Közvitán az országos sportstratégia: Novák Eduárd sportminiszter bemutatta az elkövetkező tíz esztendő irányelveit

•  Fotó: Facebook/Eduard Novak

Fotó: Facebook/Eduard Novak

Románia sportminisztériuma közvitára bocsátotta az országos sportstratégiát. A tervezet szerdai bemutatásakor Novák Károly Eduárd tárcavezető azt mondta: a reform révén tíz év múlva kétmillióra is emelkedhet az igazolt sportolók száma.

Vásárhelyi-Nyemec Réka

2022. október 19., 20:062022. október 19., 20:06

2022. október 19., 20:112022. október 19., 20:11

Tizenkilenc kiemelt sportág, decentralizáció, teljesítményorientált támogatás és infrastrukturális fejlesztés – ezek a kulcspontjai Románia első országos sportstratégiájának. Novák Károly Eduárd sportminiszter már kinevezésekor hangsúlyozta egy egységes irányelv kidolgozásának szükségességét, a héten pedig elérkezett az idő, hogy az elkészült dokumentumot a nagyközönség előtt is bemutassák. Szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta: jelenleg 250 ezer igazolt sportolót tartanak számon Romániában, miközben Svédországnak mintegy négymillió sportolója van,

de reményei szerint a sportstratégia alapján bevezetendő reformok révén a hazai sportolók száma tíz év múlva akár a kétmilliót is elérheti.

„Az elképzelés alapján mindegyik megyeszékhelyen lesz egy sportbázis a kiemelt sportágak számára. Ha tíz alatt legalább a felét megépítjük, az már nagyon jó. Vegyük például az asztaliteniszt, tíz év alatt kialakíthatunk tíz termet. Most dolgozunk a költségvetés-tervezeten, harminc nap múlva pedig már konkrét időpontokat és vállalásokat is közölhetünk” – mondta Novák.

Hozzátette: egyelőre még semmilyen becslésük sincs arra vonatkozóan, hogy a sportstratégia bevezetése mekkora kiadással jár majd,

de a sportági szövetségekkel együttműködve hamarosan konkrét tízéves terveket is be tudnak majd mutatni.

Az országos sportstratégia a labdarúgás, a kosárlabda, a kézilabda, a rögbi, a röplabda, a vízilabda, a jégkorong és az ojna mellett az evezést, a cselgáncsot, az asztaliteniszt, a birkózást, az úszást, a vívást, a kerékpározást, az ökölvívást, a kajak-kenut, az atlétikát és tornát sorolta a kiemelt sportágak közé.

A sajtótájékoztatón felmerült a kérdés, hogy nem-e túl sok a kiemelt sportág, figyelembe véve, hogy más országok mindössze 6–8 sportágat részesítenek előnyben. Novák szerint ez országfüggő, Románia nagy ország, sok lehetőséggel. „Elbírunk tizenkilenc sportággal. A kiemelt sportágak három kategóriába sorolhatóak, vannak a hagyománnyal bíró sportágak, vannak azok az olimpiai sportágak, amelyek egyelőre még nem kellőképp sikeresek, de előléphetnek az első kategóriába, és vannak a nem olimpiai sport­ágak” – magyarázta.

Országos prioritás

Novák tájékoztatása alapján, amikor a héten, a tárcaközi munkacsoport ülésén Nicolae Ciucă miniszterelnök, Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes és más intézményi partnerek jelenlétében bemutatták a stratégiát, pozitív visszajelzéseket kaptak arra mutatóan, hogy elképzeléseik támogatva lesznek. „A legfontosabb cél, hogy a sport országos prioritássá váljon. Be kell látnunk, hogy az elmúlt húsz évben történtek nincsenek rendben, ugyanakkor tisztában kell lennünk azzal is, hogy értékesebbek vagyunk, és sokkal több a lehetőség a sportban, mint amennyit kiaknáztunk” – mondta a tárcavezető.

