszont aligha fogják borítani a papírformát, vagyis a tisztes szereplés lehet a fő cél mind a szerdán kezdő műúszók, mind pedig a hétfőtől versenyző műugrók számára.
Berlin 2002 után másodszorra lesz úszó-Eb házigazdája. Korábban is rendeztek már Németországban úszó Európa-bajnokságot: 1934-ben Magdeburgban, 1962-ben – az akkor NDK-beli – Lipcsében, 1989-ben pedig az NSZK fővárosában, Bonnban.
Az első úszó Európa-bajnokságnak Budapest adott otthont 1926-ban, majd a magyar főváros még háromszor, 1958-ban, 2006-ban és 2010-ben, Debrecen pedig 2012-ben rendezett Eb-t.
A tizenkét évvel ezelőtti berlini összejövetel nem bizonyult diadalmenetnek a kontinensviadalokon amúgy rendre kiválóan teljesítő magyar úszósport számára, mivel a hat ezüst és egy bronz mellé aranyat nem sikerült nyerni.
Az Eb-történelem elmúlt csaknem kilenc évtizede alatt a magyar úszók két éve Debrecenben szerepeltek a legeredményesebben: kilenc aranyat, tíz ezüstöt és hét bronzot szereztek. Magyarországnak 190 Eb-érem jutott eddig, vagyis Berlinben akár a 200. is elérhető. Európa-bajnoki aranyból 75 van – a német fővárosban tehát a 80. is összejöhet –, ezüstéremből 68-at, bronzból pedig 47-et nyertek eddig a magyar úszók.
A két évvel ezelőtti debreceni Eb-n a marosvásárhelyi, román színeket képviselő Trandafir Norbert 100 méter gyorson bronzérmet szerzett. A Bákói SCM versenyzője Berinben is rajtkőre áll.
A 2026-os női, illetve férfi korosztályos világbajnokságok közül háromra nyújtott be rendezési pályázatot a Román Jégkorongszövetség (FRHG) bukaresti, illetve székelyföldi helyszínekkel.
Sok játékosban csalódott Diószegi László, a román labdarúgó élvonaltól búcsúzó Sepsi OSK elnöke.
Egy-egy arany- és ezüstérmet nyert a magyar utánpótláskorú úszók országos bajnokságán az Erdélyből áttelepült Nagy Nándor, de júniusban még nem képviselheti Magyarországot a korosztályos Euróba-bajnokságon.
Az egyformán újonc Csongvai Áron és Vitális Milán is bekerült a magyar labdarúgó-válogatott keretébe, amely a júniusi barátságos mérkőzésekre készül.
Hétfő délben bejelentette visszavonulását a magyar labdarúgó-válogatottból Gulácsi Péter, a nemzeti csapat elsőszámú kapusa. A 35 éves hálóőr a legutóbbi a közösségi oldalára feltöltött videóban jelentette be döntését.
Vasárnapi vereségével a Sepsi OSK búcsúzott a román labdarúgó-bajnokság élvonalától, nyolc évvel azután, hogy – a nulláról építkezve – feljutott a legjobbak közé, s ez idő alatt két-két Román Kupa-, illetve Szuperkupa-győzelmet aratott.
Cristiano Ronaldo portugál futballsztár harmadik egymást követő évben, és pályafutása során ötödik alkalommal vezeti a világ legjobban fizetett sportolóinak Forbes-listáját. A top 50-ben nincs nő.
A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.
Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.
A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.
szóljon hozzá!