Megkezdődött a visszaszámlálás: szombaton eldől, hogy Románia „nagymellényes” válogatottja vagy az edzőváltás miatt felbátorodottnak tűnő magyar nemzeti tizenegy „húzza be” Bukarestben a 2016-os labdarúgó-Európa-bajnoki selejtezősorozat második fordulójának mérkőzését.
2014. október 09., 19:522014. október 09., 19:52
2014. október 09., 19:542014. október 09., 19:54
Azt már korábban is megírtuk, hogy Victor Piţurcă legénysége esélyesebbnek lett kikiáltva, hiszen amellett, hogy első csoportmeccsét megnyerte Görögországban, a világranglistán is jóval előkelőbb helyen áll, mint az északírektől Budapesten történelmi kudarcot elszenvedett magyar alakulat (26., illetve 54. hely).
Csakhogy azóta már nem Pintér Attila irányítja az együttest, hanem a német mentalitáson edződött Dárdai Pál, aki ha csak rövid időre is vállalta el a szövetségi kapitányi feladatokat, mégis felrázhatja futballistáit – akik közül van, aki nem olyan rég még csapattársa volt. Tehát jól ismeri a keretet, és a játékosok is dicsérő nyilatkozatokkal fogadták harcosabb elképzeléseit. Merthogy meglátása szerint már az elején agresszív letámadásokkal kell gátat szabniuk a románok érvényesülésének.
Visszatért továbbá a keretbe Szalai Ádám is, de Gera Zoltán is elég fittnek érzi magát ahhoz, hogy végigfutballozza a játékidőt, ugyanakkor például Jenei Imre szerint csupán Dzsudzsák Balázs az egyedüli kiváló tehetség a magyar alakulatban.
A Steauával 1986-ban BEK-győztes, korábbi román és magyar szövetségi kapitány a Krónikának már Dárdai kinevezésekor rámutatott arra, hogy Piţurcă legénysége, ha nem is lesz egyszerű feladata, de győzni fog Bukarestben: „egész egyszerűen azért, mert jobbak”. A Hertha klubjával szerződésben álló új magyar szakvezető pedig Jenei szerint lehet bármilyen elszánt, kétséges, hogy ilyen rövid idő alatt egy teljesen új „játékfilozófiát” meg tudjon tanítani a labdarúgóknak.
Román önbizalom
Nem Jenei az egyetlen futballszakember, aki hazai sikert vár a bukaresti mérkőzésen: a legtöbben – Victor Piţurcă szövetségi kapitányt és játékosait is beleértve – szintén nehezen megszerezhető, de biztos három pontra számítanak. „Ahogy közeledik a mérkőzés, úgy Piţurcă is egyre jobban odafigyel a részletekre. Mi is a magyarok elleni találkozóra összpontosítunk, a maximumot akarjuk kihozni magunkból a pályán” – szögezte le Srdjan Luchin.
A Steaua válogatott hátvédje szerint ellenfelüknek nagyon jó az erőnléte, masszív futballisták. Ezzel együtt szerinte társaival ők technikásabbak, és ha már a legelején érvényesíteni tudják a saját játékstílusukat, akkor „tiszteletre intik” a vendégeket. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy jobban kell figyelniük a pontrúgásokra, amelyekből sok gólt kaptak az elmúlt selejtezősorozatban. „A magyarok pedig jók ezen a téren. Nyertük idegenben a legfőbb rivális görögök ellen, kár lenne, hogy épp most bonyolítsuk el a sorsunkat” – magyarázta.
Örök rivalizálás
A román–magyar összecsapásoknak mindig is nagy jelentőségük volt, a téttől függetlenül presztízskérdést is jelentett a végeredmény. A történelmi visszatekintéskor viszont nem kell sokat számolnunk, hiszen a két ország csupán 23 mérkőzést játszott egymás ellen, és ezek többnyire hivatalos selejtezők voltak, mivel a veszélyes rivalizálás miatt a barátságos találkozókat az 1958-as durva bukaresti viadal után sokáig nem is erőltették.
Ha a két ország labdarúgó-válogatottja közötti mérkőzések eredményeit nézzük, akkor a győzelmi mérleg a magyarok javára billen 48-26 százalékban, csakhogy a 11 sikert a magyarok kizárólag a rendszerváltás előtt jegyezték, 1981 májusa óta már nem tudták felülmúlni Romániát, Bukarestben pedig ’58 óta nem nyertek. Románia, bár futballtörténete legsúlyosabb vereségét
(9-0-át) épp a magyaroktól szenvedte el még egy 1948-as barátságos találkozón, az elmúlt évtizedekben már fölénybe került, és még ha nem is győzött mindig, legalább döntetlent elért a magyarok ellen.