Meglátása szerint az országos sportstratégia „erős dokumentum”, amely tartalmaz mindent, ami az elkövetkező tíz év irányvonalát meghatározza.

„Hetven stratégiai célt határoztunk meg, amelyek három fő irányt céloznak. Az iskolai sportot, a tömegsportot és a versenysportot is lefedi. Több szövetséggel egyeztettünk, a legkomolyabb a tornaszövetség volt, amelyik már be is mutatta a saját tízéves stratégiáját” – tette hozzá Novák.

Magánosítási törekvés

A sportminiszter szerint Románia azon kevés országok közé tartozik, amelyik még nem számolta fel az állami sportklubok rendszerét. Több száz klubról van szó, akik valamilyen formában mind az állami költségvetésből működnek.

„Ha abból indulunk ki, hogy hány sportolónk van, akkor az állami költségvetésből fejenként ezer eurót költünk sportra, miközben például Németország három eurót. Csakhogy ebből mindössze 20 százalék jut a sportolónak, a nagy részét a sportbázisok üzemeltetésére fordítják. Tehát fontos lenne, hogy 10–15 éven belük ezek a klubok magánklubokká váljanak, és ezzel párhuzamosan a sportfinanszírozás rendszerén is módosítani kell. Erre megoldást a magyarországi rendszer jelenthet. Változtatni kell az adótörvényen, hogy a cégek által fizetett adó egy százaléka a sportra irányuljon, egy külön számlára, ahonnan a kiemelt sportágak képviselői lehívhassanak támogatást a fejlődésük érdekében” – ecsetelte a tárcavezető.

Építkezés az alapoktól

Novák rámutatott arra, hogy a versenysport jelentős hanyatláson esett át az elmúlt harminc évben, különösen, ha az olimpiai érmeket vesszük alapul, de szerinte a sportágak rangsorolása és kiemelése fejlődéshez vezethet.

„Vegyük például a tornát. Ha tornát mondunk, mind Dévára gondolunk, pedig nem ott születnek a tornászok, mindössze ott van egy edzőközpont, amely hagyományt teremtett. Gondoljunk bele, ha mind a 42 megyeszékhelyen lenne tornaterem, olyan programokkal, amely bevezeti a gyermekeket a sportba. Ha van infrastruktúra, van tevékenység is. A gyermekek pedig jönnek. Hamis paradigma, hogy a gyermekek már nem mennek sportolni. Garantált, hogy ha sikerül az infrastrukturális projektet kivitelezni párhuzamosan a szövetségek megerősítésével, akkor 10–15 év múlva Románia ismét képes lesz 20–30 érmet szerezni az olimpián” – jelentette ki a sportminiszter.

A sportminisztérium honlapján megjelent közlemény alapján a piramisrendszer kidolgozása szintén kulcsfontosságú lesz, amelyhez elengedhetetlen az edzők szakképesítése.

A stratégia kitér arra is, hogy a visszavonult sikeres sportolók előnyt élvezzenek, ha vissza akarnak térni a sportéletbe.
A sportstratégiát harminc napra közvitára bocsátották, majd azt követően kidolgozzák a kormányhatározatot. Várhatóan január elsejéig a Hivatalos Közlönyben is megjelenik majd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Második mérkőzését is megnyerte a magyar férfi vízilabda-válogatott szingapúri világbajnokságon

Második mérkőzését is megnyerte a magyar férfi vízilabda-válogatott a szingapúri világbajnokság csoportkörében: Varga Zsolt együttese hétfőn 23-18-ra diadalmaskodott a japánok felett.

Második mérkőzését is megnyerte a magyar férfi vízilabda-válogatott szingapúri világbajnokságon
2025. július 14., hétfő

Labdarúgó-klubvilágbajnokság: kiütötte a Chelsea a PSG-t

A Chelsea nyerte az első, 32 csapatosra bővített labdarúgó-klubvilágbajnokságot, mivel vasárnap a New York-i döntőben 3-0-ra legyőzte a Paris Saint-Germain együttesét.

