Női kézilabda-vb: a sírból hozták vissza a horvátok elleni meccset, kijutottak az olimpiai selejtezőtornára Bíró Blankáék

Böde-Bíró Blanka (kékben) a magyar nemzeti együttes egyik legjobbja volt a hétfői összecsapáson is

Fotó: MTI/Illyés Tibor

A magyar női kézilabda-válogatott olimpiai selejtezőtornán játszhat, miután a dán-norvég-svéd közös rendezésű világbajnokság középdöntőjének hétfői zárónapján 23-22-re legyőzte a horvát csapatot. Románia szintén hétfőn este a lengyel válogatott fölött aratott győzelmével a 12. helyen végzett a tornán, és lemaradt az olimpiai selejtezőről.

MTI

2023. december 11., 20:422023. december 11., 20:42

2023. december 11., 21:152023. december 11., 21:15

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese Kamerun és Szenegál legyőzésével, a Montenegró és Svédország elleni vereséggel négy ponttal várta a hétfői utolsó kört. A horvát csapattal eddig 29 mérkőzést játszott a magyar válogatott, mérlege 17 győzelem, 1 döntetlen és 11 vereség. Legutóbb a tavalyi Európa-bajnokság csoportmeccsén 21-18-as horvát siker született. A legjobb nyolc közé jutásról lemaradt magyarok számára csak a győzelem jelentette az olimpiai selejtezős tornán való részvételt, minden más esetben lemaradt volna a párizsi ötkarikás játékokról.

A horvátok ugyanakkor még versenyben voltak a negyeddöntőért, ehhez pontot kellett volna szerezniük.

A magyarok 18 fős keretéből ezúttal a jobbszélső Töpfner Alexandra, illetve a Szenegál ellen térdsérülést szenvedett kapus, Szemerey Zsófia maradt ki. Horvát hétméteresgólra a csapatkapitány Böde-Bíró Blanka védése és gyorsindításból Győri-Lukács Viktória gólja volt a válasz a mérkőzés elején, mindkettő fontos volt a svédek elleni szombati meccs második félidejének tükrében.

A túloldalon a nyárig Székesfehérváron védő Tea Pijevic is jól kezdett a kapuban, a magyar támadások Győri-Lukács befejezéseitől eltekintve pontatlanok voltak, 13 perc elteltével Golovin Vlagyimir időt kért (3-6). A horvátok rendre eljuttatták a labdát beállójukhoz és átlövésből is eredményesek voltak, magyar részről az addig több rossz megoldást választó Klujber Katrin hétméterest értékesített. Háromgólos távolságból azonban nem sikerült közelebb zárkózni, sőt, négy perccel a dudaszó előtt 11-6-nál már öt találat volt a horvát előny.

„Harcoljatok, harcoljatok!” – szólt a buzdítás a maroknyi magyar szurkolótól, és ha nem is játszott jól, küzdeni küzdött a nemzeti csapat, amely a 42 százalékos hatékonysággal hárító Böde-Bíró kettős bravúrja és hetesvédése nyomán három találatra jött fel.

Lehetett volna ez két gól is, ám a szünetig 59 százalékkal védő Pijevic az utolsó másodpercekben újabb bravúrt mutatott be. A szünet utáni percek a torna eddigi két fontos mérkőzésén döntőek voltak a nemzeti csapat szempontjából. Ezúttal a horvátok hatperces gólcsendet zártak le, és bár a magyar válogatott védekezést váltott, visszaállították az öttalálatos különbséget.

Továbbra is sok volt a hiba, az eladott labda a magyar támadásoknál, Böde-Bíró védései és Klujber értékesített hetesei ellenére 19-13-ra elléptek a balkániak, a játékrész derekán jött a magyar időkérés, a kőkeményre váltó védekezésre alapozva egy négygólos sorozat, amellyel kettőre csökkent a hátrány (17-19). A záró öt perchez 22-20-as horvát fórnál érkeztek a felek, Klujber a hetedik hetesét értékesítette, a nyolcadiknál pedig a kapufáról kipattanót lőtte be: 22-22-nél egyenlített a magyar válogatott. Böde-Bíró ziccert védett szélről, Debreczeni-Klivinyi gólja pedig már a vezetést jelentette, a csapatkapitány pedig hetest hárított. Az utolsó negyven másodpercben időkérés után emberelőnyben támadhatott a győzelemért a Golovin-együttes. Bár nem talált be, a horvátoknak csupán 2,1 másodpercük maradt az egyenlítésre, de nem jártak sikerrel: győzött és olimpiai selejtezőtornán szerepelhet a magyar válogatott.

A román válogatott ugyancsak hétfőn este 27-26-ra legyőzte a lengyel csapatot a dán-norvég-svéd közös rendezésű olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének zárónapján, és ezzel megszerezte a herningi III. csoport harmadik helyét, de nem szerzett jogot az olimpiai selejtezőtornán való részvételre.

Az utolsó kört egyaránt négy ponttal váró csapatok találkozója előtt a románoknak 114-119-es, a lengyeleknek 93-116-os volt a gólkülönbsége. Ahhoz, hogy a találkozó nyertese – a horvátok elleni győzelme esetén – a magyar válogatott elé kerüljön az olimpiai selejtezőtornás szereplést érő kilencedik helyért folyó versenyfutásban, a román csapatnak 24, a lengyelnek 43 találattal többel kellett volna felülkerekednie, mint amennyivel Golovin Vlagyimir együttese nyer balkáni riválisa ellen, azonos pontszámnál ugyanis a gólkülönbség, majd a több lőtt gól rangsorolt.