Az örökmérlegben 6-6 a magyarok románok elleni vereségeinek, valamint a döntetleneknek az aránya. Legutóbb, mint ismert, épp tavaly, a 2014-es világbajnoki selejtezők alkalmával játszott egymás ellen a két alakulat, és amíg Budapesten 2-2 arányú döntetlent jegyeztek, addig a tavaly szeptemberi bukaresti visszavágón már 3-0-ra nyert a hazai együttes.
Mészöly fordulatra számít
A magyar válogatott utoljára Mészöly Kálmán irányítása alatt kerülte el a bukaresti vereséget, még 1981 szeptemberében.
„Akkor is nagyon nehéz mérkőzés volt, és most is az lesz” – mutatott rá lapunknak a szakember, emlékeztetve arra, hogy abban az évben tanítványai a románok elleni budapesti 1-0-s siker után léptek pályára idegenben. „Nagyon jó román csapat volt, nagyon jó szakvezetőkkel. Akkor még Kovács Pista bácsi is besegített a román válogatottnak. Nagyon készültünk rá, és el is értük, amit akartunk, mert a döntetlen elég volt ahhoz, hogy kijussunk a spanyolországi világbajnokságra az első helyen” – magyarázta Mészöly.
Lapunknak elárulta, hogy játékosként ő is sokat játszott Romániában és több más országban is, ahol nagyközönség előtt léptek pályára nagyon kemény ellenfelek ellen. Éppen ezért edzőként tanítványait is arra nevelte, hogy ne szeppenjenek meg a találkozón, ne „zuhanjanak össze a himnusz után”.
„Azt csináltam, hogy majdnem 30 perccel a mérkőzés előtt mentünk ki bemelegíteni. A közönség ordított, fütyült, kiabált, csakhogy mire elkezdődött a meccs, kicsit elfáradtak a tréning alatt” – osztotta meg trükkjét a szakember, aki úgy véli, hogy ezzel a fajta mentalitással és eredményességgel példát mutattak az utókornak is. „Ijedten nem szabad kimenni a pályára. Örülök, hogy Dárdai is ilyenfajta észrevételt tett, ő is egy kemény fiú, és reméljük, ennek meglesz a foganatja is” – fogalmazott.
Hozzátette, a múltkori román–magyar meccsen a társaságnak semmi önbizalma nem volt. „Merem remélni, hogy a mostani játék fel lesz frissítve. Bízom Dárdaiban, fiatalságával ugyanazon az úton halad, amelyen én is kezdtem, és merem remélni, hogy az ő bátorsága átragad a játékosokra is. A papírforma szerint ők az esélyesebbek, de a futballban mindig van egy kis meglepetés, váratlan eredmény, és én most erre tippelek” – magyarázta Mészöly.
Úgy véli ugyanis, hogy egy labdarúgónak voltaképp teljesen mindegy kell hogy legyen,
mennyi ideje érkezett a szakvezető: „Persze, sokat jelent, ha összeszokottság van. De mit jelent az, amikor új játékosok jönnek: a szívedet kell adjad, élnek-halnod kell, akard legyőzni az ellenfelet, még ha jobb is nálad. Nálunk is volt ilyen még az 1966-os világbajnokságon: a vb-győztes brazilokat 3-1-re megvertük Angliában. Az egész csapatnak egy húron kell pendülnie, és akkor meglesz az eredménye. Én erre számítok, hogy ez most Bukarestben meg fog történni.”
Fokozott elővigyázatosság
Miközben a csapatokat nagy elszántságra buzdítják, addig a szurkolókat nyugalomra intik, és fokozott csendőri és rendőri intézkedésekkel próbálnak gátat szabni az esetleges rendbontásoknak. A Magyarországról szervezetten érkező drukkereket nem is engedik be az Északi Pályaudvarra, hanem a Băneasára fut be a szerelvényük, ahonnan a rendfenntartók kordonja között egyenesen a Naţional Aréna számukra elkülönített szektorába szállítják őket autóbusszal.
A 2016-os labdarúgó-Európa-bajnokság csoportselejtezőjének Románia–Magyarország mérkőzését szombaton 19 órától a TVR1 és az m1 is élőben közvetíti.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
szóljon hozzá!