Labdarúgó-klubvilágbajnokság: kiütötte a Chelsea a PSG-t
2025. július 13., vasárnap

A japánokat is legyőzte, gyakorlatilag csoportelső a magyar női vízilabda-válogatott

Második csoportmérkőzését is megnyerte a magyar női vízilabda-válogatott a szingapúri világbajnokságon: Cseh Sándor együttese a torna vasárnapi játéknapján 33-13-ra diadalmaskodott a japánok felett.

A japánokat is legyőzte, gyakorlatilag csoportelső a magyar női vízilabda-válogatott
2025. július 12., szombat

Magyarországnak 2036-ban lehet nagy esélye olimpiát rendezni, továbbra is lesz Forma–1-es Magyar Nagydíj

Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint Magyarországnak 2036-ban lehet a legnagyobb esélye a nyári játékok megrendezésére, azt követően viszont már nagyobb lesz az európai konkurencia.

Magyarországnak 2036-ban lehet nagy esélye olimpiát rendezni, továbbra is lesz Forma–1-es Magyar Nagydíj
2025. július 03., csütörtök

Közlekedési balesetben elhunyt Diogo Jota, a Liverpool játékosa

Közlekedési balesetben elhunyt a portugál válogatott Diogo Jota, a Szoboszlai Dominikot, Kerkez Milost és Pécsi Ármint foglalkoztató Liverpool labdarúgócsapatának játékosa.

Közlekedési balesetben elhunyt Diogo Jota, a Liverpool játékosa
2025. július 01., kedd

Több mint 50 ezer eurós bírságot ért a román futballszurkolók rasszizmusa

Az UEFA 55 000 eurós bírságot rótt ki a Román Labdarúgó-szövetségre (FRF) a 2024. november 14-én Bukarestben a Nemzetek Ligájában lejátszott Románia–Ciprus mérkőzésen a szurkolók által okozott botr

Több mint 50 ezer eurós bírságot ért a román futballszurkolók rasszizmusa
2025. június 30., hétfő

Meghalt Szatmári Lajos egykori román válogatott focista, aki Magyarországnak fejelte egyetlen gólját

Elhunyt 81 éves korában Szatmári Lajos, a román labdarúgó-válogatott korábbi tagja – közölte hétfőn a román szakszövetség (FRF) a hivatalos honlapján.

Meghalt Szatmári Lajos egykori román válogatott focista, aki Magyarországnak fejelte egyetlen gólját
2025. június 30., hétfő

Megvan Usain Bolt utódja? Évek óta nem futottak ilyen időt 100 méteren

A 23 éves Kishane Thompson berobbant a világ élvonalába: 100 méteres síkfutásban 9,75 másodperces egyéni csúccsal nyerte meg a döntőt a jamaicai országos atlétikai bajnokságon.

Megvan Usain Bolt utódja? Évek óta nem futottak ilyen időt 100 méteren
2025. június 30., hétfő

Mesébe ágyazott mozgásfejlesztés: ősszel indul a Hópárduc falmászóprogram Kolozsváron

Tematikus mesekeret köré épülő, fejlesztő falmászóprogram indul ősszel a kincses városban a Hópárduc Alapítvány és a kolozsvári Telemark Sportegyesület együttműködése révén. Décsei Levente, a sportegyesület vezetője a Hópárduc-foglalkozásokról beszélt.

Mesébe ágyazott mozgásfejlesztés: ősszel indul a Hópárduc falmászóprogram Kolozsváron
2025. június 26., csütörtök

Újabb magyar válogatott labdarúgót igazolt le a Liverpool

Az angol bajnok FC Liverpoolban folytatja pályafutását Kerkez Milos.

Újabb magyar válogatott labdarúgót igazolt le a Liverpool