Ennél kisebb különbségű, bármelyik fél által aratott diadal vagy döntetlen esetén „csak” a horvátok legyőzése volt a magyar együttes feladata, ugyanis a +22-es gólkülönbséggel záró brazilok a Pánamerikai Játékok győzteseként már ötkarikás kvótával rendelkeznek, így már előre biztos volt, hogy a dél-amerikai együttes kilencedik helyezése esetén a vb-tizedik is érdekelt lesz az olimpiai selejtezőtornák valamelyikén. A hétfői meccsen egyszer sem vezettek a lengyelek, a rivális 6-6-ot követően 1-3 góllal mindig előnyben volt. Szívósan küzdöttek a lengyelek, ám végül minimális különbséggel kikaptak, Románia a 12. helyen végzett.

Az összesítés alapján a magyar együttes a tizedik helyen zárt. Alapesetben a vb 2-7. helyezettjei játszanának áprilisban ötkarikás kvalifikációt. Ez azonban tovább tolódott a franciák és a norvégok negyeddöntőbe jutásával, valamint a brazilok helyezésével.

Eredmény, középdöntő, 3. forduló:

I. csoport (Göteborg):
Magyarország-Horvátország 23-22 (8-11)
-------------------------------------
Göteborg, Scandinavium, v.: García, Paolantoni (argentinok)
lövések/gólok: 38/23, illetve 41/22
gólok hétméteresből: 8/7, illetve 10/8
kiállítások: 8, illetve 6 perc

Magyarország:
------------
Böde-Bíró - Győri-Lukács 5, Klujber 9, Papp, Bordás, Kuczora, Márton, cserék: Vámos 1, Füzi-Tóvizi, Debreczeni-Klivinyi 3, Albek 2, Szöllősi-Schatzl 1, Pásztor, Simon 2, Bukovszky

korábban írtuk

Női kézilabda-vb: „lefagyott” a második félidőben, kikapott Montenegrótól a magyar válogatott

A magyar női kézilabda-válogatott 24-18-ra kikapott Montenegrótól az olimpiai kvalifikációs világbajnokság csoportkörének utolsó fordulójában, hétfőn Helsingborgban.

2024. május 06., hétfő

Meglepetés a Forma-1-ben: eddig nyeretlen pilóta győzött Miamiban

Lando Norris, a McLaren brit versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Miami Nagydíjat, ezzel pályafutása 110. futamán az első győzelmét aratta.

2024. május 05., vasárnap

Galló a feljutás után: le a kalappal a mester előtt – Sofron: csodálatos átélni a történelmi sikert

Galló Vilmos, a feljutást kiharcoló magyar jégkorong-válogatott csatára szerint „le a kalappal” Don MacAdam szövetségi kapitány előtt, amiért kiválóan kezelte azt a helyzetet, amelyen a csapat és ő maga is átesett az elmúlt napokban.

2024. május 04., szombat

Legyőzte a szlovénokat, feljutott a magyar hokiválogatott az elitkörbe

A magyar jégkorong-válogatott végletekig izgalmas mérkőzésen, 2 perc 51 másodperccel a vége előtt ütött Papp Kristóf góllal 2-1-re legyőzte a szlovén együttest a bolzanói divízió I/A-világbajnokság szombati zárásán.

Kikapott, de ettől még a legjobb négy közé jutott a Győr a női kézilabda BL-ben

Az elmúlt idényben bronzérmes Győri Audi ETO bejutott a női kézilabda Bajnokok Ligája négyes döntőjébe.

Hoki vb: Japánt is legyőzte a székely légióval felálló román válogatott, még fel is juthatnak – Győzelmi kényszerben a magyarok

A 17 erdélyi magyarral felálló romániai jégkorong-válogatott 4–2-re verte a japán csapatot a bolzanói divízió I/A-világbajnokság utolsó játéknapján, szombaton, és életben tartotta feljutási esélyeit.

Gyalázták a magyarokat Hagi csapatának szurkolói a Sepsi OSK elleni meccsen

Magyarellenes rigmusoktól volt hangos a konstancai futballaréna a házigazda Farul és a sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK péntek esti, a román labdarúgó-bajnokság felsőházi rájátszásának 8. fordulójában játszott összecsapásán.

2024. május 03., péntek

Győzött és kiharcolta bennmaradását Románia székelyekre épülő hokiválogatottja

Románia jégkorong-válogatottja az 56. percben ütött emberhátrányos góllal 3-2-re verte pénteken a dél-koreai csapatot a bolzanói divízió I/A-világbajnokság negyedik, utolsó előtti fordulójában.

„Fradi volt, Fradi lesz, míg a Földön ember lesz” – Alapításának 125. évfordulóját ünnepelte az FTC

Nagyszabású ünnepséggel emlékezett pénteken a Ferencvárosi Torna Club (FTC) arra, hogy 125 évvel ezelőtt ezen a napon alapították meg az ország legnépszerűbb sportegyesületét.

Fájlalja a Románia elleni vereséget a magyar válogatott székely hokisa, de az olaszok ellen új erőt adna a csapatnak

Az eltiltásából visszatérő Sofron István, a magyar jégkorong-válogatott alapembere szeretne erőt adni társainak az olaszok elleni ma (péntek) esti és a szlovénok elleni szombati mérkőzésre a bolzanói divízió I/A-világbajnokságon.

2024. május 02., csütörtök

A magyar jégkorongszövetség cáfolja a sajtóhírt, miszerint Kiss Dávid irányítaná a válogatottat a hátralevő két vb-meccsen

Bóta Márton, a magyar férfi jégkorong-válogatott sajtófőnöke csütörtök este cáfolta azokat a sajtóhíreket, melyek szerint a bolzanói divízió I/A-világbajnokság hátralévő két mérkőzésén nem Don MacAdam látja el a szövetségi kapitányi teendőket.